Lesní požáry v Kalifornii si už vyžádaly 40 obětí. Kvůli silnému větru se plameny šíří dál

Již 40 lidí zahynulo podle nové bilance při lesních požárech na severu Kalifornie. Ohně tam hoří od minulého víkendu a evakuováno kvůli nim bylo už 100 000 osob.

Pohřešovány jsou stovky lidí, které jako nezvěstné většinou nahlásili jejich příbuzní či přátelé. Úřady věří, že většina z nich o sobě pouze nedala vědět, ale je v pořádku. Předpokládá se nicméně, že počet mrtvých ještě stoupne, napsala v neděli agentura Reuters.

V sobotu bylo hlášeno obětí 35, od té doby úřady potvrdily dalších pět mrtvých. Bilance požárů roste, jak záchranáři prohledávají trosky sežehnutých domů. Na spáleništích hledají pohřešované lidi zvláštní týmy, pokud ale naleznou ostatky, určit totožnost oběti je téměř nemožné.

Už teď je jasné, že jde o jedny z nejtragičtějších lesních požárů v dějinách země.

Hasiči v současné době bojují s 16 velkými požáry v oblasti severně od San Franciska. Nejhůře postižen je okres Sonoma, který registruje 22 obětí a nadále také asi 220 nezvěstných. Během soboty muselo být evakuováno 3000 lidí z města Santa Rosa a z nedalekého města Sonoma dalších 250. V Santa Rose srovnaly plameny se zemí celé čtvrti.

Plameny za šest dní spolykaly skoro 90 tisíc hektarů lesů i měst a zcela zničily nejmíň 5700 budov. Vítr o rychlosti až 70 kilometrů v hodině o víkendu oheň rozšířil do dalších míst. Déšť má přijít nejdřív ve středu.  

Události: Kalifornie se dál potýká s nejtragičtějšími požáry v dějinách (zdroj: ČT24)

V malebném městečku Calistoga, které se nachází v údolí Napa a kam turisté jezdí za ochutnávkami vína a horkými prameny, bylo evakuováno všech 5000 obyvatel. Městečko, kterému podle všeho hrozila zkáza, zachránil fakt, že silný vítr se na poslední chvíli obrátil a začal vát směrem od města. Starosta Chris Canning však varoval, že Calistoga ještě nemá vyhráno, protože vítr se zase může otočit nepříznivým směrem. 

Příkaz k opuštění domovů kvůli požáru dostaly tisíce dalších obyvatel severní Kalifornie. Počet evakuovaných přesáhl sto tisíc. „Syn mi říkal, že má věci ve druhém autě. Odpověděla jsem, že je to jedno, že musíme pryč. Strašně jsem křičela,“ vzpomíná na evakuaci obyvatelka Santa Rosy Clementine Leeová. 

S plameny bojuje přes 10 000 hasičů, jimž na některých místech pomáhají i vězni pod dohledem vězeňských dozorců. Vězni například hloubí příkopy, které mají zabránit postupu ohně.

V pátek zaznamenaly hasicí čety první větší úspěchy a počet požárů se snížil, sušší počasí a rychle se měnící vichry ale práci hasičů v sobotu znovu zkomplikovaly. Mluvčí kalifornských hasičů Antonio Negrete již dříve odhadl, že by požáry mohly být pod kontrolou do 20. října, ale nynější větrné počasí může dobu likvidace požárů prodloužit.

Výši všech škod po celém spáleném území si zatím úřady netroufají odhadovat.