Euroskeptická frakce zůstává: Získala Poláka, který schvaluje bití žen a dětí

Štrasburk - Euroskeptická frakce v Evropském parlamentu Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD) byla dnes opět obnovena. Má znovu dostatek členů poté, co získala do svých řad krajně pravicového polského poslance Roberta Jaroslawa Iwaszkiewicze. Skupina, jejímž členem byl i český europoslanec Petr Mach, se rozpadla minulý týden, když ji opustila lotyšská europoslankyně Iveta Griguleová. Frakce tak zanikla proto, že už neměla členy z alespoň sedmi zemí EU, jak vyžadují pravidla Evropského parlamentu.

Skupina je spojována především s britskou Stranou nezávislosti spojeného království (UKIP) Nigela Farage. Iwaszkiewicz se k frakci připojil krátce před zahájením plenárního zasedání Evropského parlamentu, na němž měl jeho předseda oficiálně oznámit rozpuštění frakce. „Rázem jsme se vrátili, ve skutečnosti jsme nikdy neodešli,“ komentoval to šéf frakce Farage. Griguleová údajně odešla pro názorové neshody, podle EFDD jí ale vedení europarlamentu za vystoupení z frakce nabídlo šéfování parlamentní delegaci do Kazachstánu.

„Připojil jsem se ke skupině EFDD kvůli dvěma důležitým hodnotám, jimiž jsou odpor vůči unijní byrokracii a podpora volného trhu, kterou tak rozhodně podporuje delegace UKIP,“ zdůvodnil své rozhodnutí kontroverzní europoslanec Iwaszkiewicz, který schvaluje bití žen a dětí. Letos v květnu v rozhovoru pro polská média prohlásil, že je přesvědčen o tom, že bití pomůže umravnit spoustu žen. Uvedl také, že „bohužel“ nikdy nebije své děti, protože výprask by je pomohl zocelit. „Bývalo by to posílilo jejich charakter a lépe by zvládaly krizové situace,“ vysvětlil. Obhajoval také kontroverzní vyjádření svého stranického šéfa ohledně Adolfa Hitlera. „Pokud byly za Hitlera nižší daně a dnes jsou vyšší, co je špatného na tom, když se to řekne nahlas?“ uvedl. Farage ale dnes pro BBC uvedl, že Iwaszkiewicz není extremista a prý jen žertoval.

Iwaszkiewiczův šéf odmítá demokracii a volební právo pro ženy

Iwaszkiewicz je členem polské strany Kongres nové pravice, jejímž předsedou je kontroverzní monarchista Janusz Korwin-Mikke, který označuje demokracii za „nejstupidnější formu vlády, jakou si lze představit“. Ten je rovněž europoslancem a občas na sebe upozorní rasistickými či antisemitskými poznámkami. Je také přesvědčen, že ženy by neměly mít volební právo. „Jen si vezměte libovolnou politickou akci a schválně se podívejte, kolik je na ní žen,“ prohlásil před sedmi lety.

V květnu Korwin-Mikke během živé televizní debaty vzbudil pozornost kontroverzními výroky o znásilnění, které od dobrovolného pohlavního styku odděluje podle něj jen velmi tenká hranice. „Znásilnění? Co to znamená znásilnění?“ ptal se. „Ženy vždy předstírají, že kladou jakýsi odpor, to je normální. Člověk musí poznat, kdy může a kdy nemůže,“ řekl muž, který je známý i svým tvrzením, že Hitler nevěděl o holocaustu. V červenci také hovořil o tom, že je třeba zrušit minimální mzdu. „Čtyři miliony negrů“ podle něj v USA přišly o práci, když prezident John Kennedy podepsal v roce 1961 zákon o minimální mzdě. Kvůli minimální mzdě se teď prý s 20 miliony mladých Evropanů zachází jako s černými. Za své výroky se odmítl omluvit a byl pokutován.

Frakce EFDD má nyní 48 europoslanců ze sedmi zemí, což jí zaručí příspěvek v přepočtu 35 milionů korun ročně. V roce 2013 to bylo 274 milionů. Přes 53 procent sumy náleží UKIPu.

Obnovení frakce vítá i šéf českých Svobodných Mach. „Díky tomu, že se povedlo frakci obnovit, budeme moci předložit podle plánu všechny naše návrhy na omezení rozpočtu EU už na tomto zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku,“ poznamenal Mach. 

