Další útok Al-Káidy na hotel v Africe: V Burkina Fasu zemřelo 29 lidí

Při útoku na hotel a kavárnu v Burkina Fasu přišlo o život 29 osob, dalších třicet lidí utrpělo zranění. Podle burkinafaského prezidenta bylo osvobozeno nejméně 150 rukojmích. Dvě z obětí byli Francouzi, dva mrtví byli Švýcaři, státní příslušnost ostatních zatím nebyla upřesněna. V době útoku také v zemi kdosi unesl dva australské občany. K akci v hotelu se přihlásila radikální skupina Al-Káida v muslimském Maghríbu. Tatáž skupina se loni přihlásila k útoku na hotel v sousedním Mali, kde zahynulo 22 lidí.

Nejméně pět obětí pocházelo z Burkina Fasa. Policisté rovněž identifikovali těla tří útočníků. „Tři džihádisté byli zabiti. Byl to jeden Arab a dva černí Afričané,“ upřesnil ministr vnitřní bezpečnosti Simon Compaore. 

Po ukončení zásahu v přepadeném hotelu prohledávaly bezpečnostní síly okolí a zastřelily čtvrtého útočníka. Další tři lidé byli podle burkinafaské televize zatčeni. Pátrání ale pokračuje. „Potrestáme každého, kdo se pokusí na Burkina Faso zaútočit,“ dodal ministr. 

Prezident Roch Marc Christian Kabore řekl, že se země ocitla v bezprecedentní situaci. „Jsou to zákeřné, zbabělé činy a jejich oběťmi jsou nevinní lidé,“ charakterizoval útok. 

Útok začal v pátek večer

Ozbrojenci zaútočili v půl deváté večer místního času nejprve na kavárnu v blízkosti ougadougského hotelu Splendid, kde podle zaměstnance, jehož citovala agentura AFP, zabili několik lidí. Hasiči, jenž zasahovali u požárů, které vypukly po explozích provázejících útok, uvedli, že v kavárně spatřili deset mrtvých.

2 minuty
Události: Al-Káida zaútočila na luxusní hotel v Burkina Fasu
Zdroj: ČT24

Útočníci se z kavárny přesunuli do samotného hotelu, kde bylo podle místní televize asi sto lidí. Hotel Splendid stojí v blízkosti letiště a často ho využívají turisté a pracovníci OSN. Podle prvních svědectví útočili tři nebo čtyři muži, ke kterým se postupně přidali další. Jeden svědek také popsal, že teroristé s jednou výjimkou zabíjeli výhradně bělochy.

Lidé, kteří útoku přihlíželi z bezpečné vzdálenosti, zprvu poukazovali na pomalý nástup státních sil. Současně však vyjadřovali svoji podporu vojákům a policistům. „Víme, že ozbrojenci se z hotelu živí nedostanou. Naše země není pro džihádisty,“ podotkl jeden ze svědků.

  • K útoku na hotel v Burkina Fasu se přihlásila organizace Al-Káida v muslimském Maghribu (AQIM). Fakticky jde o jednu z jejích součástí, skupinu Mirábitún, již založil obávaný alžírský radikál Mochtár Belmochtár. Loni v prosinci Mirábitún oznámil, že se sloučil s Al-Káidou v muslimském Maghribu. Samotná AQIM se hlásí k mezinárodní radikální salafistické Al-Káidě, má na svědomí řadu bombových útoků a také únosů v různých Afrických zemích. Například v roce 2008 skupina unesla dva kanadské diplomaty, které propustila po čtyřech měsících.

V době útoku zmizel australský pár

V době, kdy burkinafaské bezpečnostní síly obléhaly hotel v metropoli, byli na severu země poblíž hranice s Mali uneseni dva australští občané – lékař a jeho manželka. Není ale jasné, zda je mezi oběma událostmi spojitost. Podrobnosti nejsou zatím známy a není ani jasné, zda šlo o turisty nebo o osoby, které v Burkina Fasu dlouhodobě žily.

Osvobozovací akce začala ráno

Brzy ráno do hotelu vtrhly místní jednotky, které logisticky podpořili francouzští vojáci. Ti se do státu Burkina Faso přesunuli z Mali. Zprvu osvobodili 63 lidí, z nich 33 poté cestovalo do nemocnice.

Leželi jsme na podlaze, všechny zachvátila panika. Všude kolem byla krev. Slyšeli jsme je mluvit. Chodili okolo a stříleli lidi, kteří ještě vypadali živí.
Yannick Sawadogo
svědek útoku

Podle ředitele místní nemocnice šlo nejvíce o střelná zranění a zranění způsobená pádem. Mezi zachráněnými je i burkinafaský ministr veřejných služeb, práce a sociálního zabezpečení.

Burkinafaský voják při zásahu proti útočníkům Al-Káidy
Zdroj: Reuters/Stringer

Útočníci se po zásahu burkinafaských jednotek rozdělili. Část se opevnila v hotelu, část v kavárně. Podle burkinafaských bezpečnostních sil rozmístili v budově výbušniny. Krátce poté však zasahující jednotky osvobodily zbylé rukojmí – podle státních úřadů jich bylo 126, francouzský velvyslanec uvedl, že šlo o 150 lidí – a zastřelily tři útočníky.

Bezpečnostní síly potom začaly prohledávat další hotely v okolí a zastřelily také čtvrtého z útočníků.

Oběti jsou z 18 států, z ČR nejspíše ne

Lidé, kteří při útoku na kavárnu a hotel zemřeli, byli podle ministra Compaoreho z osmnácti států. Francouzské ministersvo zahraničí oznámilo, že dvě oběti byli Francouzi.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronovánemá informace, že by se v místě nacházeli nějací Češi. V systému Drozd, kam se dobrovolně zapisují lidé, kteří jedou do zahraničí, je uvedena pouze jedna česká občanka, která se pracovně pohybuje po několika afrických státech včetně Burkina Fasa.

Burkina Fasu se útoky dosud vyhýbaly

Burkina Faso je převážně muslimský stát. V říjnu 2014 nastoupil cestu k demokracii, když byl svržen dlouholetý prezident Blaise Compaoré. Loni v září uskutečnila elitní prezidentská garda neúspěšný pokus o puč. Země byla dosud teroristických útoků ušetřena.

Skupina, která se přihlásila k útoku, však již loni v listopadu podnikla podobný čin v sousedním Mali. Při útoku na hotel ve městě Bamaku tehdy zahynulo 22 lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 7 mminutami

Izrael udeřil na předměstí Bejrútu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně tři lidé, informovala agentura Reuters.
06:20Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury.
05:58Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 4 hhodinami

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 5 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Rusko se neštítí žádného násilí, řekl s odkazem na masakr v Buči Bartošek

Sedmnáct zástupců parlamentů evropských zemí navštívilo město Buča poblíž Kyjeva, které ruské vojsko okupovalo na počátku plnohodnotné agrese na Ukrajině a povraždilo tam přes 550 civilistů. Mezi zástupci byl i místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). V pořadu 90' ČT24 připomněl, že se ruské síly dopustily válečných zločinů, z nichž je nejméně 2200 zdokumentováno. Masakr v Buči vnímá jako vzkaz, že Rusko je země, která se neštítí žádného násilí. Barbarský přístup ze strany Moskvy se podle něj projevuje v mnoha ohledech, a to třeba ve vraždění dětí či útocích na civilní objekty.
před 12 hhodinami
Načítání...