Do roku 2011 si svět zvolí sedm přírodních divů světa

Ženeva - O zařazení mezi sedm přírodních divů světa se utkají s více než 200 dalšími místy v další fázi globální soutěže nejvyšší hora světa Mount Everest, národní park Grand Canyon či jezero Loch Ness. Informovala o tom Nadace New7Wonders se sídlem ve švýcarské Ženevě, která klání organizuje. Zveřejnila několik set národních návrhů, které vítězně vyšly z internetového hlasování za každou zemi. Z nich potom bude rovněž hlasováním veřejnosti po internetu během roku postupně vybráno sedm přírodních divů světa. Hlasovat lze do 7. července. Registrace na nadační webové stránce má zabránit lidem, aby hlasovali dvakrát.

Česko mezi nominovanými zatím neoficiálně zastupuje Pravčická brána v Národním parku České Švýcarsko, největší přirozená skalní brána v Evropě, Slovensko pak Štrbské pleso ve Vysokých Tatrách.

Mezi 261 nominovanými ze 222 zemí jsou některé z nejproslulejších horských vrcholů, jezer a dalších přitažlivých míst, jako přes 2000 kilometrů dlouhý Velký bariérový útes na severovýchodě Austrálie či Niagarské vodopády. Mezi čtvrtfinalisty jsou i některá méně známá místa, jako vulkán Yasur na tichomořském ostrově Vanuatu či nigerijský Zuma Rock, gigantický monolit v centru této africké země.

Tým odborníků na přírodu v čele s bývalým šéfem Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) Federikem Mayorem zredukuje v červenci seznam na 21 finalistů. Sedm vítězů pak vybere veřejnost v dalším kole hlasování, které potrvá do roku 2011, tentokrát prostřednictvím internetu, telefonicky a textovými zprávami.

Jezero Loch Ness
Zdroj: ČT24