Lídr evropské kandidátky Svobodných Petr Mach
Zdroj: ČT24

Podle Macha je tlak na zánik euroskeptické frakce obrovský

Mach v rozhovoru pro ČT zdůraznil, že výroky nového člena EFDD jsou překrouceny. Podotkl, že Iwaszkiewicz nebije ženu ani děti a ani jejich bití neobhajuje. Připustil některé kontroverzní výroky Mikkeho, zdůraznil ale, že on členem frakce není. Domnívá se, že v celé kampani proti novému polskému členovi jde jen o to, aby se nemohla euroskeptická frakce obnovit.

„Jsem rád, že naše frakce může existovat, protože i z ankety ČT mezi českými europoslanci je vidět, jaká je obrovská touha ostatních po tom, aby euroskeptici v Evropském parlamentu svoji frakci neměli. (…) To, že různí lidé mají různé názory ne stejné jako já, s tím se musím smířit,“ řekl Mach.

Podotkl, že jakmile EFDD přišla o lotyšskou poslankyni, ostatní frakce se na něj vrhly jako supové s nabídkami na to, aby přešel jinam. Vyslovil uspokojení nad tím, že členové EFDD odolali tlaku a frakci obnovili. Nyní se budou prý snažit získat další europsolance, aby byli silnější a mohli prosazovat své myšlenky. Zopakoval v této souvislosti, že se pro EFDD snažil získat i slovenského europoslance Richarda Sulíka, ten ale nakonec skončil v jiné frakci.

Čeští europoslanci k obnovení frakce EFDD (zdroj: ČT24)

Na získání Iwaszkiewicze se prý podíleli i Machovi asistenti. Čeští europoslanci z ostatních stran jsou ale velmi kritičtí. ODS dokonce nabízí, aby Mach přestoupil k nim, další ho kritizují, jak s takovými lidmi, jako je Iwaszkiewicz, může být v jedné skupině v europarlamentu.

Pro české europoslance jsou Iwaszkiewiczovy výroky nepřijatelné

„Je smutné, že tahle frakce musí 'nakupovat' nezařazené poslance z takovýchto extrémně založených individuí, aby se udržela. Myslím, že i pana Macha je to nedůstojné, a pokud by pan Mach uvažoval o přestupu do jiné frakce, tak se o tom můžeme bavit,“ řekl České televizi europoslanec Jan Zahradil (ODS). „Je potřeba se podívat na to, co evropští kolegové pana Macha říkají a jaké jsou jejich názory,“ upozorňuje europoslankyně Martina Dlabajová (nestr. za ANO). „Nerozumím panu Machovi, jestli je ochoten sdílet frakci s lidmi, kteří mají tyto názory. (…) To, že s nimi spolupracuje a že s nimi společně hlasuje, je pro mě nepřijatelné,“ prohlásila europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). „Je to velmi nesourodá frakce, která bude velmi nestabilní celé období,“ soudí europoslanec Miroslav Poche (ČSSD). „Prakticky kdykoliv ta frakce promluví, jsou ty názory vysoce kontroverzní ve všech oblastech,“ dodává europoslanec Luděk Niedermayer (nestr. za TOP 09). „Logika fungování v Evropském parlamentu jim velí, aby udrželi za každou cenu frakci pohromadě, i když zjevně do ní přijímají lidi, s jejichž názory se, věřím, ostatní lidé v té frakci nemohou ztotožnit.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump zrušil desítky Bidenových výnosů a vyvázal USA z Pařížské dohody o klimatu

Nový americký prezident Donald Trump podepsal první exekutivní příkazy, kterými chce začít naplňovat priority svého druhého čtyřletého funkčního období. Jedním z dokumentů zrušil 78 dekretů a memorand svého předchůdce Joea Bidena, dalším stvrdil dříve avizované odstoupení Spojených států od Pařížské dohody o klimatu. Mezi dalšími příkazy, které po inauguračním ceremoniálu podepsal před zhruba 20 tisíci svých stoupenců v zastřešené washingtonské aréně Capital One, byla i nařízení, která podle Trumpa zabrání cenzuře či nařídí vládě bojovat proti růstu životních nákladů.
před 23 mminutami

