Cizinecké legie - od skupiny žoldáků k elitní jednotce

Paříž - Aurou tajemného dobrodružství byla léta zahalena francouzská Cizinecká legie, jež se svého času stala i útočištěm lidí prchajících před spravedlností. Ze skupiny dobrovolníků ze všech koutů Evropy, kteří se za příslib anonymity a žold nechali najmout k boji za Francii, je dnes elitní jednotka francouzské armády, nasazovaná do těch nejnebezpečnějších akcí. Prestižní útvar, nyní čítající na 7700 mužů, založil 9. března 1831 francouzský král Ludvík Filip.

Původním cílem bylo chránit francouzské koloniální panství v Africe, kde měla také tato jednotka (v Alžírsku) až do roku 1962 své sídlo (dnes sídlí velitelství v jihofrancouzském Aubagne). Zpočátku se její členové nesměli, s výjimkou národního ohrožení, účastnit bojů na území Francie, již v roce 1870 ale byli kvůli nedostatku profesionálních vojáků nasazeni v prusko-francouzské válce.

Jednotky Cizinecké legie se účastnily i obou světových válek, bojovaly v indočínské válce (1946 až 54) či v Perském zálivu (1990 až 1991). V posledních letech se účastnily také misí mírových sil OSN, například v bývalé Jugoslávii, Kambodži či Somálsku. Nyní působí například v Džibutsku či Afghánistánu.

Krizové období zažila Cizinecká legie v šedesátých letech 20. století, kdy byla ohrožena i její další existence. V roce 1961 byl rozpuštěn jeden její útvar (1. zahraniční regiment parašutistů) poté, co se postavil na stranu vzbouřených francouzských důstojníků v Alžírsku a proti záměru francouzského prezidenta Charlese de Gaulla přiznat Alžírsku nezávislost.

Kritériím výběru vyhoví zhruba deset procent zájemců

Legionářem se dnes může stát muž ve věku 17 až 40 let. U nezletilých je vyžadováno svolení rodičů ověřené francouzským státem - pro cizince tedy ambasádou Francie. Jedinou výjimkou v dějinách byla Angličanka Susan Traversová, která sloužila v legii jako řidička za druhé světové války a v Indočíně.

Cizinecká legie
Zdroj: ČT24/www.legion-etrangere.com

Uchazeči podstupují motivační pohovor, zdravotní prohlídku a psychologické a sportovní testy. Mezitím je přes Interpol prověřována jejich minulost a přijati jsou jen ti s čistým trestním rejstříkem. Dříve se totiž v legii skrývali i lidé stíhaní soudem či odsouzení, protože se zapisovali pod pseudonymem. I dnes si mohou adepti požádat o krycí jméno, ale předkládají doklad totožnosti.

Kritériím náročného výběru vyhoví jen zhruba deset procent zájemců a asi čtyři procenta doslouží do konce prvního kontraktu, který se uzavírá na pět let. Po něm je možno podepsat smlouvu na šest měsíců, tři roky či pět let. Po výběru následuje čtyřměsíční výcvik a přidělení k jednomu z 11 útvarů.

Řada legionářů se rekrutovala z politických uprchlíků

V legii lze sloužit například jako elitní střelec, řidič tanku či parašutista, ale též jako zdravotník, informatik, instruktor, kuchař či člen orchestru. Základní plat činí zhruba 1050 eur, tedy asi 25 500 korun, měsíčně plus vyrovnávací náhrady, například za pobyt mimo Francii. Plat se zvyšuje s délkou služby a s vyšší hodností. Legionář má nárok na 45 dní dovolené za rok a za splnění určitých podmínek se smí oženit.

V minulém století se řada legionářů rekrutovala z politických uprchlíků z totalitních zemí, mimo jiné proto, že po odsloužení tří let v legii lze požádat o francouzské občanství. Po druhé světové válce zaznamenala legie příliv Němců a v 80. letech vojáků z Británie (po reformě britské armády).

například počátkem 20. století pozdější generál Josef Šnejdárek či sochař Otto Gutfreund; z žijících pak fotograf Antonín Kratochvíl. Na 2000 Čechoslováků bojovalo v legii za války v Indočíně, kde jich 500 padlo a sto jich bylo zajato. Někteří byli repatriováni a odsouzeni k trestům odnětí svobody.

Do roku 2005 byla služba v legii, jakožto v cizím vojsku, bez souhlasu prezidenta ilegálním činem, za který hrozil trest až osmi let vězení. Podle novely branného zákona mohou nyní v cizinecké legii Češi sloužit i bez souhlasu prezidenta, neboť je součástí armády Francie, která je společně s ČR členem NATO.

