Cizinecké legie - od skupiny žoldáků k elitní jednotce

Paříž - Aurou tajemného dobrodružství byla léta zahalena francouzská Cizinecká legie, jež se svého času stala i útočištěm lidí prchajících před spravedlností. Ze skupiny dobrovolníků ze všech koutů Evropy, kteří se za příslib anonymity a žold nechali najmout k boji za Francii, je dnes elitní jednotka francouzské armády, nasazovaná do těch nejnebezpečnějších akcí. Prestižní útvar, nyní čítající na 7700 mužů, založil 9. března 1831 francouzský král Ludvík Filip.

Původním cílem bylo chránit francouzské koloniální panství v Africe, kde měla také tato jednotka (v Alžírsku) až do roku 1962 své sídlo (dnes sídlí velitelství v jihofrancouzském Aubagne). Zpočátku se její členové nesměli, s výjimkou národního ohrožení, účastnit bojů na území Francie, již v roce 1870 ale byli kvůli nedostatku profesionálních vojáků nasazeni v prusko-francouzské válce.

Jednotky Cizinecké legie se účastnily i obou světových válek, bojovaly v indočínské válce (1946 až 54) či v Perském zálivu (1990 až 1991). V posledních letech se účastnily také misí mírových sil OSN, například v bývalé Jugoslávii, Kambodži či Somálsku. Nyní působí například v Džibutsku či Afghánistánu.

Krizové období zažila Cizinecká legie v šedesátých letech 20. století, kdy byla ohrožena i její další existence. V roce 1961 byl rozpuštěn jeden její útvar (1. zahraniční regiment parašutistů) poté, co se postavil na stranu vzbouřených francouzských důstojníků v Alžírsku a proti záměru francouzského prezidenta Charlese de Gaulla přiznat Alžírsku nezávislost.

Kritériím výběru vyhoví zhruba deset procent zájemců

Legionářem se dnes může stát muž ve věku 17 až 40 let. U nezletilých je vyžadováno svolení rodičů ověřené francouzským státem - pro cizince tedy ambasádou Francie. Jedinou výjimkou v dějinách byla Angličanka Susan Traversová, která sloužila v legii jako řidička za druhé světové války a v Indočíně.

Cizinecká legie
Zdroj: ČT24/www.legion-etrangere.com

Uchazeči podstupují motivační pohovor, zdravotní prohlídku a psychologické a sportovní testy. Mezitím je přes Interpol prověřována jejich minulost a přijati jsou jen ti s čistým trestním rejstříkem. Dříve se totiž v legii skrývali i lidé stíhaní soudem či odsouzení, protože se zapisovali pod pseudonymem. I dnes si mohou adepti požádat o krycí jméno, ale předkládají doklad totožnosti.

Kritériím náročného výběru vyhoví jen zhruba deset procent zájemců a asi čtyři procenta doslouží do konce prvního kontraktu, který se uzavírá na pět let. Po něm je možno podepsat smlouvu na šest měsíců, tři roky či pět let. Po výběru následuje čtyřměsíční výcvik a přidělení k jednomu z 11 útvarů.

Řada legionářů se rekrutovala z politických uprchlíků

V legii lze sloužit například jako elitní střelec, řidič tanku či parašutista, ale též jako zdravotník, informatik, instruktor, kuchař či člen orchestru. Základní plat činí zhruba 1050 eur, tedy asi 25 500 korun, měsíčně plus vyrovnávací náhrady, například za pobyt mimo Francii. Plat se zvyšuje s délkou služby a s vyšší hodností. Legionář má nárok na 45 dní dovolené za rok a za splnění určitých podmínek se smí oženit.

V minulém století se řada legionářů rekrutovala z politických uprchlíků z totalitních zemí, mimo jiné proto, že po odsloužení tří let v legii lze požádat o francouzské občanství. Po druhé světové válce zaznamenala legie příliv Němců a v 80. letech vojáků z Británie (po reformě britské armády).

například počátkem 20. století pozdější generál Josef Šnejdárek či sochař Otto Gutfreund; z žijících pak fotograf Antonín Kratochvíl. Na 2000 Čechoslováků bojovalo v legii za války v Indočíně, kde jich 500 padlo a sto jich bylo zajato. Někteří byli repatriováni a odsouzeni k trestům odnětí svobody.

