Trať, na kterou se téměř zapomnělo, dostala novou zastávku

Na železniční trati z Dolní Lipky do Mlýnického Dvora na česko-moravském pomezí vznikla nová železniční zastávka. Jmenuje se Červená Voda-Pod rozhlednou, je mezi nádražími Červená Voda a Moravský Karlov. Pardubický kraj se přitom před čtyřmi lety chystal provoz na trati přes Červenou Vodu zrušit. Po protestech místních občanů a obcí částečně ustoupil, přesto provoz na trati omezil. Otevření nové zastávky je nyní prvním krokem opačným směrem.

Když v roce 2011 připravil krajský koordinátor dopravy OREDO v Pardubickém kraji optimalizaci provozu veřejné dopravy, chtěl na trati Dolní Lipka – Štíty ukončit všechny vlaky v Králíkách. Nakonec ustoupil a nechal je jezdit do Moravského Karlova, spojů však ubylo a zdálo se, že může jít jen o dočasný ústupek před úplnou likvidací motoráků na Králicku.

Nyní však Správa železniční dopravní cesty na téže trati otevřela novou zastávku, která je z většiny Červené Vody lépe dostupná než nádraží. Podle starosty Červené Vody Petra Mareše je ze zastávky Pod rozhlednou lépe dostupné zdravotní středisko a střed obce než z nádraží, které je na severním okraji Červené Vody. Zastávka je bezbariérově přístupná, hrana nástupiště je ve výšce 550 milimetrů nad temenem kolejnice, takže umožní i bezbariérový nástup do nízkopodlažních vlaků. „Tato nová zastávka je garancí, že železnice na Červenovodsku, Králicku a také dále do Štítů v sousedním Olomouckém kraji má budoucnost. Rozhodli jsme se, že nejen udržíme, ale budeme rozvíjet provoz na regionálních tratích,“ řekl při slavnostním otevírání zastávky pardubický hejtman Martin Netolický.

V Pardubickém kraji vznikla nová železniční zastávka po devíti letech. Dosud se pyšnila titulem „nejnovější v kraji“ zastávka Vítanov u Hlinska, o čtyři roky starší je potom zastávka Černovír.

Kraj byl s optimalizací, kterou pro něj společnost OREDO před čtyřmi lety připravila, nespokojený a nakonec předal přípravu jízdních řádů veřejné dopravy zpět svým úředníkům a v posledních dvou letech začal opět oživovat některé tratě, kde v minulosti zastavil provoz. Od letošního prosince se další změna dotkne i červenovodské trati. Vlaky na ní znovu začnou jezdit až do Štítů, které leží v sousedním Olomouckém kraji a právě až zde končí koleje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 4 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 13 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
včera v 18:05

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025
Načítání...