Indky si postavily hlavu: Není záchod? Nebude svatba

Nové Dilí - Nové toalety mladé novomanželky Prijanky Bhartíové září čistotou a jsou vyzdobeny umělými květinami u příležitosti oslavy pořádané na počest jejich otevření. Staly se symbolem emancipace Indek. Stejně jako mnoho žen žijících na vesnici měla Prijanka chodit vykonávat svou potřebu do pole u vesnice. To však rezolutně odmítla, ačkoli na ni vyvíjela tlak její rodina i rodina jejího manžela. Nevládní organizace Sulabh, která slibuje zřízení toalet pro zlepšení hygieny a zdraví obyvatel, nakonec dala mladé vzbouřenkyni 200 tisíc rupií.

Devatenáctiletá Prijanka odešla od svého manžela čtyři dny po svatbě. Jejich dům ve vesnici ve státě Uttarpradéš na severu Indie byl totiž bez záchodů. Stejně jako mnoho žen žijících na vesnici měla Prijanka chodit vykonávat svou potřebu do pole u vesnice. To však rezolutně odmítla, ačkoli na ni vyvíjela tlak její rodina i rodina jejího manžela, zasažená skandálem, jenž její odchod vyvolal.  

„Byla jsem opravdu rozhodnuta, že nezůstanu v domě, kde by lidé mohli vidět, jak vykonávám potřebu venku, bez jakékoli hygieny,“ prohlašuje mladá žena po slavnostním otevření toalet ve svém domě, které dala postavit charitativní organizace Sulabh. „Nevím, kde se ve mně vzala ta odvaha. Pocházím však z rodiny, kde jsou ženy silné,“ řekla.

Lidé musí chodit do pole, často čekají do setmění

„Moji rodiče byli znepokojení a zlobili se, ale vysvětlila jsem jim, že jinak nemohu. Oni sami mají v domě záchody a já jsem opravdu považovala za velmi obtížné chodit kvůli potřebě do pole,“ vysvětluje mladá Indka, jejíž svatba byla dohodnuta, když jí bylo čtrnáct let. Nevládní organizace Sulabh, která slibuje zřízení toalet pro zlepšení hygieny a zdraví obyvatel, dala mladé vzbouřenkyni, která se nakonec, jakmile byly záchody postaveny, do nového domu vrátila, jako odměnu 200 tisíc rupií (asi 70 tisíc korun). 

Indie
Zdroj: ČT24/ISIFA/EPA

Nezbytnost vykonávat potřebu pod širým nebem, protože chybějí záchody, vyvolala v Indii rozsáhlou diskusi zahrnující i otázky práv žen a práva na hygienu. Ukázala však také rozpory mezi tradičním a moderním způsobem života.

Bindešvar Pathak, zakladatel organizace Sulabh, která zřizuje toalety:

„Ženy se nechtějí vystavovat pohledům venku během dne, proto chodí na pole časně zrána a pak musejí čekat hodiny až do setmění. Chodit naboso v těchto zónách je skutečně nebezpečné, jsou tu červi a bakterie, plno nemocí. Lidé o tom dříve nemluvili, ale dnes to je předmětem veřejné diskuse.“

Sulabh finančně odměnila v posledních měsících tři mladé novomanželky v naději, že budou příkladem v úsilí o lepší hygienu.

V Indii žije mnohem více obyvatel s mobilním telefonem než s toaletami

Ministr pro rozvoj venkova Džairam Rameš nedávno prohlásil, že by se Indie měla stydět za to, že 60 až 70 procent Indů musí vykonávat svou potřebu pod širým nebem. Podle Spojených národů nemá toaletu 600 milionů Indů, tedy 55 procent populace. V zemi žije mnohem více obyvatel s mobilním telefonem než s toaletami. 

Ministr slíbil další finance, ale jak to často v Indii bývá, státní programy rozleptává korupce. Například v Uttarpradéši miliony toalet, které měly úřady postavit, nikdy nespatřily světlo světa.

Veřejné indické záchodky
Zdroj: Isifa/Rex Features/James McCauley

Při inaugurační slavnosti, která se konala za přítomnosti stovek vesničanů, si pětačtyřicetiletá Kamala Šarmová prohlíží nové záchody s obdivem i závistí. „V našem domě nic nemáme,“ říká tato matka pěti dětí. „Je to problém chodit vykonávat potřebu s příchodem noci. Ale taková věc je drahá,“ konstatuje. 

Podle organizace Sulabh, která dodala nejchudším domácnostem 1,2 milionu toalet, stály Prijančiny záchodky v přepočtu asi 20 000 korun, ale skromnější zařízení může vyjít i několikanásobně levněji.