Do roku 2005 byla služba v legii, jakožto v cizím vojsku, bez souhlasu prezidenta ilegálním činem, za který hrozil trest až osmi let vězení. Podle novely branného zákona mohou nyní v cizinecké legii Češi sloužit i bez souhlasu prezidenta, neboť je součástí armády Francie, která je společně s ČR členem NATO.

Cizinecká legie
Zdroj: ČT24/www.legion-etrangere.com

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Čína je dle české vlády odpovědná za kyberkampaň proti resortu zahraničí

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí, oznámil úřad. Čína mohla získat přístup k tisícům emailů, a to i z doby, kdy Česko předsedalo EU, píše Politico. Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) na síti X dodal, že nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze. Na ministerstvu šéf resortu zavedl nový a podle něj bezpečnější komunikační systém.
10:43Aktualizovánopřed 41 mminutami

Jednou ze čtyř světových stran je stále i západ, připomněl Pellegrini Ficovi

Slovenský prezident Peter Pellegrini vyzval vládu premiéra Roberta Fica (Smer), aby se nevzdalovala od partnerů v Evropské unii a NATO a varoval před vážnými následky případné konfrontace. Pellegrini to uvedl v Národní radě, kde poprvé od loňského zvolení hlavou státu přednesl zprávu o stavu země. Rovněž řekl, že slovenští politici neřeší skutečné problémy, ale nabízejí zástupná témata, která vyvolávají emoce a nenávist.
před 46 mminutami

Pracovali pro USA, teď jim hrozí deportace do Afghánistánu

Bývalým tlumočníkům americké armády a dalším Afgháncům, kteří utekli před teroristickým hnutím Taliban do Spojených států amerických, hrozí deportace. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa jim zrušila status dočasné ochrany (TPS), i když jim po návratu do jejich země hrozí pronásledování. Na odpor se postavila řada amerických veteránů, kteří s Afghánci spolupracovali.
před 55 mminutami

Rusko shromažďuje přes padesát tisíc mužů u Sumské oblasti, řekl Zelenskyj

Rusko shromažďuje přes padesát tisíc vojáků poblíž ukrajinské Sumské oblasti, ale Kyjev podnikl kroky, aby zabránil Moskvě v rozsáhlé ofenzivě v tomto regionu, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Reuters. Sumská oblast sousedí s ruskou Kurskou oblastí, do které loni překvapivě pronikly ukrajinské jednotky. Ruský vládce Vladimir Putin nedávno řekl, že ruská armáda vytváří „nárazníkovou bezpečnostní zónu“ podél hranic s Ukrajinou.
06:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izraelští vojáci stříleli do davu Palestinců, kteří chtěli potraviny

Nejméně jeden Palestinec v úterý zemřel a 48 dalších bylo zraněno, když izraelská armáda začala střílet na dav v Pásmu Gazy, který vtrhl do střediska rozdělujícího humanitární pomoc. S odvoláním na tamní úřady to ve středu napsala agentura AP.
před 1 hhodinou

Francie investovala do diskreditace výzkumu svých jaderných testů

Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) utratila desetitisíce eur ve snaze znevěrohodnit výzkum, který odhalil, že Paříž podceňuje zničující vliv svých jaderných testů ve Francouzské Polynésii v 60. a 70. letech minulého století. Podle deníků Le Monde a The Guardian to naznačují dokumenty získané investigativní platformou Disclose. Stalo se tak jen několik dní předtím, než má svoji zprávu o testech předložit parlamentní vyšetřovací komise.
před 2 hhodinami

Kosmická loď Starship předčasně explodovala, Musk let označuje za úspěch

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý vyslala na devátý zkušební let svou kosmickou loď Starship, informují světové agentury. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu v jižním Texasu v úterý v 18:35 místního času (01:35 SELČ). Zhruba po půl hodině nad ní ale SpaceX ztratila kontrolu.
před 3 hhodinami

Francie učinila první krok k povolení asistovaného úmrtí

Francouzští poslanci v prvním čtení schválili návrh zákona, který umožní podat nevyléčitelně nemocným lidem smrtící preparát. Norma o asistovaném úmrtí vyvolala v zemi velkou debatu a její podoba vznikala dlouhá léta, uvedla agentura AFP. Návrh podle ní neobsahuje výrazy asistovaná sebevražda nebo eutanazie, které řada politiků odmítala, a stanovuje striktní podmínky, za kterých má pacient na pomoc s ukončením života právo.
před 3 hhodinami
Načítání...