Pražská zoo slaví 85. výročí, pokřtila mládě žirafy i hrabáče

Zoologická zahrada v Praze slaví výročí od svého otevření. Připoměla si ho několika akcemi, například křtem mláděte žirafy a hrabáče nebo vernisáží výstavy historických fotografií. Pražskou zahradu ročně navštíví přes milion lidí a loni byla dokonce vyhlášena čtvrtou nejoblíbenější na světě.

Zoo oslavila své výročí křtem mláděte žirafy a hrabáče. Ten proběhl u pavilonu Africký dům. Malá žirafa, která dostala jméno Anička, se narodila počátkem srpna a je to již 82. narozené mládě v historii chovu tohoto druhu v Zoo Praha. Samička hrabáče kapského přišla na svět koncem srpna a od svého narození zdárně prospívá, což při odchovu hrabáčů v lidské péči není samozřejmostí.

2 minuty
ZOO Praha pokřtila dvě mláďata
Zdroj: ČT24

 Součástí programu oslav bylo také odhalení originálních instalací z filmu Cesta do pravěku, které byly instalovány ve spolupráci s Muzeem Karla Zemana. Na šesti místech v areálu zoo může každý z návštěvníků zažít svoji Cestu do pravěku, vstoupit do kulis nestárnoucího filmu Karla Zemana a vyfotografovat se s pravěkými zvířaty.

Navíc se v areálu Zoo, přesněji v Galerii Gočár uskutečnila vernisáž výstavy historických fotografií nazvané Neznámá zoo.

Prvním zvířetem v zoo byla vlčice Lotta

První návštěvníci prošli branou ještě nedokončené zoo 28. září 1931. „Bylo to na svatého Václava a neuvádělo se, že se otevírá pražská zoo, ale staveniště pražské zoo, protože zahrada ještě byla ve výstavbě,“ popisuje její současný ředitel Miroslav Bobek. Za tu dobu se stala po Pražském hradě druhým nejoblíbenějším cílem turistů. 

7 minut
Bobek: Za druhé světové války našli v zoo útočiště cirkusáci
Zdroj: ČT24

Nejstarším objektem je takzvaný vlčinec (dnes je na tomto místě výběh pand červených), prvním zvířetem v zoo totiž byla vlčice Lotta. Od cirkusu Rebernigg pak zahrada získala lvici Šárku. Než pro ni postavili vhodnou ubikaci, žila v trojské vile zoologa a prvního ředitele zahrady Jiřího Jandy.

„Lvice Šárka je pokládána za první zvíře získané pro zoologickou zahradu. Jako lvíče ji dostal zakladatel pražské zoo, pan profesor Janda, od německého cirkusáka, který lvici chtěl původně dát prezidentu Masarykovi. Ale ten ji nepřijal, a tak skončila ve vznikající zoo. Dostala se i do prvního vizuálu pražské zoologické zahrady,“ říká Bobek. 

Zvířata ale v počátcích existence zahrady neměla zdaleka takové podmínky, jaké návštěvníci vidí dnes. „První pavilonek pro Šárku byla v podstatě taková kůlna. Za 85 let se náhled na to, v jakých podmínkách máme zvířata chovat, úplně změnil a prostor se jim stále zvětšuje,“ upozorňuje šéf zoo.

Za 85 let se náhled na to, v jakých podmínkách máme zvířata chovat, úplně změnil a prostor se jim stále zvětšuje.
Miroslav Bobek
ředitel Zoo Praha

Pražská zoo brzy získala také koně Převalského, jejichž chovem se celosvětově proslavila. Od roku 1959 vede i celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu divokého koně, který byl ve volné přírodě vyhuben na přelomu 60. a 70. let.

Spolu s rozšiřováním zahrady rostl i zájem Pražanů a turistů. V 70. letech do Troje přicházelo až milion návštěvníků ročně. Počátkem 90. let však návštěvnost značně poklesla – do areálu nepřišlo za rok ani půl milionu lidí. 

Rozvoj zoo urychlili Fejk i Bobek

  • Pražská zoo se věnuje i ochraně zvířat v místech jejich přirozeného výskytu. Jde například o projekt návratu koní Převalského do Mongolska, ochranu goril v Africe, gaviála indického v Indii nebo ptáků v Indonésii a na Filipínách.

Změna přišla až s novým vedením zahrady. V roce 1997 se stal jejím ředitelem Petr Fejk. Jako první šéf zoologické zahrady v ČR to nebyl veterinář nebo přírodovědec, ale spíš manažer. A rozhodl se učinit zahradu přitažlivější pro návštěvníky – přibyla řada nových pavilonů, postupně začaly mizet mříže a klece, beton ve výbězích nahradila tráva.

Proměnu nezastavila ani ničivá povodeň z roku 2002, která napáchala v trojském areálu škody za více než 150 milionů korun. Voda tehdy zaplavila spodní část zahrady, během několika hodin muselo být evakuováno přes tisíc zvířat. Osmdesát ptáků a devět savců (včetně slona a dvou hrochů) utonulo nebo muselo být utraceno.

Od roku 2010 vede pražskou zoo Miroslav Bobek. Za jeho působení se například otevřel rozsáhlý areál Údolí slonů, nové voliéry pro vodní ptactvo nebo světově unikátní Velemlokárium. Pokračuje také návrat koní Převalského do Mongolska. Loni byla Zoo Praha v anketě cestovatelského serveru TripAdvisor vyhlášena jako čtvrtá nejlepší zoo na světě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 5 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 15 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
včera v 18:05

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025
Načítání...