Washington - Americká Sněmovna reprezentantů dnes schválila navýšení vojenského rozpočtu Spojených států pro konflikty v Iráku a Afghánistánu do konce fiskálního roku 2009 o 96,7 miliardy dolarů (1,9 bilionu korun). Tato suma by měla pokrýt nejen náklady na ekonomickou a bezpečnostní pomoc Pákistánu, ale i na další programy. Americký Senát připravuje vlastní návrh, o kterém by mohl hlasovat příští týden, připomněla agentura Reuters.
Americká sněmovna přijala navýšení rozpočtu pro konflikty v Iráku a Afghánistánu
Americký prezident Barack Obama požádal jeho demokraty ovládaný Kongres o 84,3 miliardy dolarů, členové dolní komory se však rozhodli rozpočet navýšit ještě o dalších téměř 12 miliard. Ty jsou podle agentury AP určené na dodatečné nákupy vojenské výzbroje a vybavení nebo zahraniční pomoc.
Peníze mají jít na boj s pákistánskými radikály a uzavření Guantánama
Pokud navýšení vojenského rozpočtu schválí i Senát, vynaloží USA letos na konflikty v Iráku a Afghánistánu přes 900 miliard dolarů. Na podporu operací v obou asijských státech počítá nově schválený zákon do 30. září, kdy letošní fiskální rok končí, se 47,7 miliardy dolarů. Jedna miliarda je určená na pomoc Pákistánu, který bojuje s radikály z islamistického hnutí Taliban, a přes tři miliardy dolarů na nákup celkem 19 dopravních letounů.
Obama Kongres požádal také o 80 milionů dolarů na zavření věznice na americké základně Guantánamo, kde USA zadržují osoby podezřelé z terorismu. Za to si od části zákonodárců vysloužil ostrou kritiku. Nelíbilo se jim, že plán zavřít kontroverzní zařízení oznámil dříve, než na to dostal potřebné finance.
Členové dolní komory Kongresu nakonec požadovanou částku na zavření Guantánama zamítli. Počítají s ní však ve svém návrhu američtí senátoři, kteří chtějí navýšit armádní rozpočet o 91,3 miliardy dolarů.