Jak funguje vesmír? Šestnáct východů slunce denně - a UFO nikde…

Peking - Nezvyklou přednášku přímo z vesmíru za sebou mají desítky milionů žáků čínských základních a středních škol. Čínská kosmonautka Wang Ja-pching jim prostřednictvím videa vysvětlovala z kosmické lodi Šen-čou 10 fyzikální jevy ve stavu beztíže, předváděla vědecké pokusy a popisovala okolní prostředí. Tři sta třicet vybraných žáků základních a středních škol navíc přednášku sledovalo ve speciální třídě v Pekingu, odkud mohli 33leté tchajkonautce v přímém přenosu klást otázky.

Cílem přednášky bylo zpopularizovat čínský vesmírný program pro mládež. Podle čínského ministerstva školství výkladu kosmonautky naslouchalo 60 milionů studentů a učitelů po celé Číně.

V reakci na dotazy Wang popsala, co v kosmu vidí. „Hvězdy jsou mnohem jasnější, ale neblikají“, protože ve výhledu nebrání atmosféra Země, uvedla. „Obloha, kterou vidíme, není modrá, ale černá. A každý den jsme svědky šestnácti východů slunce, protože každých 90 minut náš modul oběhne kolem Země,“ řekla. „A vidíte také ve vesmíru poletovat nějaké odpadky?“ tázal se další žák. Na jeden z dotazů odpověděla, že dosud sice neviděli poletovat kolem žádné odpadky, nicméně obecně jsou odpadky ve vesmíru velký problém.

Wang Ja-pching:

„Planetu Zemi vidíme z našeho okna, můžeme sledovat východ i západ slunce. UFO jsem zatím žádné neviděla.“

Během přednášky, která trvala 51 minut a která připomínala dětský televizní naučný pořad, Wang rovněž za pomoci míče, vody, dětské káči i svého kolegy vysvětlovala fungování fyzikálních zákonů ve stavu beztíže. Kosmonautka předvedla, jak v beztížném stavu v modulu s lehkostí dokáže zvednout své mužské kolegy. Rovněž ukázala, že v kosmu nefungují běžné váhy a poté upotřebila speciální pružinovou váhu používanou ve vesmíru k určení hmotnosti velitele posádky Nie Chaj-šenga.

Čínská kosmonautka Wang Ja-pching při vesmírné přednášce
Zdroj: ČTK/AP/CCTV

Velitel posádky Nie potom předvedl mytickou polohu levitujícího lotosového květu, která je známá všem příznivcům filmů točících se kolem čínského bojového umění. „Ve vesmíru jsme všichni mistři kung-fu,“ podotkla Wang.

Největší ohlas vzbudil experiment s vodou, při němž Wang ukázala, že voda se vzhledem k většímu povrchovému napětí ve vesmíru chová spíš jako nafukovací balonek. Kosmonautka podle zpravodajského serveru BBC News nejprve vytvořila za pomoci kovového kruhu tenký film vody a přilitím dalšího množství kapaliny proměnila tenkou vodní vrstvu ve vodní kouli. Poté kouli zvětšovala tím, že do ní injekcí vpravovala další kapky. Od studentů za to sklidila potlesk.

Čínská kosmonautka Wang Ja-pching při vesmírné přednášce
Zdroj: ČTK/AP/Xinhua/Wang Yongzhuo

Druhá čínská žena ve vesmíru mluvila z čínské vesmírné laboratoře Tchien-kung, u níž nyní kosmická loď Šen-čou 10 kotví. Pátá čínská vesmírná pilotovaná mise by měla trvat do 25. nebo 26. června. Dnes má tříčlenná čínská posádka na programu rovněž test manuálního spojení plavidla Šen-čou s pokusným modulem. To bude zahrnovat návrat kosmonautů do lodi Šen-čou, její odpojení od modulu, oblet laboratoře a opětovné zakotvení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump vyhlásil stav energetické nouze a dal milosti v případu útoku na Kapitol

Americký prezident Donald Trump chce maximalizovat těžbu ropy a plynu v USA, zrušil příslušné regulace a vyhlásil stav energetické nouze. Odvolal rovněž čtyři vysoké vládní úředníky jmenované svým předchůdcem Joem Bidenem. Na domácí půdě také v rámci dalších rozhodnutí po své inauguraci omilostnil přibližně patnáct set obviněných z útoku na Kapitol před čtyřmi lety a zmírnil tresty čtrnácti členům krajně pravicových skupin Oath Keepers a Proud Boys. Podepsal také příkaz proti uznávání občanství dětem migrantů narozeným v USA.
05:19Aktualizovánopřed 10 mminutami

