Historici mapují válečnou výrobu a nasazení vězňů za 2. světové války

Liberecký kraj - Za druhé světové války bylo na území Libereckého kraje až 300 míst, kde nacisté zneužívali práci vězňů a zajatců. Odborníci jich zdokumentovali 180. Teď chtějí najít další a osud vězňů připomenout.

Bývalá továrna Getewent v Rychnově u Jablonce skrývala pod zemí - podle plánů a dobových svědectví - největší neprozkoumanou podzemní továrnu na území Čech. Jak jsou šachty dlouhé a v jakém jsou stavu, se dá pouze odhadovat. Celé dílo je totiž zaplavené vodou.

Liberecko bylo mimo dosah fronty a v závěru války se sem koncentrovala zbrojní výroba. V některých lágrech pracovaly desítky vězňů, jinde i tisíce. „Byli to zajatci z východní fronty, těch bylo velmi hodně, potom to byli francouzští zajatci, ale i angličtí, například sestřelení piloti. A vedle toho to byli totálně nasazení Češi a vězni koncentračních táborů,“ řekl Ivan Rous ze Severočeského muzea v Liberci.

„Pak existují i takzvaní dělníci nebo pracovníci z východu, to jsou ti v uvozovkách ostarbeiteři, a to byl taky obrovský počet táborových zařízení,“ uvedl Ivan Rous ze Severočeského muzea v Liberci.

Teď se zájem odborníků soustředí na nezmapované tábory. „Zbrojní výroba měla vždy nějaký typ tábora, ať už pracovní, zajatecký, nebo koncentrační, a ty informace sháníme po archivech, ale sháníme je i ve výpovědích pamětníků. Následně je ověřujeme v archivech, ale třeba i terénním průzkumem. Takhle jsme přímo v terénu objevili přibližně 20 táborů,“ konstatoval Ivan Rous ze Severočeského muzea v Liberci.

Ivan Rous dále uvedl, že za války hrála v okresech Liberec a Jablonec nad Nisou prim strojírenská a elektrotechnická výroba.

„Textilní průmysl, to znamená ten typický pro Liberecko a Jablonecko, byl odsunut úplně do pozadí. V podstatě tu přes válku nepracoval, bylo to jenom několik málo továren,“ řekl Ivan Rous.

Historií válečné výroby se zabývá i mezinárodní workshop „Ztrácíme paměť? Zapomenutá místa nacistické nucené práce ve střední Evropě“, který pořádá Severočeské muzeum v Liberci. Podrobnější informace o jeho programu jsou k dispozici zde.

Válečné události ale historici nejen mapují, ale i připomínají. Například loni otevřeli expozici v továrně Detoa v Albrechticích v Jizerských horách. 

Podobná expozice teď vznikne o táboře v Rychnově u Jablonce nad Nisou - měla by být otevřena na začátku dubna. A chystá se i průzkum, který by odhalil tajemství tamního zatopeného podzemí. 

2 minuty
Válečná výroba a nucené práce na Liberecku
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 13 mminutami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 9 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 21 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 23 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
26. 4. 2025

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
26. 4. 2025

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
26. 4. 2025Aktualizováno26. 4. 2025
Načítání...