Léta tahanic končí. Demokratičtí kongresmani zveřejnili Trumpovy daňové záznamy

Americká Sněmovna reprezentantů ovládaná Demokratickou stranou v pátek zveřejnila daňové záznamy bývalého šéfa Bílého domu Donalda Trumpa za roky 2015 až 2020. Krok představuje vyvrcholení několikaleté snahy rozkrýt finance někdejšího prezidenta, který na rozdíl od svých předchůdců daňová přiznání sám neposkytl a proti dohledu se bránil u soudů.

Mnohé skutečnosti o Trumpových daních z minulých let už jsou známé, i díky zprávám, které sněmovní výbor pro státní příjmy vypustil minulý týden.

Materiály ukazují, že v letech 2015, 2016 a 2019 exprezident odvedl částky v řádu stovek tisíc dolarů, zatímco v roce 2016 a 2017 zaplatil na daních 750 dolarů (asi 17 tisíc korun) a v roce 2020 nezaplatil nic. Trumpovy podnikatelské aktivity vykázaly během uvedených šesti let ztrátu v hodnotě přes padesát milionů dolarů.

Trump byl prezidentem Spojených států v letech 2017 až 2021.

Tisíce stran

Demokraté záznamy zveřejnili jen několik dní předtím, než se poprvé sejde nově zvolený Kongres, v němž už budou sněmovnu kontrolovat Trumpovi republikáni. Naopak v Senátu budou mít těsnou většinu demokraté. 

Podle agentury AP čítají nově dostupné materiály skoro šest tisíc stránek, včetně 2700 stránek osobních přiznání exprezidenta a jeho manželky Melanie a dalších více než tři tisíce stránek přiznání Trumpových podniků. V dokumentech jsou začerněné některé osobní údaje včetně čísel účtů.

Vyšetřování prověřovalo i dozor daňového úřadu

Nynější publikace je součástí vyšetřování, které zkoumalo způsob dozoru berního úřadu IRS nad úřadujícími prezidenty a zjistilo, že orgán v prvních dvou letech Trumpova mandátu povinný audit neprováděl. „IRS se svým povinným auditem bývalého prezidenta nezačal, dokud jsem neučinil prvotní žádost,“ uvedl předseda výboru pro státní příjmy Richard Neal.

Trump, který nedávno ohlásil novou kandidaturu na prezidenta, v pátek postup demokratů znovu odsoudil. „Povede to ke strašným věcem pro hrozně moc lidí,“ uvedl podle AP. Média podotýkají, že zveřejnění osobních daňových přiznání je krok, k němuž dochází zřídka, jakkoli spadá do pravomocí Kongresu. 

Dlouhé soudní spory

Zájem novinářů a zákonodárců o Trumpovy daně trvá od prezidentské kampaně před volbami roku 2016, v níž newyorský podnikatel záznamy odmítl zveřejnit, jak je ve Spojených státech u prezidentských kandidátů zvykem.

Následovaly vleklé soudní spory jak s Kongresem, tak s newyorskou prokuraturou, do nichž byl zapojen i Nejvyšší soud USA. Nejdříve se loni v únoru k přiznáním dostali vyšetřovatelé, minulý měsíc pak nejvyšší soudní instance definitivně dala za pravdu i sněmovnímu výboru.

Exprezidentova firma The Trump Organization byla na začátku prosince u soudu v New Yorku shledána vinnou z daňového podvodu.

Nezávislá komise, která pro kongresmany exprezidentovy záznamy analyzovala, zase upozornila na několik podezřelých aspektů, které podle ní vyžadují další prošetření. Byly mezi nimi odpočty spojené s příspěvky na dobročinné účely, zacházení se ztrátami nebo půjčky dětem, které by mohly být brány jako zdanitelné dary.