Cizinecká legie
Zdroj: ČT24/www.legion-etrangere.com

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Pákistán po indickém ostřelování Kašmíru hlásí mrtvé

AFP s odkazem na pákistánské představitele píše, že při pátečním indickém ostřelování Kašmíru v blízkosti faktické hranice s Pákistánem zahynuli čtyři lidé, včetně jednoho dítěte. Indická armáda zase dle Reuters tvrdí, že pákistánské ozbrojené síly podnikly v noci na pátek a v pátek brzy ráno „několik útoků“ pomocí bezpilotních letounů a dalších zbraní podél celé západní hranice Indie. Reuters později během dne informoval, že v indických městech byly slyšet další výbuchy.
07:49Aktualizovánopřed 3 mminutami

Francie a Polsko si při hrozbě útoku přijdou na pomoc, zavázali se Macron a Tusk

Francouzský prezident Emmanuel Macron a polský premiér Donald Tusk v pátek podepsali v Nancy na východě Francie smlouvu o přátelství a posílené spolupráci, informovaly agentury AFP a PAP. Bilaterální dohoda podle AFP svědčí o rostoucím vlivu Polska v Evropě tváří v tvář dnešnímu Rusku. Obě strany rovněž signovaly dohodu o civilní jaderné energetice, doplnila polská agentura PAP.
před 17 mminutami

Rusko navzdory slovům o příměří udeřilo na ukrajinské obce

Rusko přes jím vyhlášené třídenní příměří více než dvěstěkrát zasáhlo osm ukrajinských osad poblíž fronty v Záporožské oblasti, kde v důsledku útoků zemřela jedna žena, uvedl Reuters s odvoláním na šéfa oblastní správy Ivana Fedorova. Podle serveru Ukrinform útočilo také v Nikopolu v Dněpropetrovské oblasti a v Chersonské oblasti, kde si úder vyžádal jednu oběť. Rusko zase tvrdí, že Ukrajina dronem zasáhla budovu místní správy v ruském Bělgorodu.
09:59Aktualizovánopřed 21 mminutami

Ukrajina a ministři EU podpořili vznik tribunálu k ruským zločinům

Ukrajina a téměř dvě desítky evropských ministrů zahraničí v pátek ve Lvově podpořili vznik speciálního tribunálu, který by měl ke zodpovědnosti pohnat vládce Kremlu Vladimira Putina a další ruské lídry za plnohodnotnou vojenskou agresi proti Ukrajině, informuje Reuters. Mluvčí Kremlu na dotaz agentury TASS v reakci bez dalších podrobností uvedl, že vznik tribunálu nebude komentovat.
14:13Aktualizovánopřed 23 mminutami

Ukrajinská tajná služba tvrdí, že odhalila maďarské špiony

Ukrajinská tajná služba SBU podle svého pátečního prohlášení odhalila maďarskou špionážní síť, která pracovala proti zájmům Kyjeva. Shromažďovala prý zpravodajské informace o ukrajinských obranných kapacitách a protivzdušné obraně na jihozápadě této země, která se už čtvrtým rokem brání ruské agresi. Dva agenti byli zatčeni, oznámila SBU. Maďarský ministr zahraničí Petér Szijjártó obvinění označil za propagandu. Později oznámil, že Budapešť vyhostila dvě osoby z ukrajinské ambasády.
09:10Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izraelské „Gideonovy vozy“ by znamenaly konec Gazy

Nový izraelský plán „Gideonovy vozy“ by znamenal okupaci celého Pásma Gazy, masivní přesun Palestinců do malé oblasti na jihu enklávy a zajištění minimální pomoci, jež by zabránila hladomoru. Píše to izraelský web Ynet a další média. Jeruzalém k třífázové vojenské strategii přistoupí v případě, že Hamás nesplní jeho podmínky.
před 2 hhodinami

„Celá země podporuje válku na Ukrajině,“ prohlásil Putin na přehlídce v Moskvě

Ruský vládce Vladimir Putin při projevu na Rudém náměstí v Moskvě prohlásil, že ruská společnost pevně podporuje ty, kteří bojují ve válce, kterou Rusko vede proti Ukrajině. Vojenské přehlídky k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem se účastní čínská hlava státu Si Ťin-pching, přiletěl také slovenský premiér Robert Fico nebo český europoslanec Ondřej Dostál (Stačilo!). Naprostá většina evropských představitelů ale na protest proti ruské agresi vůči Ukrajině chyběla.
10:30Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Papež Lev XIV. v první mši slíbil vnesení světla do „temných nocí“

V Sixtinské kapli se dopoledne konala mše za nového papeže Lva XIV. Obřadu se účastnil jak on sám coby hlava katolické církve, tak také kardinálové, kteří ho ve čtvrtek zvolili, ukázaly záběry z Vatikánu. Modlili se za jednotu církve, nového papeže i za vymizení nenávisti a zášti z lidských srdcí. Papež poprvé na veřejnosti po svém zvolení promluvil anglicky. Slíbil, že do „temných nocí“ světa vnese světlo.
13:50Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...