Penězokazecká dílna v Koněpruských jeskyních

Praha - Kostýmované i adrenalinové prohlídky, koncerty vážné i populární hudby nebo třeba noc netopýrů čekají letos na návštěvníky českých a moravských jeskyní. Sezona ve 14 zpřístupněných podzemních prostorách začala 31. března a končí na konci října. Zrekonstruované památky čekají na zájemce například v Mladečských a Koněpruských jeskyních, nové prohlídkové trasy zase připravili jeskyňáři v podzemí Moravského krasu.

V Koněpruských jeskyních např. prohloubili chodníčky v jeskyni, aby se už návštěvníci nebouchali do hlavy o nízký strop. Připravena je i nová expozice penězokazecké dílny, figuríny návštěvníkům připomínají zdejší ražbu falešných mincí v patnáctém století. Jsou v místech, kde se při archeologickém průzkumu našly zbytky dílny. Každé poslední pondělí v měsící si také mohou návštěvníci celý areál prohlédnout potmě jen za pomocí baterek. 

Jeskyňáři se snaží prohlídky oživit i proto, že klesá zájem návštěvníků, a to jak tuzemských, tak i zahraničních. Novinky proto nenachystali jen v Koněpruských jeskyních. V dubnu bude otevřena nově zrekonstruovaná provozní budova Mladečských jeskyní, které se nacházejí v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Součástí rekonstrukce je i nová výstavní a přednášková síň, nový východ z jeskyně s pěti informačními panely o objevech a historii jeskyní, kde je instalován i mamutí kel, na který si mohou návštěvníci sáhnout. 

Reportáž Pavla Štrunce (zdroj: ČT24)

Ve Sloupalo-šošůvských jeskyních v Moravském krasu by zase měli speleologové letos zpřístupnit i nejspodnější patra jeskyně. „Lidé by se dostali až na dno propastí, 70 metrů pod horní patra naší jeskyně. Budou to takové adrenalinové prohlídky, určené ke stmelování kolektivu a podobným účelům,“ vysvětluje vedoucí jeskyní Miluše Hasoňová. 

Po jeskyních bude také celý rok putovat mezinárodní hudební festival Cave beat 2012, který se letos zaměří na multižánrovou akustickou hudbu a zpěv. Na koncertech vystoupí například Jiří Stivín, Vladimír Václavek, Iva Bittová nebo Jaroslav Svěcený.