Kongres USA zveřejnil vzorky ruské propagandy na internetu. Měly za cíl očernit Clintonovou

Americký Kongres zveřejnil několik vzorků politické reklamy, kterou si během loňské kampaně k prezidentským volbám v USA objednala Moskva na sociálních sítích. Podle amerických médií se tak stalo prostřednictvím ruské Agentury pro výzkum internetu, která je považována za prodlouženou ruku Kremlu.

Inzeráty na sociálních sítích Facebook nebo Instagram, z nichž některé obsahují text s gramatickými chybami, měly podle poslanců rozdělovat americkou společnost a vyvolávat spory o ožehavých tématech – o prodeji zbraní, migraci nebo vztahu k sexuálním menšinám.

„V těchto volbách se objevily zcela nové dynamiky a to v takové síle, kterou jsme ještě v historii nezažili,“ uvedl šéf Facebooku Mark Zuckerberg a přiznal, že ochrana před dezinformačními útoky Moskvy skrze sociální sítě před prezidentskými volbami nebyla dostatečná.

Facebook, Twitter i Google se kají a přiznávají pochybení (zdroj: ČT24)

Zostuzování Clintonové, chvála Trumpa

Některé z inzerátů přímo varovaly před zvolením Hillary Clintonové do prezidentského úřadu. Všechny objednávky zadavatelé platili v rublech. Podle vedení společnosti Facebook mohlo politickou inzerci zadanou Ruskem vidět až 126 milionů Američanů.

Mezi lety 2015 až 2017 mělo jít konkrétně o asi 80 tisíc reklam, které nějakým způsobem zasáhly polovinu oprávněných voličů v USA.

Zneužití naší platformy ke státem sponzorované manipulaci ve volbách je pro nás novou výzvou a my jsme odhodlaní jí čelit.
Sean Edgett
zástupce Twitteru
zástupce Twitteru

Jeden z inzerátů zobrazuje malého chlapce s pistolí v ruce a připojený text „Tak musejí být naše děti vychovávány, nejde o šíření násilí, ale důvěry“. Jiný inzerát prezentuje obrázek Ježíše Krista zápasícího s ďáblem, doplněný titulkem „Satan: Když vyhraju, vyhraje Clintonová!“. V inzerátu se dál píše, že i když Donald Trump není svatý, „je přinejmenším čestným mužem a hluboce mu záleží na jeho zemi“.

Příklad ruských inzerátů pro americké uživatele sociálních sítí
Zdroj: Facebook

Těsně před volbami byl na facebooku publikován ruský inzerát cílený na obyvatele Texasu. Připojený text horuje proti washingtonskému establishmentu a „zkorumpovaným médiím“, která zamlčují zločiny Clintonové. „Buďte připraveni na odtržení!“ radí inzerát velkými písmeny Texasanům, aby vystoupili z americké Unie. V srpnu se na instagramu objevil další ruský inzerát s obrázkem ženy truchlící nad rakví amerického vojáka. „Vražedná Clintonová nikdy nepochopí, jaké je to ztratit milovanou osobu ve prospěch vlasti,“ uvádí se v inzerátu.

Publikované vzorky obsahují i pokyn ruských zadavatelů, na jakou cílovou skupinu uživatelů by inzeráty měly mířit.

Zveřejnění několika reklam je součástí slyšení, při němž v úterý a středu vedoucí představitelé společností Facebook, Twitter a Google informují americké poslance o ruské politické kampani v USA. Podle amerických zpravodajských služeb ruská vláda loni zneužila sociální sítě hlavně k útokům na Hillary Clintonovou, jejíž zvolení si Kreml nepřál.

Vměšování, které Moskva vytrvale odmítá, prošetřuje už pět měsíců zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller. V pondělí padla z iniciativy jeho týmu první dvě obvinění namířená proti bývalým vedoucím představitelům Trumpova volebního týmu Paulu Manafortovi a Ricku Gatesovi. Zmínky o ruském vlivu na americké volby ale obvinění neobsahuje.

Vydáno pod