Kvůli Libyi je horko i v Rusku

Moskva – Dmitrij Medvěděv a Vladimir Putin se dnes střetli kvůli rozdílnému postoji k vojenskému zásahu v Libyi. Zatímco premiér Putin srovnal rezoluci Rady bezpečnosti OSN o Libyi se středověkou výzvou ke křížovému tažení, Medvěděv označil rezoluci za správnou a slova o křižácké výpravě za nepřijatelná. Zároveň nabídl západním státům ruskou pomoc při zprostředkování míru.

Putin podle agentury Reuters při návštěvě podniku na výrobu balistických raket ve Votkinsku řekl, že rezoluce RB OSN je vadná a mlhavá. „Povoluje cokoli. Podobá se středověkým výzvám ke křížovým výpravám,“ prohlásil.

Několik hodin poté se ke stejnému tématu vyslovil prezident Medvěděv, který v rozhovoru s novináři ve své rezidenci v Gorkách Putinovo přirovnání odmítl. Premiérovo jméno ovšem ve své kritice vynechal. „V projevech, které charakterizují události v Libyi, je zapotřebí projevit maximální přesnost,“ řekl podle agentury Interfax Medvěděv.

„V žádném případě není přípustné používat výrazy, které v podstatě vedou ke střetu civilizací, typu 'křížové výpravy' a podobně. To je nepřijatelné. V opačném případě může všechno skončit daleko hůře, než se nyní děje. To musejí mít všichni na paměti,“ uvedl prezident.

Medvěděv: Přijetí rezoluce přece umožnilo i Rusko

„Nedomnívám se, že rezoluce RB OSN byla nesprávná, vcelku odráží naše vidění libyjského vývoje,“ řekl Medvěděv v přímém protikladu s výroky Putina. Prezident dodal, že rozhodnutí Ruska zdržet se při schvalování rezoluce hlasování bylo „kvalifikovaným odmítnutím veta“. Podle Medvěděva Rusko nyní nemůže tvrdit, že při hlasování nevědělo, co dělá. „Udělali jsme to s rozmyslem, takové byly mé instrukce ministerstvu zahraničí,“ řekl prezident.

Rusko je podle Medvěděva připraveno nabídnout při urovnání konfliktu své služby jako prostředník. Libyjská situace je podle něj nepřehledná, v zemi neexistuje koalice schopná realizovat koordinovanou politiku. Pro mnohé západní země je podle Medvěděva libyjský vůdce Kaddáfí nepřijatelnou figurou, ale Moskva své vztahy s Tripolisem nepřerušila. „Proto může být naše zprostředkování využito,“ uvedl.

Putin: USA se pletou do cizích záležitostí

Putin v dnešním projevu o Libyi hovořil zcela jinak. Připustil, že vláda libyjského vůdce Muammara Kaddáfího nesplňovala demokratická kritéria, ale to podle něj neopravňovalo k vojenské intervenci. Prohlásil také, že události v Libyi ukazují, že Rusko by mělo posilovat své obranné schopnosti.

Putin řekl, že zasahování do vnitřních záležitostí jiných zemí se stalo trendem zahraniční politiky Spojených států. „Během Clintonovy éry bombardovaly Bělehrad, Bush poslal jednotky do Afghánistánu, potom s vymyšlenou a falešnou záminkou poslal síly do Iráku, zlikvidoval celé irácké vedení - dokonce děti v rodině Saddáma Husajna,“ pokračoval ruský premiér. „Teď je na řadě Libye, pod záminkou ochrany mírumilovných obyvatel. Ale při bombardování jsou to právě civilisté, kdo umírá. Kde je logika a svědomí?“ ptal se premiér.

