Atentátníka z Lockerbie jsme za ropu nevyměnili, tvrdí britská vláda

Londýn - Britský ministr spravedlnosti Jack Straw odmítl, že by libyjský atentátník Muhammad Midžrahí byl propuštěn výměnou za obchodní kontrakty s Libyí. Reagoval tak na tvrzení týdeníku The Sunday Times. Podle něj byl vězeň, který má na svědomí atentát nad Lockerbie, propuštěn na základě dohody britské vlády z roku 2007 o ropných dodávkách z Libye. Midžrahí si doživotní trest odpykával ve skotské věznici, 20. srpna byl ale propuštěn.

The Sunday Times získal dva dopisy, které v roce 2007 zaslal britský ministr spravedlnosti Straw svému skotskému protějšku Kennymu MacAskillovi, v nichž se zmiňuje o Abdalu Basatu Muhammadu Midžrahím. V prvním dopise z 26. července 2007 Straw prohlašuje, že je pro to, aby byl Libyjec, který si tehdy ve Skotsku odpykával svůj trest, vyloučen z projednávané dohody o vydávání vězňů mezi Velkou Británií a Libyí. Ve druhém dopise z 19. prosince 2007 Straw informoval MacAskilla, že změnil názor s ohledem na zjevné zájmy Velké Británie a že Midžrahí již nemá být z dohody jmenovitě vyloučen.

The Sunday Times soudí, že Strawův obrat byl spojen s dohodou o těžbě ropy a plynu mezi britskou společností BP a Libyí v potenciální hodnotě 15 miliard liber (asi 440 miliard Kč). Jednání o ní bylo tehdy ve slepé uličce. Podle listu vyvíjel Tripolis tlak na Londýn, aby byl Midžrahí do dohody o výměně vězňů zahrnut, výměnou za to, že ji Libye podepíše. The Sunday Times uvádí, že šest týdnů poté, co Straw poslal druhý dopis, byla dohoda o ropě podepsána.

„Naznačovat, že jsme nějakým způsobem domluvili tajnou dohodu před osvobozením Midžrahího, je jednoduše absurdní,“ odmítl tyto domněnky Straw v rozhovoru pro BBC. Společnost BP v reakci na tato podezření popřela, že by za podepsáním dohody stály politické motivy. Straw zase vysvětlil, že jednání o vydávání vězňů bylo součástí mezinárodních snah o normalizaci vztahů s Libyí.

Před Vánocemi 1988 při atentátu na letadlo americké společnosti PanAm zahynulo 259 lidí na palubě a 11 obyvatel skotské obce Lockerbie, na niž stroj spadl. Soud za to v roce 2001 potrestal bývalého agenta libyjské tajné služby Midžrahího doživotním vězením. Skotská vláda ho 20. srpna propustila ze zdravotních důvodů, protože vězeň umírá na rakovinu. Jeho propuštění vyvolalo mezinárodní poprask.

Načítání...