Další „Trumpův muž“ v Nejvyšším soudu USA. Soudce Kavanaugh bojuje o přízeň senátorů

3 minuty
Události: Slyšení soudce Kavanaugha začalo hádkou senátorů
Zdroj: ČT24

V americkém Senátu začíná diskusní bitva, která v nadcházejících dnech potvrdí, či smete ze stolu kandidaturu Bretta Kavanaugha na člena Nejvyššího soudu. Proti jmenování soudce vybraného prezidentem Donaldem Trumpem se staví demokraté, kteří Trumpa viní ze snahy udělat z klíčové justiční instituce pevnost konzervativců na roky dopředu. Jednoznačnou podporu ale nemá Kavanaugh ani mezi republikány. Některým z nich vadí jeho ultrakonzervativní postoje, zejména odmítání potratů.

Brett Kavanaugh působí od roku 2006 jako soudce odvolacího soudu federálního distriktu hlavního města Washingtonu. Dříve pracoval jako poradce Kennetha Starra, který vedl vyšetřování případu intimního vztahu bývalého prezidenta Billa Clintona se stážistkou v Bílém domě Monikou Lewinskou. 

Po Clintonových kauzách zkoumal nejvyšší patra americké politiky jako sekretář Bílého domu za George Bushe mladšího. Nyní je Brett Kavanaugh esem prezidenta Donalda Trumpa, který jej označuje za „jeden z nejlepších právnických mozků“.

Sám Kavanaugh se považuje za striktního příznivce doslovného výkladu americké ústavy: „Moje justiční filozofie je jednoduchá: Soudce musí být nezávislý a musí zákony vykládat, ne vytvářet.“ Ambice být soudcem-aktivistou prý nemá.

Demokratům se nelíbí chvátání republikánů, odpůrci potratů cítí šanci

Anthony Kennedy opouští po třiceti letech nejvyšší soud
Zdroj: Reuetrs

Prezident Trump oznámil jméno kandidáta, který má v devítičlenném senátu Nejvyššího soudu nahradit odcházejícího Anthonyho Kennedyho, v červenci. Demokratičtí zákonodárci mají za to, že republikáni proces schvalování uspěchávají bez patřičného prozkoumání dosavadní kariéry nominanta.

„Tohle není normální. Máme tu kandidáta s excelentním renomé, s rodinou, která za ním stojí, máme tu kamery a senátory, kteří se dotazují. Ale není to normální. A to proto, že nemůžeme prozkoumat až 100 tisíc dokumentů,“ tvrdí senátorka Amy Klobucharová.

Demokrati usilují o přístup k dodatečným dokumentům o Kavanaughově dřívějším soudcovském působení a činnosti v pozici právníka Bílého domu.

„Myslím, že se hodně lidí bude obávat, co by soudce Kavanaugh mohl znamenat pro vyšetřování Roberta Muellera i pro další nezávislé kontroly vykonávání prezidentského úřadu. Většina Američanů chce, aby Mueller pokračoval v práci,“ říká prezidentka Centra pro kontrolu ústavy Elisabeth Wydrová.

Část Američanů ale za Trumpovým koněm stojí. Hlavně odpůrci potratů, kteří si od konzervativce slibují podporu ve svém boji. „Soudce Kavanaugh je striktní zastánce ústavy a je klíčové dát zodpovědnost (za rozhodování o zákonu o potratech) zpátky do rukou státu,“ tvrdí odpůrkyně interrupcí Sue Swayze Liebelová z organizace Pro-Life.

3 minuty
Horizont ČT24: Stane se Kavanaugh členem Nejvyššího soudu USA?
Zdroj: ČT24

„Grilování“ může trvat čtyři dny

V první den schvalování Kavanaughovy nominace zazní úvodní projevy členů výboru. Dotazování 53letého kandidáta začne ve středu a podle agentury Reuters by mohlo trvat tři až čtyři dny. Vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell řekl, že doufá ve schválení nového soudce do začátku příštího zasedání soudu 1. října.

Kavanaugh musí pro nástup do doživotní funkce získat hlasy většiny Senátu, který ovládají republikáni. „Je to mainstreamový soudce. Má historii soudní nezávislosti a uplatňování zákonů tak, jak jsou napsané,“ zdůraznil republikánský předseda justičního senátního výboru Chuck Grassley. Dodal, že Kavanaugh už se setkal s desítkami senátorů.

Složení Nejvyššího soudu USA
Zdroj: ČT24/BBC/Wikipedia.org

Těsná většina republikánů nemusí stačit

Podle Reuters nastřádal Kavanaugh za 12 let práce jako odvolací soudce jasně konzervativní rejstřík verdiktů. Ke schválení jeho nominace stačí republikánům, kteří mají ve 100členném Senátu 51 křesel, aby hlasovali jednotně. To by mohl být problém zejména kvůli Kavanaughovým stanoviskům v otázkách potratů, práv homosexuálů či zdravotního pojištění.

Svou nelibost vůči osobě Kavanaugha už vyjádřily republikánské senátorky Susan Collinsová a Lisa Murkowská, které jsou na rozdíl od většiny svých stranických kolegů liberálnější v otázce potratů. Collinsová avizovala, že se postaví proti jakémukoli kandidátovi s ultrakonzervativními názory, zejména pokud jde o interrupce.

Pokud senát Kavanaugha skutečně schválil, bude to už druhý Trumpův muž v řadách nejdůležitějšího soudu Spojených států. Loni v dubnu do Nejvyššího soudu prošel konzervativně smýšlející Neil Gorsuch.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí.
před 20 mminutami

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 48 mminutami

Zelenskyj chce odstoupit od dohody o nerostech, prohlásil Trump

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce odstoupit od připravované dohody se Spojenými státy o využívání ukrajinských nerostných surovin, prohlásil v noci na pondělí americký prezident Donald Trump. Zároveň Zelenského varoval před vážnými problémy, pokud by tak skutečně učinil. Washington prý podle šéfa Ruského fondu přímých investic Kirilla Dmitrijeva zahájil jednání o kovech vzácných zemin a dalších projektech v Rusku.
05:51Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Od dubna lze cestovat do Británie pouze s elektronickou aplikací ETA

Od středy druhého dubna se budou muset čeští turisté mířící do Velké Británie před cestou nově elektronicky zaregistrovat. Takzvaná ETA bude povinná pro všechny, včetně kojenců. Registrace bude stát deset liber, zhruba 300 korun.
před 1 hhodinou

Poblíž souostroví Tonga v Tichém oceánu udeřilo silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, kvůli kterému úřady vydaly varování před vlnou tsunami. Otřesy měly sílu sedmi stupňů magnituda, uvedla americká geologická služba USGS, která bezprostředně po začátku otřesů intenzitu předběžně stanovila na 7,1 stupně. Varování před tsunami bylo později odvoláno.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...