Zažít Šanghaj

Nejdříve jeden příklad. Vezměte počet obyvatel ČR a vynásobte dvěma. Potom tyto imaginární lidi umístěte na plochu necelých 6 400 km2. Máte to? Pokud ano, tak jste v hrubých rysech právě načrtli druhé největší město Číny Šanghaj. Tato třiadvacetimilionová megapolis je zároveň největším obchodním přístavem na světě (mimochodem, mezi pěti největšími světovými přístavy jsou tři čínské). Těch nej má Šanghaj celou řadu. Například se zde nachází největší koncentrace výškových budov na světě. Kolem 3 150 mrakodrapů vytváří nezaměnitelné panorama města. I obyvatelé newyorského Manhattanu blednou závistí, navštíví-li srdce Šangaje – nábřeží Bund. O to obdivuhodnější je, že toto vše vybudovali za necelých třicet let.

Šanghajský adrenalin

Šanghaj vás dostane již při přistání na letišti Pudong. Tento supermoderní vzdušný přístav je doslova prošpikován různými technickými vychytávkami, které vám mají usnadnit vstup do země. Řada elektronických detektorů vás zrentgenuje, počítačově řízené brány celně odbaví a další nasměrují k veřejné dopravě. Letiště Pudong leží asi 30 kilometrů od centra města. K cestě z letiště se nabízejí různé druhy autobusů, turistických shuttle busů nebo klasické taxi. Existuje však ještě jeden druh dopravy, který se vám navždy vryje do paměti. Je to dnes nejrychlejší vlak na světě, tzv. Maglev (magnetická levitace).

Železniční trať pro rychlovlaky Maglev je tvořena ze supravodivých magnetů. Stejně tak jsou magnety součástí vlakové jednotky Maglev. Vzájemným působením obou magnetů je vlak nadzvednut 5–10 cm nad trať a lineárními elektromotory „posouván“ vpřed. Jev nadzvednutí tělesa pomocí odpudivých elektromagnetů se nazývá magnetická levitace. Ze spojení části slov magnetická levitace vznikl i název Maglev. Vlaky typu Maglev jsou teoreticky schopné dosáhnout neomezené rychlosti, jejich rychlost však omezuje odpor vzduchu. První komerčně využívanou trať tohoto vlaku postavili v Číně v roce 2002 (projekt realizoval Siemens) a vede z letiště Pudong do centra Šanghaje. Těch třicet kilometrů urazí souprava za necelých osm minut a během jízdy dosáhne rychlosti 431 km/hod. Vše je řízeno počítači, ale přesto vám trochu zatrne, když vidíte mladou strojvůdkyni ve slušivém stejnokroji, jak si za jízdy provádí manikúru a jen občas pohledem zkontroluje řídící panel. I když jízda trvá tak krátce, je to fantastický zážitek kombinující lehké mrazení s vysokou hladinou adrenalinu.

Nejvyšší vyhlídka planety

Šanghaj je bezesporu perlou Číny. Oproti usedlejšímu Pekingu působí více „kapitalisticky“, je architektonicky rozmanitější, živější, barevnější. Zároveň však má i jedno z nejšpinavějších ovzduší na světě (další šanghajské nej). Pokud máte štěstí a přeje vám počasí, navštivte některou z proslulých šanghajských vyhlídek. Ta nejslavnější je na televizní věži s nezaměnitelnou architekturou a s příznačným názvem Perla Orientu. Věž je vysoká 468 metrů, nabízí celkem 15 vyhlídek a ta nejvyšší je návštěvníkům k dispozici ve výšce 350 metrů. Krásná je i po setmění, kdy ji ozáří tisíce různobarevných LED diod. Nebes se však dotknete až při návštěvě Šanghajského světového finančního centra. Mrakodrap ční do výšky 492 metrů, vyhlídka je jen o 18 metrů níž. Vyšší rozhled už tu nikde jinde nenajdete. Této budově se přezdívá otvírák lahví, protože se v ní nachází velký otvor a otvírák skutečně připomíná. Za návštěvu stojí také mrakodrap Jin Mao Tower s nejrychlejším výtahem na světě, který se pohybuje rychlostí 9,1 m/s.

Tajemné kouzlo jadeitového Buddhy

Na světě není mnoho soch, které by svým věhlasem přesáhly hranice zemí, jež je zrodily, a zároveň vstoupily do povědomí milionů lidí po celé planetě. Mezi takové určitě patří Michelangelův David nebo socha Ježíše Krista v brazilském Riu de Janeiru. Obě vyvolávají úžas a silné emocionální hnutí. Do stejné kategorie zážitků patří i návštěva hlavního šanghajského centra buddhismu – chrámu Jadeitového Buddhy. Svatostánek byl založen za vlády dynastie Sung (960–1279) a ve svých zdech ukrývá dvě nesmírně vzácné Buddhovy sochy vyrobené z čínského minerálu jadeit. Jedna socha představuje Buddhu sedícího a druhá ležícího. Sochy byly přivezeny z Barmy v roce 1882 a do chrámu vsazeny při jeho dokončení v roce 1918.

