K melanomům mohou podle vědců přispívat dědičné geny

Barcelona – Rakovina kůže je nejvíce spojována s přemírou opalování – toto po léta kladené varování nezpochybňují lékaři ani sluncemilovní lidé, i když snaha chlubit se bronzovým odstínem nad rizikem často převáží. Své o tom ví také obyvatelé Barcelony. Počet lidí s diagnózou zhoubného melanomu zde převyšuje dlouhodobý světový průměr. V oblíbeném letovisku podle statistik onemocní každý dvanáctý člověk ze 100 tisíc lidí. I kvůli tomu se do centra Katalánska sjeli dermatologové z celého světa, aby debatovali o nových zjištěních ve studiu kožní rakoviny. Nejvíce si v současnosti slibují od výzkumu dvou lidských genů, které výskytu melanomu údajně napomáhají. Jejich detailní analýza by tak mohla v boji s nemocí výrazně pomoci.

Zatímco turisté i rodilí Katalánci si v těchto dnech bezstarostně užívají stále silných podzimních paprsků, specialisté na kožní onemocnění se ve stejném městě sešli na mezinárodní konferenci. Jedním z témat je i prezentace výzkumu barcelonských lékařů. S podporu vládního grantu se zabývali tím, jak nás geny předurčují k výskytu rakoviny kůže ve formě melanomu. Například se snaží zjistit, proč tomuto druhu rakoviny kůže podléhají víc lidé s blonďatými a rezavými vlasy.

Podle výsledků lékařky Susany Cerdaové stojí za větší pravděpodobností vzniku rakoviny interakce dvou konkrétních genů s ultrafialovým zářením. Testy by nyní měly ozřejmit, jakým způsobem lze vzájemné mutaci zmíněných genů zabránit. Tým Cerdaové se výzkumem nabývá už 15 let a mnozí na jeho výsledky netrpělivě čekají. Jednou z nich je úřednice Maria Hernándezová. Melanom jí lékaři našli před 28 lety a od té doby se ho nedaří vyléčit. Lékaře Maria navštěvuje každých 6 měsíců, aby tak předešla náběhu rakoviny. Její případ ukazuje, že pokud se melanom zachytí včas, nemusí být smrtelný.

Pozdější diagnóza, kdy tělo zachvátí metastáze, je však pro pacienta již kritická. Američtí lékaři registrují každý rok 120 000 nových případů. Melanom se podle nich vytváří v buňkách, produkujících melanin, který ovlivňuje barvu kůže, očí a vlasů. „Byli jsme schopní zachytit změny těchto buněk směrem ke vzniku melanomu, poté co byly vystavené ultrafialovému záření. Je to stopa, kterou chceme zkoumat dál,“ dodává Cerdaová.

Barcelonský tým tvrdí, že 70 procent případů výskytu melanomu je zachyceno v ranném stadiu a může být odstraněn běžným chirurgickým zákrokem. Zbylé příklady vyžadují složitější přístup. „Ještě před dvěma lety znamenala nákaza metastáz melanomu prakticky smrt. Od té doby jsme ale vyvinuli nové procedury, které můžou alespoň v některých případech prodloužit život pacientů, dokonce neomezeně,“ dodal německý vědec Alexander Enk.

Je rakovina kůže dědičná? (zdroj: ČT24)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump hrozí Rusku vysokými cly, pokud nebude brzy dohoda o konci války na Ukrajině

Nový americký prezident Donald Trump pohrozil Rusku vysokými cly, pokud nebude brzy uzavřena dohoda o ukončení války na Ukrajině. Představil také projekt s názvem Stargate (Hvězdná brána), v rámci kterého by měly soukromé firmy investovat pět set miliard dolarů (asi dvanáct bilionů korun) do infrastruktury pro umělou inteligenci (AI). Trump také znovu mluvil o zavedení cel na sousední země i Čínu nebo Evropskou unii.
včeraAktualizovánopřed 43 mminutami

Černá Hora čelí ruským kybernetickým útokům, i kvůli ambicím vstupu do EU

Černá Hora kvůli svým ambicím stát se členem Evropské unie (EU) i členství v NATO čelí počítačovým útokům z Ruska. V boji proti nim nově pomůžou specialisté z českého úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Podpořit balkánskou zemi v její cestě do sedmadvacítky přijel i prezident Petr Pavel.
před 4 hhodinami

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 4 hhodinami

Turecko pohřbívá oběti požáru z horského hotelu

Turecké úřady v souvislosti s úterním požárem hotelu v lyžařském středisku na severu Turecka zadržely již jedenáct lidí, včetně majitele hotelu. Při neštěstí zahynulo 79 lidí a další desítky jich byly zraněny. Země držela ve středu státní smutek, konaly se také první pohřby.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 5 hhodinami

Při útoku v německém parku zemřel muž a batole

Dva lidé včetně dvouletého dítěte zemřeli po útoku nožem v bavorském městě Aschaffenburg. Policie zadržela podezřelého osmadvacetiletého muže původem z Afghánistánu. Další tři lidé byli zraněni. Bavorský premiér Markus Söder označil čin za hrozivý. Motiv zatím není jasný, policie nevyloučila terorismus.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Trump omilostnil i vůdce milicí. Republikáni mírní kritiku

Mnozí republikánští senátoři ještě před nástupem amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu nesouhlasili s možným omilostněním a zmírněním trestů pro patnáct set útočníků na Kapitol, kde 6. ledna 2021 zemřelo několik lidí. Poté, co Trump po své inauguraci obviněné skutečně omilostnil, ale řada republikánů otočila a proti rozhodnutí se zpravidla nijak nevymezuje. Někteří se ho dokonce snaží obhájit.
před 7 hhodinami

Hútíové po roce propustili posádku ukořistěné lodi

Jemenští povstalci hútíové po víc než roce propustili posádku zadržovaného tankeru Galaxy Leader. Loď plující pod bahamskou vlajkou rebelové podporovaní Íránem napadli v listopadu 2023. Akci tehdy označili za pomstu za izraelský vpád do Pásma Gazy. Posádka se skládala z 25 členů různých národností včetně Bulharů, Ukrajinců či Filipínců.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...