Další útok na novináře v Rusku. V nemocnici bojuje o život

Moskva - Až nečekaně masivní vlnu solidarity vyvolal mezi ruskými novináři a vysokoškolskými studenty případ redaktora listu Kommersant Olega Kašina, kterého v pátek v noci v Moskvě neznámí pachatelé málem umlátili k smrti. Kašin bojuje v nemocnici o život a jeho případ je od soboty v ruských médiích a sociálních sítích číslem jedna. Ruská liberální média varují, že útoky na kriticky píšící novináře se pomalu stávají v Rusku tradicí.

Oleg Kašin psal o mladých ruských radikálech, kteří se netají nenávistí k lidem jiné národnosti či jiných názorů, i o agresivní prokremelské mládeži. A právě to se mu podle jeho kolegů stalo osudným. „Někdo chtěl, aby mlčel, aby nepsal a nemluvil. Ten útok je spojený s jeho prací, s ničím jiným,“ je si jistá novinářka listu Kommersant Jevgenija Milovává.

Nejistá existence ruských novinářů

Moskevská prokuratura vyšetřuje různé verze napadení. Média mezitím připomínají smutnou statistiku: jen od roku 2000 zemřelo 19 ruských novinářů násilnou smrtí. Vrahové zůstávají nepotrestáni – jako v případě známé novinářky Anny Politkovské.

Nad případem napadení Olega Kašina převzal dohled prezident Dmitrij Medvěděv. Novináři mezitím rozběhli demonstrativní akci, ve které požadují dopadení vrahů svých kolegů. „Jen za minulý rok bylo napadeno 59 novinářů, všechny případy zůstaly nevyřešené. To není náhoda, problém je systémový,“ upozorňuje šéfredaktor rádia Echo Moskvy Alexej Venediktov.

Svaz novinářů vyzval všechna média k demonstrační solidární akci. Navrhuje, aby se na titulních stranách novin a webových médií každého pátého dne v měsíci, tedy v den útoku na Kašina, objevila věta „Zde by mohla být jména odsouzených vrahů a těch, kdo si jejich zločiny objednali“. Publikovat by tato slova média měla do doby, než je nahradí skutečná jména dopadených zločinců.

Hlavním centrem akční solidarity ruských novinářů jsou internetové sociální sítě. Správci ruských webů jsou vyzýváni, aby na své stránky bez ohledu na jejich aktuální obsah umisťovali seznamy zabitých či zmrzačených ruských žurnalistů. K akci se už připojilo na tři tisíce serverů.

Studenti museli kritický plakát uklidit

Studenti žurnalistické fakulty moskevské státní univerzity dnes vyvěsili z oken své školy transparent s nápisem „Kdo zmlátil Kašina?“ Během dne však zasáhly úřady a přinutily vysokoškoláky transparent sejmout - akce je prý v rozporu se zákonem o ochraně architektonických památek.

Agentura Interfax v této souvislosti píše, že na stránkách mládežnické organizace Jednotného Ruska se nedávno objevil článek s titulkem „Zrádcovští novináři musejí být potrestáni“. Vedle článku byla umístěna koláž s tváří Olega Kašina.

Neklidnou atmosféru v Moskvě dnes ještě víc rozvířila zpráva o tom, že nedaleko metropole byl zbit další žurnalista. V obci Žukovskoje u Moskvy byl napaden redaktor místního listu Žukovskije vesti Anatolij Adamčuk. Novinář byl sražen k zemi, útočníci mu způsobili tržnou ránu na hlavě a otřes mozku.