Slovenský parlament jedná o opozičním návrhu odvolat vládu

Slovenská vláda nezlepšila kvalitu života obyvatel země a vládní politici připustili možnost odchodu Slovenska z Evropské unie, zdůvodnil ve sněmovně předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka opoziční návrh vyslovit nedůvěru kabinetu premiéra Roberta Fica (Smer). Opoziční strany nemají v parlamentu většinu, která je k odvolání vlády potřebná.
před 31 mminutami

USA odstoupí z Pařížské dohody, Trump odložil zákaz TikToku

Nový americký prezident Donald Trump podepsal první exekutivní příkazy, kterými chce začít naplňovat priority svého druhého čtyřletého funkčního období. Jedním z dokumentů zrušil 78 dekretů a memorand svého předchůdce Joea Bidena, dalším stvrdil dříve avizované odstoupení Spojených států od Pařížské dohody o klimatu. Mezi dalšími příkazy je i odložení zákazu aplikace na sdílení krátkých videí TikTok nebo zahájení vystoupení ze Světové zdravotnické organizace (WHO).
01:40Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nejdůležitější Trumpův krok je milost pro útočníky na Kapitol, míní politolog

„Je to velká smršť exekutivních akcí hned v první den nového prezidentství,“ říká o prvních krocích amerického prezidenta Donalda Trumpa politolog Jakub Dopieralla, který ze symbolického hlediska považuje za nejdůležitější milost, kterou Trump udělil 1500 obviněným z útoku na Kapitol. „Někteří z nich dostali velmi dlouhé tresty vězení, jednalo se o pokus o státní převrat a zvrácení demokratických výsledků voleb. Takže to z hlediska legitimity americké demokracie a legitimity a uznávání předchozích volebních výsledků považuji za velmi problematické,“ dodal.
před 1 hhodinou

Požár hotelu v tureckých horách má nejméně deset obětí

Požár v hotelu v lyžařském středisku na severu Turecka, který tam vypukl v úterý nad ránem, si vyžádal nejméně deset obětí, informovala agentura Anadolu. Dalších 32 osob bylo podle ní zraněno. V hotelu bylo přes dvě stě lidí. České ministerstvo zahraničních věcí (MZV) nemá informace, že by mezi oběťmi a zraněnými byli Češi.
před 2 hhodinami

Senát USA jednomyslně schválil Rubia jako ministra zahraničí

Novým americkým ministrem zahraničí bude floridský senátor Marco Rubio. Do funkce ho v pondělí jednomyslně schválil Senát Kongresu USA. Politik, označovaný za jestřába v přístupu k Číně, Íránu či Kubě, se díky podpoře zákonodárců obou stran stal prvním potvrzeným členem rodící se vlády prezidenta Donalda Trumpa, informují americká média.
05:32Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Potraty v Evropě: právo pro některé, boj pro miliony dalších

Reprodukční práva jsou v posledních měsících středem politických debat po celém světě. Přístup k potratům byl jedním z ústředních témat volební kampaně, po níž se úřadu ujal Donald Trump. Evropa se také ocitla na křižovatce liberální politiky a restriktivních zákonů. A protože hnutí pro život získávají na síle po celém světě, usilují účastníci kampaní s opačným názorem o to, aby byl v celé EU zaručen bezpečný přístup k potratům. Od Maďarska přes Itálii, Francii, Finsko a dál se zaměřujeme na práva na potrat z evropské perspektivy*.
před 5 hhodinami

Trump slíbil vyslat vojáky na hranici s Mexikem

Republikán Donald Trump se v pondělí oficiálně stal 47. prezidentem Spojených států. Inaugurace staronového šéfa Bílého domu se kvůli mrazivému počasí uskutečnila uvnitř rotundy Kapitolu. Trump zde složil prezidentskou přísahu a pak přednesl první projev ve funkci. V něm mezi jiným uvedl, že hodlá vyhlásit krizový stav a vyslat vojáky na hranici s Mexikem. Trump již v aréně Capital One podepsal své první exekutivní příkazy, poté zamíří do Bílého domu a chopí se svých pravomocí. Přísahu složil také nový viceprezident Spojených států JD Vance.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...