Kolumbie chce vykupovat koku, kterou gangy používají na kokain

Kolumbie vytáhla do boje proti drogovým kartelům distribuujícím kokain. Prezident země Gustav Petro minulý měsíc oznámil, že vláda začne od zemědělců vykupovat koku, z níž se droga vyrábí. Podle španělského deníku El País tak v Kolumbii výrazně vzrostly ceny, za něž drogové gangy od domorodých pěstitelů vykupují pastu z koky. Podle serveru ale záměr vlády může způsobit více škody než užitku.

„Místo 1,6 milionu pesos (zhruba 8700 korun) za kilo pasty nám nabídli už 3,8 milionu (zhruba 20 500 korun),“ řekl deníku El País kolumbijský pěstitel koky s odkazem na ozbrojené skupiny, které koku od místních zemědělců vykupují. Z pasty se pak vyrábí kokain. Podle španělského deníku nárůst ceny souvisí s oznámením vlády o výkupu koky v oblasti Cauca. Přitom kolumbijská vláda zatím neoznámila, za jakou cenu bude koku vykupovat.

Začátkem tohoto měsíce ale už ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo dekret o připravované regulaci legálního pěstování koky a jejího použití k průmyslovým a vědeckým účelům, což by měly mít na starosti státní firmy.

Nyní mohou v Kolumbii koku pěstovat jen domorodí obyvatelé, kteří ji používají kvůli jejím léčivým účinkům a smí ji distribuovat jen na svém území. Listy keře, jehož botanický název je rudodřev koka, se používají k výrobě drog, ale také jsou tisíce let součástí jídelníčku obyvatel vysokohorských oblastí And. Koka pomáhá zahánět únavu a hlad, dodává energii a obsahuje i některé důležité prvky, například vápník.

Co se zabavenou surovinou?

Záměr kolumbijské vlády na výkup koky, jímž chce bojovat proti jejímu nelegálnímu využití, ovšem část expertů kritizuje. Upozorňují třeba na to, co bude vláda s kokou dělat. „Kolumbie nemá vnitřní trh pro alternativní využití koky, jako například Peru či Bolívie,“ uvedl pro místní deník El Tiempo expert na tuto problematiku Lucas Marín.

Dalším problémem by mohla být bezpečnost domorodých pěstitelů. „Těm, kteří by koku prodávali státu, a ne gangům, by hrozilo vážné riziko,“ míní María Alejandra Vélezová z kolumbijského centra pro výzkum bezpečnosti a boje proti obchodu s drogami (Cesed).

Kolumbie loni vyprodukovala opět rekordní množství koky. Podle zprávy Úřadu OSN proti drogám a zločinu (UNODC), zveřejněné minulý měsíc, se v této jihoamerické zemi loni zvětšila plocha, na níž se koka pěstuje, o deset procent na 253 tisíc hektarů. A kolumbijská potenciální produkce kokainu se loni meziročně zvýšila o 53 procent na 2660 tun, čímž držela rostoucí trend, který trvá už deset let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Poblíž souostroví Tonga v Tichém oceánu udeřilo silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, kvůli kterému úřady vydaly varování před vlnou tsunami. Otřesy měly sílu sedmi stupňů magnituda, uvedla americká geologická služba USGS, která bezprostředně po začátku otřesů intenzitu předběžně stanovila na 7,1 stupně. Varování před tsunami bylo později odvoláno.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 17 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 20 hhodinami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
29. 3. 2025Aktualizováno29. 3. 2025
Načítání...