I má data zneužila Cambridge Analytica, řekl Zuckerberg v Kongresu

Analytik Koubský: Facebook se vrátí tam, kde byl (zdroj: ČT24)

Skandál kolem Cambridge Analytica zasáhl i Marka Zuckerberga, jehož osobní data britská firma rovněž zneužila. Šéf Facebooku to řekl při slyšení v americkém Kongresu. Stejně jako v úterý v Senátu i nyní ve Sněmovně reprezentantů Zuckerberg vysvětloval okolnosti skandálu, při němž Cambridge Analytica neoprávněně získala přístup k milionům dat uživatelů, jež využila k podpoře volební kampaně prezidenta Donalda Trumpa.

Zuckerberg považuje za nevyhnutelné, že komunikační síť bude regulována. Varoval ale poslance, aby ve svých návrzích byli opatrní. Větší firmy jako Facebook mají víc prostředků, aby se regulacím mohly přizpůsobit; menší společnosti by to ale mohlo ohrozit.

Šéf Facebooku, jeden z nejbohatších lidí světa, vypovídal už druhý den na půdě amerického Kongresu o politice své firmy při ochraně uživatelských dat a o roli, kterou mohl Facebook sehrát při údajných pokusech Ruska ovlivnit americké prezidentské volby v roce 2016.

Každý se může vždy rozhodnout, jak naloží se svými daty

Je překvapivé, jak dlouho globální komunitě uživatelů Facebooku trvalo, než si uvědomili, jaká hra se tady hraje a co se děje.
Petr Koubský
analytik a publicista
analytik a publicista

Zuckerberg odmítl tvrzení některých poslanců, že uživatelé Facebooku nemají dostatečnou kontrolu nad svými osobními daty. „Pokaždé, kdy se kdokoli rozhodne něco na Facebooku sdílet, má kontrolu k dispozici. Přímo před sebou, nikoli skrytou kdesi v nastavení,“ řekl poslancům z výboru pro energetiku a obchod.

Zuckerberg potvrdil, že v tomto týdnu společnost začala uživatele informovat, zda se jejich data dostala do souboru zneužitého firmou Cambridge Analytica. Neodpověděl přímo na dotaz, zda jeho firma přizpůsobí fungování sociální sítě tak, aby lépe osobní data uživatelů ochránila.

„Realizujeme a budeme realizovat kroky k tomu, abychom omezili rozsah přístupu k těmto datům,“ řekl Zuckerberg. Audit aplikací, které data využívají, bude ale trvat „mnoho měsíců“.

Zuckerberg také řekl, že jeho společnost neskladuje žádná data v Rusku, aby k nim maximálně omezila přístup Moskvy.

Zaměříme se na nelegální prodej opiátů, slíbil Zuckerberg zákonodárcům

Pokud jde o nová evropská pravidla pro ochranu osobních údajů, která mají v celé Evropské unii jednotně platit od 25. května, neměl nicméně Zuckerberg pro poslance podrobnější informaci. Kontrolní mechanismy Facebooku se podle něj novému nařízení přizpůsobí, není prý ale známo, kdy se tak stane.

Zuckerberg mírnil očekávání amerických poslanců, že Facebook může mít kontrolu nad veškerým síťovým provozem. „Ani 20 000 zaměstnanců sledujících komunikaci nemůže mít pod dohledem všechno,“ řekl.

Jeho firma například nemůže zastavit veškeré nezákonné inzeráty, například nelegální reklamu na léky pro utišení bolesti. Právě nadměrné využívání opiátů je podle amerických expertů hlavním důvodem nynější drogové epidemie v USA. Zuckerberg v této souvislosti slíbil, že Facebook bude likvidovat ilegální inzerci opiátů v případě, že uživatelé takovou reklamu označí.

Události: Zuckerberg se v Senátu omluvil za pochybení své firmy (zdroj: ČT24)

Při úterním slyšení v Senátu, které trvalo pět hodin, si Zuckerberg podle amerických komentátorů počínal úspěšně. Podle televize CNN z parlamentu odešel jako vítěz.

„Záznam slyšení tvoří oficiální dokument Kongresu. Je to způsob, jak získat k věci více informací. Pro politiky slouží takto sledovaná slyšení jako kontakt s voliči. Rozehrávají divadlo, kdy se toho člověka snaží během pěti minut nějak dostat. Je to velká show, co si budeme povídat,“ komentoval váhu podobných slyšení bývalý zpravodaj ČT ve Spojených státech Martin Řezníček.

Vydáno pod