Trump slíbil vyslat vojáky na hranici s Mexikem

Republikán Donald Trump se v pondělí oficiálně stal 47. prezidentem Spojených států. Inaugurace staronového šéfa Bílého domu se kvůli mrazivému počasí uskutečnila uvnitř rotundy Kapitolu. Trump zde složil prezidentskou přísahu a pak přednesl první projev ve funkci. V něm mezi jiným uvedl, že hodlá vyhlásit krizový stav a vyslat vojáky na hranici s Mexikem. Trump již v aréně Capital One podepsal své první exekutivní příkazy, poté zamíří do Bílého domu a chopí se svých pravomocí. Přísahu složil také nový viceprezident Spojených států JD Vance.
včeraAktualizovánopřed 44 mminutami

Biden preventivně omilostnil příbuzné, Fauciho či vyšetřovatele útoku na Kapitol

Končící americký prezident Joe Biden udělil sérii preventivních milostí členům své rodiny a lidem, kterým by podle něj mohla hrozit „pomsta“ od administrativy jeho nástupce Donalda Trumpa. Jsou mezi nimi generál Mark Milley, epidemiolog Anthony Fauci a členové vyšetřovacího výboru Kongresu a svědci ve věci útoku na Kapitol ze 6. ledna 2021. Biden také zmírnil trest indiánskému aktivistovi Leonardu Peltierovi odsouzenému na doživotí v souvislosti s vraždami dvou agentů FBI v indiánské rezervaci, informují tiskové agentury.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Ukrajinské drony útočily na podniky ve dvou ruských regionech i sklad paliv

Ukrajinské drony v noci na pondělí zaútočily na průmyslové podniky v ruském Tatarstánu a v Kalužské oblasti, informovaly podle ruskojazyčného servisu BBC tamní úřady. Neuvedly, o jaké závody šlo. Podle informací na Telegramu se v Kazani, administrativním centru Tatarstánu, stal terčem útoku podnik vyrábějící letadla. V pondělí večer došlo k dalšímu útoku, kdy ukrajinské drony napadly a zapálily sklad pohonných hmot v ruském městě Liski ve Voroněžské oblasti.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Fiala doufá po Trumpově inauguraci v rozvíjení vzájemných vztahů, Babiš ocenil projev

Spojené státy jsou pro Česko klíčovým spojencem v bezpečnosti i obchodních vztazích. Krátce po inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa to na síti X uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Je přesvědčen, že se vztahy zemí budou nadále úspěšně rozvíjet. Šéf opozičního ANO Andrej Babiš zase doufá, že se během Trumpova mandátu vylepší vztahy mezi USA a Evropou. Ocenil také inaugurační řeč nového šéfa Bílého domu, šlo prý o „projev silného lídra“.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Útočník ze Southportu se k vraždám přiznal

Mladík, který je obžalovaný z toho, že loni v létě na taneční akci v anglickém Southportu ubodal tři malé dívky, se k činu přiznal. Na začátku soudního procesu se přiznal také k tomu, že zranil deset lidí, vlastnil manuál teroristické organizace al-Káida a jed ricin, informují agentury. Britská vláda avizovala, že celý incident, po němž následovaly celonárodní nepokoje, vyšetří.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Trumpovi blahopřejí světoví státníci, Zelenskyj mluví o naději na spravedlivý mír

Evropští politici i generální tajemník Severoatlantické aliance Mark Rutte blahopřejí Donaldu Trumpovi, který se stal novým americkým prezidentem. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že Evropská unie a Spojené státy spolu mohou dosáhnout větší prosperity a posílit společnou bezpečnost. Podle šéfa NATO Rutteho mohou rovněž společně dosáhnout míru skrze sílu a prostřednictvím Severoatlantické aliance. Německý kancléř Olaf Scholz na síti X napsal, že dobrý vztah s USA byl vždy cílem německé politiky. Zdůraznil ale i nutnost jednoty EU.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Izraelci propustili dle dohody devadesát palestinských vězňů

Izraelská strana propustila devadesát palestinských vězňů v rámci dohody mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás o výměně rukojmí za vězně poté, co v neděli začalo platit příměří a do Izraele se vrátila tři rukojmí. Informují o tom agentury Reuters a AFP. Server The Times of Israel (ToI) uvedl, že podle teroristického hnutí Hamás je jeden z palestinských vězňů, které měl v neděli Jeruzalém propustit, stále v izraelském vězení. Hamás se nyní spolu se zprostředkovateli a Červeným křížem snaží situaci vyřešit.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...