Prijančin manžel Amardžít je zase spokojen, že se jeho choť vrátila. Přiznává, že ho jeho žena překvapila a že je na ni hrdý. „Ocitl jsem se v úzkých, když se mě zeptala, kde je záchod. Museli jsme jí říci, že se musí chodit ven,“ svěřuje se dvacetiletý novomanžel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Relax

V sobotu se veřejnosti otevře obnovená chata Bohumila Hrabala v Kersku

Od soboty se návštěvníkům po rekonstrukci otevírá chata spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku. Rekonstrukce chatu navrátila do stavu z osmdesátých let, kdy Hrabal v chatě pobýval. Součástí návštěvnické expozice je původní vybavení ze sbírek Polabského muzea, včetně psacího stroje nebo malované skříně. K autentičnosti prostředí napomohli i dárci, kteří věnovali Středočeskému kraji dobové předměty. Celková cena rekonstrukce vyšla na šest milionů korun.
17. 5. 2024

Ze životně důležité mexické oázy mizí voda

Vojtěška je významným produktem zemědělství v severním státě Coahuila. Tato rostlina, bohatá na vlákninu a proteiny, je zde pěstována po staletí, především pro výkrm zvěře. Pěstování vojtěšky má ale negativní dopad na prastarou oázu Cuatro Ciénegas, nejvýznamnější mokřad v poušti Chihuahua. Tato oáza představuje geologickou anomálii, která podle vědců může přispět k lepšímu pochopení klimatických změn, původu Země a možnosti existence života na Marsu.
25. 3. 2024

Nejmenší únikovou místností je rakev. Majitele inspirovala povídka Edgara Allana Poea

Strach z pohřbení zaživa inspiroval například spisovatele Edgara Allana Poea k napsání povídky Předčasný pohřeb – a tato myšlenka zase majitele hororové únikové hry v Barceloně. Lidé si v ní mohou podobným zážitkem projít, cílem ovšem je se z rakve dostat. K tomu jim má pomoci vyřešení úkolů a spolupráce.
25. 1. 2024

Jóga, umění a tisíc let stará architektura. Nedaleko Londýna cvičili ve svatoalbanské katedrále

Katedrála svatého Albana se těší nejen velkému zájmu poutníků z celého světa, ale také neobvyklé akci –⁠⁠⁠⁠⁠ pod tisíc let starou věží v normanském slohu se v této době scházejí i místní, aby si zacvičili jógu. Už tak duchovní atmosféru podkresluje umělecká instalace Holubice míru sochaře Petera Walkera, sestávající z tisíců papírových holubic svěšených ze stropu.
23. 1. 2024

Setkání Spider-Manů a jezdec v plamenech. Výběr z nejpodivuhodnějších fotografií roku

Fotografové ze světových agentur zachycují nejen tragické porážky a triumfální vítězství, ale také drobné momenty, které by jinak mohly v záplavě palcových titulků uniknout pozornosti. I letos byl svět plný oslav a náhodilých událostí zachycených čočkou fotoaparátu. Připravili jsme pro vás výběr těchto zvláštních snímků.
31. 12. 2023

Sucho i záplavy uplynulého roku na snímcích fotografů napříč světem

Extrémní počasí se v roce 2023 často objevovalo v titulcích novin. Vyschla mnohá jezera, rekordní vedra vyvolala požáry, deště změnily ulice v řeky a smrtící bouře vymazaly celá města. Vědci tvrdí, že s oteplováním Země budou tyto extrémní projevy počasí stále častější a závažnější.
29. 12. 2023

Výběr nejzajímavějších fotografií z ptačí perspektivy za uplynulý rok

Moderní technologie otevírají nové perspektivy na okolní svět. Poskytují možnost zachytit širokou škálu událostí, ať už jsou velké či malé, a zaměřit se na širší kontext. Díky nim můžeme lépe sledovat dopady lidské činnosti i jevy, které jsou mimo naši kontrolu. V tomto článku přinášíme výběr nejzajímavějších fotografií za uplynulý rok.
27. 12. 2023

Od Blair Witch po dinosaury v Chicagu. Strašidelné příběhy se od táboráků přesunuly na internet

„Náš pes štěkal a škrábal na dveře každou noc. Dělal to celé dny, tak jsem si sedl k němu, abych zjistil proč. Když začal znovu štěkat, vyfotil jsem s bleskem zadní dveře. Buďte venku velmi opatrní, protože tohle nevypadá normálně,“ tak začíná vlákno příspěvků na síti X.com uživatele Archesuchus, které doposud vidělo přes 40 milionů lidí. I když po přečtení dalších pár příspěvků je jasné, že se jedná o smyšlený příběh opravdu zručného modeláře, prvotní reakce přiměly autora se k fikci přiznat. Podobné příběhy baví a děsí internet prakticky od jeho vzniku. Množství z nich inspirovalo filmy i knihy, některé povídky zakořenily ve společnosti jako možná pravda.
12. 10. 2023
Načítání...