V Žatci otevřeli po letech prací zrekonstruovanou synagogu

2 minuty
Události v regionech: Otevření zrekonstruované synagogy v Žatci
Zdroj: ČT24

V Žatci se veřejnosti otevřela synagoga a sousední dům rabína, ve kterém vznikla stálá expozice věnovaná historii Židů v regionu. Druhou největší židovskou stavbu v České republice opravil její soukromý majitel Daniel Černý, pro kterého je obnova památek zálibou. Za svůj počin získal cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro.

Synagogální opona, hebrejsky parochet, je jediná věc, která se z původního interiéru zachovala. Většina shořela při takzvané křišťálové noci, zbytek byl zničen v průběhu dalších let. „Pak i období socialismu jí moc nepomáhalo. Byly zde různé sklady civilní obrany, zemědělských plodin,“ popsal majitel synagogy Daniel Černý.

Před čtyřmi lety uspěl v dotačním titulu na záchranu památek UNESCO a mohla začít velká rekonstrukce. Před ní byla relativně v pořádku pouze střecha. Řemeslníci na opravách pracovali více než tři roky. „Spadly nám v rámci rekonstrukce i stropy,“ poznamenal Černý. V rabínském domě našli dřevomorku, museli strhávat veškeré podlahy.

Objekt v centru města, které je od loňského roku díky chmelařským památkám na seznamu světového dědictví UNESCO, má vitrážová okna, novou fasádu, mobiliář, na kopulích jsou tři pozlacené Davidovy hvězdy. Synagoga kdysi patřila Žatci, Černý ji koupil v roce 2012 v dražbě za vyvolávací cenu 3,8 milionu korun. „Nelituji toho, že jsem rozhodnutí udělal,“ řekl.

Dům povstal z popela

Starosta Žatce Radim Laibl (ANO) poznamenal, že dům povstal z popela a s jeho záchranou se zachránil i obrovský kus žatecké historie. Celkový rozpočet projektu činil téměř padesát šest milionů korun, dotace z Evropské unie pokryla osmdesát pět procent nákladů. Pomohli drobní dárci, město i Ústecký kraj.

Na přípravě expozice, kde je například interaktivní mapa židovského osídlení města, se podílela řada odborníků. Kopie archiválií doprovází texty v češtině, angličtině a němčině, vzniklo také časosběrné video k záchraně památky.

Úsilí, které vedlo k otevření synagogy, ocenila mimo jiné velvyslankyně Izraele Anna Azariová. „Jsme na místě, kterému dvacáté století nepřálo, nacisté synagogu vypálili, komunisté tady udělali skladiště. Synagoga je místem setkání a její zachránci se zasloužili také o oživení regionální historie. To je důležité právě dnes, kdy po útoku Hamásu na Izrael zažíváme nárůst barbarského antisemitismu v Evropě,“ uvedla.

Do synagogy se vtěsnaly stovky lidí

Do budovy se při jejím slavnostním otevření vtěsnaly stovky lidí, mezi nimi byli podporovatelé Černého, místní a lidé z okolí. „Je to něco úžasného. Jak jsem slyšel od místních, jak to vypadalo předtím, co všechno tam bylo. Před tím člověkem, který tu budovu koupil a takhle zrestauroval, hluboce smekám,“ pochválil majitele synagogy jeden z návštěvníků Pavel Vrátný.

„Máme rádi, když kultura znovu začíná ožívat, a to zvláště tady v té naší lokalitě, kde židovsko-česko-německá komunita žila po staletí. Synagogu si pamatuju z doby, kdy jsme sem jezdili na chmel a různé rockové mejdany, dovnitř se tehdy lezlo okem. Viděli jsme ty zrůdnosti, které zůstaly po komunistické éře, proto mám radost, že se to takhle povedlo a že přišlo tolik lidí,“ zavzpomínal Miloš Zelenka z Chomutova.

Do synagogy se po více než osmdesáti letech vrátí židovské bohoslužby. Přilehlý rabínský dům bude sloužit především jako muzeum.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 47 mminutami

Spor o billboardy na D1. Reportéři ČT zachytili incident ve Velkém Meziříčí

Reklamní billboardy kolem dálnic jsou od roku 2017 zakázané, přesto jsou vidět na různých místech po Česku. Některé reklamní agentury brání úřadům v jejich likvidaci a snaží se ji co nejdéle zdržovat. Pokud selžou, neváhají odstraňování reklam blokovat i fyzicky v terénu. Reportéři ČT jeden takový incident natočili u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí se skrytou kamerou.
před 1 hhodinou

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
10:05Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Na krajském úřadě Plzeňského kraje zasahuje policie

Na krajském úřadě Plzeňského kraje zasahují v úterý ráno policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Mluvčí kraje Helena Frintová policejní zásah na úřadě potvrdila, další informace zatím nesdělila. Podle hejtmana Kamala Farhana (ANO) detektivové shromažďují informace a podklady. Státní zástupce Libor Řeřicha serveru Novinky.cz řekl, že policisté zadrželi dva lidi.
08:46Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 15 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 22 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
včera v 05:30

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
11. 5. 2025
Načítání...