  • Anna Politkovská autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/451/45044.jpg
  • Ruští novináři a studenti žádají potrestání útočníků na Olega Kašina autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2085/208488.jpg
  • Ruští novináři a studenti žádají potrestání útočníků na Olega Kašina autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2085/208496.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ukrajinští poslanci schválili jmenování Fedorova ministrem obrany

Ukrajinští poslanci většinou hlasů schválili jmenování dosavadního vicepremiéra a ministra digitalizace Mychajla Fedorova novým ministrem obrany. Na druhý pokus schválili i jmenování expremiéra a dosavadního ministra obrany Denyse Šmyhala do funkce místopředsedy vlády a ministra energetiky.
13:15Aktualizovánopřed 2 mminutami

Při nehodě vlaku v Thajsku zemřely tři desítky lidí

Nejméně 32 lidí ve středu zemřelo a přes šedesát dalších bylo zraněno při železniční nehodě na severovýchodě Thajska, kde velký stavební jeřáb spadl na vlak, ten vykolejil a začal hořet. S odvoláním na úřady to napsala agentura Reuters. Požár soupravy se podařilo uhasit. V troskách pokračuje pátrání po dalších možných obětech, uvedla tamní policie.
09:09Aktualizovánopřed 31 mminutami

Grónský premiér by volil Dánsko. Bude to pro něj problém, reagoval Trump

„Nevím, kdo to je. Nic o něm nevím. Ale bude to pro něj velký problém," těmito slovy reagoval americký prezident Donald Trump na vyjádření grónského premiéra Jens-Frederika Nielsena. Ten v úterý uvedl, že pokud si Grónsko musí vybrat mezi Dánskem a Spojenými státy, volí Dánsko. V Bílém domě se ve středu uskuteční jednání zástupců Dánska a Grónska s představiteli USA o budoucnosti Grónska a jeho strategicky významné pozici.
13:39Aktualizovánopřed 59 mminutami

Ukrajinská expremiérka Tymošenková odmítá obvinění z korupce

Ukrajinské úřady obvinily bývalou premiérku Juliji Tymošenkovou z korupce a prohledaly ústředí její strany v Kyjevě. Opoziční politička obvinění odmítla a počínání úřadů označila za předvolební čistku, informují média. Vyšetřování korupce nedávno zasáhlo i nejbližší okolí prezidenta Volodymyra Zelenského.
před 1 hhodinou

Protesty v Íránu mají zřejmě přes dva a půl tisíce obětí, píše AP

Protivládní protesty si podle lidskoprávních organizací citovaných agenturou AP dosud vyžádaly více než 2570 obětí a přes 18 100 zadržených, z nichž některým hrozí trest smrti. Íránská mise při OSN v úterý obvinila Spojené státy a Izrael z toho, že nesou odpovědnost za stovky obětí protivládních protestů. Americký prezident Donald Trump v úterý večer pohrozil, že Spojené státy tvrdě zasáhnou, bude-li íránská vláda demonstranty popravovat. Írán v reakci pohrozil útoky na americké základny v regionu.
03:13Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Chorvatsko obnovilo vojenskou službu. Mladí muži dostávají povolávací rozkazy

V prvních dnech roku 2026 obdrželo přibližně 1200 mladých mužů v Chorvatsku dopisy, v nichž jsou informováni, že byli povoláni k výkonu vojenské služby. Zákon, který jim tuto povinnost ukládá, schválili chorvatští poslanci loni v říjnu bez odporu tamní veřejnosti, která dle průzkumů odvody většinově podporuje.
před 4 hhodinami

Rok 2025 byl po předchozích dvou letech nejteplejším v historii měření

Rok 2025 byl třetím nejteplejším rokem v historii měření. Průměrná globální teplota dosáhla 14,97 stupně Celsia. Byl tedy jen nepatrně (o 0,01 stupně Celsia) chladnějším než rok 2023 a o 0,13 stupně Celsia chladnějším než rok 2024, který byl vůbec nejteplejším rokem v historii měření. Uvedla to meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Posledních jedenáct let bylo zároveň nejteplejších v historii měření.
04:22Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Zemřela Claudette Colvinová, jejíž čin odstartoval hnutí za občanská práva

V 86 letech zemřela černoška Claudette Colvinová, jejíž zatčení v polovině padesátých let kvůli odmítnutí uvolnit bělošce místo v autobuse pomohlo odstartovat moderní hnutí za občanská práva. S odvoláním na nadaci nesoucí její jméno o tom v úterý pozdě večer informovala agentura AP.
před 6 hhodinami
Načítání...