Jako Černobyl. Japonská elektrárna Fukušima láká sedm let po havárii „nukleární“ turisty

3 minuty
Horizont ČT24: Okolí jaderné elektrárny Fukušima se stává turistickým cílem
Zdroj: ČT24

Elektrárna Fukušima už nepřipomíná Černobyl jen kvůli jaderné havárii. Podobně jako v případě ukrajinského zařízení se i místo japonské nukleární katastrofy stává turistickým cílem. Místní obyvatele ale zájem turistů rozděluje.

Havárie v jaderné elektrárně Fukušima v březnu 2011 byla nejhorší od ukrajinského Černobylu v roce 1986. Po úderu tsunami poničily mohutné exploze tři reaktory a unikající radioaktivní látky zamořily vzduch, půdu i mořskou a podzemní vodu. Z měst a vesnic v okruhu dvaceti kilometrů se muselo vystěhovat 150 tisíc lidí.

Po sedmi letech se nehoda stává historickou událostí a torzo elektrárny pamětihodností, která přitahuje návštěvníky z celého světa. Jako jednodenní výlet z Tokia nabízí návštěvu okolí elektrárny čím dál víc cestovních kanceláří.

Skupiny turistů jsou vybaveny dozimetry, aby si na jakémkoliv místě mohli změřit úroveň radioaktivity. Někde bývá hodnota vyšší, než ukazují pevně nainstalované přístroje.

Procházejí například dosud prázdnými ulicemi města Namie vzdáleného jen čtyři kilometry od jaderného komplexu. Domy jsou tam ve stejném stavu, jako když je jejich obyvatelé opustili. „Nevěděla jsem, jak to ve skutečnosti vypadá. Když jsem to viděla na vlastní oči, zlomilo mi to srdce,“ říká turistka Miki Hisanová.

Někteří obyvatelé nechtějí být atrakcí, další turisty vítají

Mnozí místní se do svých domovů stěhují zpátky a pohled na rostoucí cestovní ruch je rozděluje. „Často vidím turistické skupiny, jak si prohlížejí zchátralé domy. Nechci být žádnou atrakcí,“ stěžuje si Majumi Matsumotová z města Namie. „Já osobně vítám lidi, kteří sem přijedou, ať už je k tomu vede cokoliv,“ oponuje majitel tamního obchodu Hidezo Saito. 

Turisté jsou svědky toho, jak se do mrtvé zóny vrací život. Na tamní farmě si můžou sami zasadit rýži a přitom se dozvědí, jaké důsledky má jaderná havárie pro celou oblast. Na místním ranči se zase pase kolem tří set krav. Jejich maso je ale neprodejné, protože od elektrárny je dělí pouhých čtrnáct kilometrů.

„Je důležité sem přivést zahraniční turisty, aby viděli současný obraz Fukušimy. Tak můžeme napravit poškozenou pověst tohoto regionu,“ domnívá se průvodce turistů Takuto Okamoto.

Také japonské cestovní kanceláře věří, že zahraniční návštěvníci jsou pro opuštěný region tou nejlepší reklamou: odnesou si osobní zážitky a přinesou peníze, které pomohou místním živnostníkům. Podobnou zkušenost udělal už Černobyl a Fukušima chce být stejně jako on pevným bodem na mapě nukleární turistiky. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA a Ukrajina podepsaly klíčovou dohodu o nerostech

Spojené státy a Kyjev podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Informuje o tom CNN. Ujednání poskytne Američanům privilegovaný přístup k novým projektům zaměřeným na ukrajinské přírodní zdroje, včetně hliníku, grafitu, ropy a zemního plynu, píše Bloomberg. Kyjev by se mohl dočkat nových vojenských dodávek.
00:34Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 5 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 8 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 8 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 9 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 12 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...