Medvěděv a Putin dosud v otázkách zahraniční politiky vždy vystupovali koordinovaně. Tandem, v němž hlavní slovo podle médií patří Putinovi, má během letoška oznámit, který z obou politiků se stane kandidátem pro prezidentské volby plánované na příští rok.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko porušilo po pár hodinách jím vyhlášené příměří, hlásí Kyjev

Rusko podle ukrajinského vojenského letectva ve čtvrtek brzy ráno porušilo třídenní příměří, které samo vyhlásilo, když vypustilo naváděné bomby na ukrajinské město Sumy. Píše to agentura Reuters, podle které nelze útoky nezávisle ověřit. Ruská státní média tvrdí, že ruská armáda začala dodržovat klid zbraní nařízený vůdcem Vladimirem Putinem ve středu 23:00 SELČ
před 35 mminutami

Ze Sixtinské kaple vyšel černý kouř, volba papeže bude pokračovat

Konkláve kardinálů, které ve středu začalo ve Vatikánu, v prvním kole podle očekávání nezvolilo novou hlavu katolické církve. Nad Sixtinskou kaplí, v níž je uzavřeno 133 volitelů, to po deváté večer signalizoval černý kouř. Kardinálové budou pokračovat ve čtvrtek, výběr však může trvat i několik dalších dní.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

V koncentračních táborech Spojenci objevili hrůzy, český kreslíř je dokumentoval

Před osmdesáti lety Spojenci z východu i západu postupovali k Berlínu a osvobozovali nacistické vyhlazovací tábory. V místech, v nichž našli smrt lidé z řad židovské komunity, cizinců, politických odpůrců, válečných zajatců a dalších hitlerovskému režimu nepohodlných, naráželi na hrůzné výjevy. Jedním z největších táborů na území dnešního Německa byl ten v Buchenwaldu, který přežil třeba i Čech Karel Vrkoslav nebo další vězeň Karl Vögtel. Později osvobozené Dachau zase v kresbách zachytil vězeň Karel Frinta. Jeho osud nyní poprvé zpracoval a publikoval Ústav pro studium totalitních režimů.
před 10 hhodinami

Německo-francouzské přátelství je dar, řekl Merz po setkání s Macronem

Nový německý kancléř Friedrich Merz po schůzce s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v Paříži řekl, že Ukrajina se může spolehnout na podporu Německa i Francie. Dodal, že brzy plánuje i cestu do Kyjeva. Večer se má Merz přesunout do Varšavy na setkání s polským premiérem Donaldem Tuskem.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Německo bude odmítat i žadatele o azyl

Na německých pozemních hranicích mohou být napříště odmítáni i migranti, kteří v zemi chtějí žádat o azyl, rozhodl ve středu nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Zároveň oznámil, že navýší počet spolkových policistů na hranicích, informovala agentura DPA. Kancléř Friedrich Merz, který nastoupil do funkce v úterý, dlouhodobě sliboval, že jeho vláda okamžitě po nástupu zpřísní migrační politiku včetně kontrol na německých pozemních hranicích.
před 11 hhodinami

Svět volá po deeskalaci mezi Indií a Pákistánem. Trump má údery za „ostudné“

Svět volá po uklidnění napětí mezi Indií a Pákistánem, které se vystupňovalo vzájemným bombardováním příhraničních oblastí. Londýn a Peking se chtějí zapojit do snah o diplomatické snížení napětí. K podniknutí kroků k uklidnění situace vyzvala strany konfliktu také Evropská unie, Německo či Turecko. Americký prezident Donald Trump označil eskalaci konfliktu za „ostudnou“.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Indie udeřila v Pákistánu, obě země hlásí mrtvé

Indie v noci zaútočila na území Pákistánu i na část Kašmíru pod pákistánskou kontrolou. Jde o významnou eskalaci napětí v oblasti. Pákistán obviňuje Indii, že její noční údery zabily 31 lidí včetně žen a dětí a zranily desítky dalších. Indie tvrdí, že se zaměřovala na cíle ozbrojenců zodpovědných za teroristické útoky z minulého měsíce. Pákistánský premiér oznámil sestřelení pěti indických letadel a odvetné údery. Ty podle Indie připravily o život civilisty v indické části Kašmíru.
6. 5. 2025Aktualizovánopřed 11 hhodinami

Největší konfrontace od roku 1999, hodnotí expert střet Indie a Pákistánu

Úterní noční ostřelování mezi Indií a Pákistánem bylo podle indologa Martina Hříbka největší konfrontací mezi zeměmi od války v Kašmíru v roce 1999. Expert Jiří Krejčík upozornil, že Indie může situaci využít k tomu, aby svého západního souseda odstřihla od vody. Na uklidnění situace již podle Zbyňka Dubského z Katedry mezinárodních studií a diplomacie VŠE pracují Spojené státy. Ty však společně s Čínou dlouhodobě vyzbrojují Pákistán.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...