Protože většina soch v buddhistických chrámech bývá z hlíny a následně jsou jen lehce pozlaceny, není divu, že obě Buddhovy sochy z jadeitu silně přitahují nejen mnoho věřících, ale i zvědavé cizince a turisty z celého světa. Buddhovy sochy ve vás vyvolávají zvláštní pocit harmonie, rovnováhy mezi principy jing a jang, a když odcházíte, cítíte se naplněni pozitivní energií. Máte pocit setkání s něčím, co vás přesahuje, s něčím výjimečným. A přesně do této kategorie lze zařadit návštěvu chrámu Jadeitového Buddhy.

(pokračování)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Relax

V sobotu se veřejnosti otevře obnovená chata Bohumila Hrabala v Kersku

Od soboty se návštěvníkům po rekonstrukci otevírá chata spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku. Rekonstrukce chatu navrátila do stavu z osmdesátých let, kdy Hrabal v chatě pobýval. Součástí návštěvnické expozice je původní vybavení ze sbírek Polabského muzea, včetně psacího stroje nebo malované skříně. K autentičnosti prostředí napomohli i dárci, kteří věnovali Středočeskému kraji dobové předměty. Celková cena rekonstrukce vyšla na šest milionů korun.
17. 5. 2024

Ze životně důležité mexické oázy mizí voda

Vojtěška je významným produktem zemědělství v severním státě Coahuila. Tato rostlina, bohatá na vlákninu a proteiny, je zde pěstována po staletí, především pro výkrm zvěře. Pěstování vojtěšky má ale negativní dopad na prastarou oázu Cuatro Ciénegas, nejvýznamnější mokřad v poušti Chihuahua. Tato oáza představuje geologickou anomálii, která podle vědců může přispět k lepšímu pochopení klimatických změn, původu Země a možnosti existence života na Marsu.
25. 3. 2024

Nejmenší únikovou místností je rakev. Majitele inspirovala povídka Edgara Allana Poea

Strach z pohřbení zaživa inspiroval například spisovatele Edgara Allana Poea k napsání povídky Předčasný pohřeb – a tato myšlenka zase majitele hororové únikové hry v Barceloně. Lidé si v ní mohou podobným zážitkem projít, cílem ovšem je se z rakve dostat. K tomu jim má pomoci vyřešení úkolů a spolupráce.
25. 1. 2024

Jóga, umění a tisíc let stará architektura. Nedaleko Londýna cvičili ve svatoalbanské katedrále

Katedrála svatého Albana se těší nejen velkému zájmu poutníků z celého světa, ale také neobvyklé akci –⁠⁠⁠⁠⁠ pod tisíc let starou věží v normanském slohu se v této době scházejí i místní, aby si zacvičili jógu. Už tak duchovní atmosféru podkresluje umělecká instalace Holubice míru sochaře Petera Walkera, sestávající z tisíců papírových holubic svěšených ze stropu.
23. 1. 2024

Setkání Spider-Manů a jezdec v plamenech. Výběr z nejpodivuhodnějších fotografií roku

Fotografové ze světových agentur zachycují nejen tragické porážky a triumfální vítězství, ale také drobné momenty, které by jinak mohly v záplavě palcových titulků uniknout pozornosti. I letos byl svět plný oslav a náhodilých událostí zachycených čočkou fotoaparátu. Připravili jsme pro vás výběr těchto zvláštních snímků.
31. 12. 2023

Sucho i záplavy uplynulého roku na snímcích fotografů napříč světem

Extrémní počasí se v roce 2023 často objevovalo v titulcích novin. Vyschla mnohá jezera, rekordní vedra vyvolala požáry, deště změnily ulice v řeky a smrtící bouře vymazaly celá města. Vědci tvrdí, že s oteplováním Země budou tyto extrémní projevy počasí stále častější a závažnější.
29. 12. 2023

Výběr nejzajímavějších fotografií z ptačí perspektivy za uplynulý rok

Moderní technologie otevírají nové perspektivy na okolní svět. Poskytují možnost zachytit širokou škálu událostí, ať už jsou velké či malé, a zaměřit se na širší kontext. Díky nim můžeme lépe sledovat dopady lidské činnosti i jevy, které jsou mimo naši kontrolu. V tomto článku přinášíme výběr nejzajímavějších fotografií za uplynulý rok.
27. 12. 2023

Od Blair Witch po dinosaury v Chicagu. Strašidelné příběhy se od táboráků přesunuly na internet

„Náš pes štěkal a škrábal na dveře každou noc. Dělal to celé dny, tak jsem si sedl k němu, abych zjistil proč. Když začal znovu štěkat, vyfotil jsem s bleskem zadní dveře. Buďte venku velmi opatrní, protože tohle nevypadá normálně,“ tak začíná vlákno příspěvků na síti X.com uživatele Archesuchus, které doposud vidělo přes 40 milionů lidí. I když po přečtení dalších pár příspěvků je jasné, že se jedná o smyšlený příběh opravdu zručného modeláře, prvotní reakce přiměly autora se k fikci přiznat. Podobné příběhy baví a děsí internet prakticky od jeho vzniku. Množství z nich inspirovalo filmy i knihy, některé povídky zakořenily ve společnosti jako možná pravda.
12. 10. 2023
Načítání...