Evropa musí očekávat další falešné zprávy proti NATO, míní Petr Pavel

Evropa musí od Ruska očekávat další falešné zprávy, jejichž cílem bude podkopat důvěru v Severoatlantickou alianci. V rozhovoru s agenturou Reuters to na bezpečnostní konferenci v Mnichově v sobotu uvedl šéf Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Český generál ve vysoké alianční pozici v souvislosti s falešnými zprávami připomněl smyšlené znásilnění litevské dívky německými vojáky. Spekuluje se, že za vymyšleným obviněním byla Moskva. Ta se k tomu ale zatím nevyjádřila.

„Je to očividně falešná zpráva a já předpokládám, že bychom měli očekávat další,“ řekl Pavel po jednání s ministry obrany Německa a Litvy. „Rusko netěší rozmísťování jednotek NATO v blízkosti svých hranic, takže pravděpodobně využije legální cesty, jako je propaganda, aby ovlivnilo veřejné mínění proti tomuto rozmisťování,“ míní Pavel. „My ale budeme transparentní a důslední,“ dodal.

„To nejsou nějaké naivní hry, to je zlý úmysl vyvolat nějakou tenzi, vyvolat nejistotu, strach mezi lidmi,“ komentoval vymyšlenou zprávu český ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Od samotného počátku podle něj šlo o naprosto flagrantní, zlovolnou a falešnou manipulaci.

NATO má podle Pavla prostředky, jako například strategickou komunikaci, díky kterým může údajně ruským dezinformacím čelit. Pavel navíc nepředpokládá, že by Moskva dokázala vyvolat velké demonstrace proti rozmisťování aliančních jednotek, jelikož obyvatelstvo dotčených členských zemí o vojáky dlouhodobě stojí.

Český generál v rozhovoru také řekl, že by chtěl v nadcházejících týdnech pomocí telefonátu s náčelníkem generálního štábu ruské armády Valerijem Gerasimovem obnovit kontakt mezi velením NATO a Ruska. Po telefonátu by se podle něj mohlo uskutečnit osobní setkání. S Gerasimovem se tento týden sešel šéf náčelníků štábů americké armády generál Joseph Dunford.

S falešnými zprávami bojuje EU i Spojené státy

Evropské tajné služby tvrdí, že Moskva se vedle falešných zpráv snaží destabilizovat vlády cizích států a ovlivňovat volby pomocí kybernetických útoků. Před tím varovala i bruselská skupina pro boj s propagandou Stratcom East. „Existuje tu dalekosáhlá, alespoň částečně organizovaná dezinformační kampaň proti EU, jejím politikům a jejím principům,“ sdělil před časem Spiegelu zdroj blízký pracovní skupině.

Bojem proti zahraničním i domácím dezinformacím a propagandě se v Česku od začátku roku věnuje Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH). Svá zjištění má za úkol předat policii, armádě a tajným službám. Jedna z jeho částí se také specializuje na zjišťování dezinformací z otevřených zdrojů a jejich vyvracení.

Podle amerických tajných služeb Moskva ovlivňovala i volby prezidenta Spojených států. V odtajněné části zprávy o ruském vměšování do amerických voleb na začátku roku uvedly, že přímo Vladimir Putin a ruská vláda usilovali o to pomoci Donaldu Trumpovi v jeho šancích na zvolení tím, že zdiskreditují Hillary Clintonovou. S tímto úsudkem údajně souhlasí Ústřední zpravodajská služba (CIA), Federální úřad pro vyšetřování (FBI) i NSA (Národní bezpečnostní agentura).

Vydáno pod