Prvního července to bude rok od úmrtí Nicholase Wintona, hrdiny, který v předvečer druhé světové války zachránil 669 židovských dětí před nacisty. Podle své dcery Barbary byl vášnivým Evropanem a myšlenka, že by případný odchod Velké Británie z EU mohl spustit rozpad tohoto uskupení, by jej prý poděsila. „Shledávám velmi těžké uvěřit tomu, že by nechtěl, aby Evropská unie držela při sobě a Británie nebyla jejím silným členem,“ řekla Wintonová v rozhovoru se zpravodajem České televize Bohumilem Vostalem.
Dcera Nicholase Wintona: Otec věřil, že Evropa je pevností, která zabrání konfliktu
Jak vidíte tuto kampaň před referendem o brexitu? Je to něco, co jste ještě nezažila, protože nejde o klasické volby?
„Připadne mi, že je to něco naprosto rozdílného. Lidé, kteří bývali proti sobě, byli politicky rozdělení, nyní dělají kampaň společně. Říkají věci, které nejsou založené na faktech. V průběhu toho si vymýšlí. Je to neuvěřitelně toxické.“
Obvykle bývá hlavním tématem voleb ekonomika. Nyní to vypadá, že je to přistěhovalectví. To je otázka, která je vám velmi blízká díky vašemu otci. Jak vnímáte, že právě migrace je otázkou číslo jedna?
„Lidé jsou z toho hrozně zmatení, vzhledem k situaci v Sýrii, odkud do Evropy proudí obří počet uprchlíků. Zaměňují uprchlíky s migranty. Není to ta stejná věc. Je tu rozdíl mezi migranty, kteří mají přístup do různých zemí na základě mezinárodních smluv, a mezi uprchlíky, kteří utíkají, aby si zachránili život. Každý si toto plete a říká, že by uprchlíci u nás neměli získávat azyl, jako by to mělo co do činění s imigrací. To je ale jiné téma.“
Váš otec zemřel sedm měsíců poté, co premiér Cameron oznámil, že chce vyhlásit referendum o setrvání Británie v EU. Vedla jste někdy na toto téma s vaším otcem debatu?
„Můj otec byl velmi evropský. Žil ve Francii, v Německu, odjel do Československa, měl přátele po celé Evropě. Vášnivě věřil v evropskou myšlenku a také v to, že Evropa je pevností, která zabrání konfliktu. Myšlenka, že bychom nyní mohli spustit rozpad Evropské unie, to by ho podle mě poděsilo.“
Myslíte, že by tedy volil zůstat v Evropské unii. Dá se to tak říct?
„Pro mě je velmi těžké mluvit o čemkoliv, co by udělal, protože on nás neustále překvapoval některými svými nápady. Ovšem shledávám velmi těžké uvěřit tomu, že by nechtěl, aby Evropská unie držela při sobě a Británie nebyla jejím silným členem.“
Potom tedy vaše pozice je jasná, budete hlasovat pro setrvání v Evropské unii. Jak velké šance dáváte tomu, že tento tábor vyhraje?
„Vůbec si nejsem jistá, že stoupenci setrvání zvítězí. V tuto chvíli to vidím docela pesimisticky. Objevila se tu taková neuvěřitelná nenávist vůči lidem z jiných zemí. jako by způsobili veškeré naše problémy. Vím, že imigrace je tématem, ale nevěřím, že toto je příčina našich problémů. Myslím, že politici, kteří to vytváří, vědomě podněcují k nenávisti a rasismu, a to ve svůj vlastní prospěch. Je to velká ostuda. Myslím, že můžeme mnohem víc získat, když budeme bojovat za to, v co věříme, jako součást Evropy, než když se k ní otočíme zády. To je můj osobní názor.“
Jak se budete cítit, pokud v pátek zjistíte, že se Británie rozhodla opustit Evropskou unii?
„Budu velmi smutná. Hodně smutná. Nedokážu si představit, co se Británii z dlouhodobého hlediska stane. Nechci ani myslet na to, že se to stane. Myslím si, že Evropa potřebuje zreformovat, Evropská unie potřebuje reformy a za to bychom měli bojovat. Myšlenka, že se chystáme říci, že se nebudeme zajímat o Evropu a nebudeme její součástí, když celé naše dějiny jsou součástí evropské historie, se mi zdá jako velká tragédie.“