Drahé vozy s automatem mohou v Brně parkovat kdekoli. Neodtáhnou je

Nahrávám video
Drahé vozy s automatem mají v Brně výhodu
Zdroj: ČT24

Při blokovém čištění značka zakazuje řidičům v ulicích stát, jinak se vystavují riziku, že jejich auto skončí na odstavném parkovišti. Odtahová služba, ale neměří všem stejně. Drahá auta a auta s automatickou převodovkou většinou zůstanou stát na místě. Pracovníci odtahovky se bojí, že by se auta mohla při nakládání poškodit.

V Cihlářské a Grohově ulici v Brně v týdnu čistili silnice. I přes to, že značka upozorňovala na blokové čištění, desítky řidičů ji nerespektovaly. Aby mohli správci silnice dělat svoji práci, musela nastoupit odtahová služba. Všechna auta ale neodstranila. Čistící vůz pak musel mezi zaparkovanými auty kličkovat.

Nahrávám video
Jak vypadá odtahování aut v Brně ukazují tyto záběry
Zdroj: ČT24

V podstatě všechna auta, která odtahová služba neodtáhla a zůstala stát na místě, mají jedno společné, automatickou převodovku. Odtahová služba se bojí taková auta odtáhnout, aby je nepoškodila.„Riskovali bychom poškození převodovky a oprava takové převodovky může být v řádu desítek, možná i stovek tisíc,“ říká majitel odtahové služby a servisu Assist 24 Aleš Kalík.

Odtah
Zdroj: ČT24

Odtahovka potřebuje na naložení aut v automatu speciální zařízení

K naložení takového auta by musela odtahová služba použít vůz s hydraulickou rukou. Odtahová služba, kterou mají Brněnské komunikace nasmlouvanou, má ale jen 2 vozy pro manipulaci s auty s automatickou převodovkou, zbylých 13 ne. Navíc naložení a upevnění auta pomocí hydraulické ruky trvá skoro půl hodiny, zatímco navíjecím systémem pět minut.
Řidiči aut s automatickou převodovkou v Brně tak výrazně ušetří. Místo dvou tisíc za odtažení, zaplatí jen tři sta korun jako pokutu.

Lidé nerespektují místa pro invalidy

V obchodě začínají týdenní slevy, fronta nedočkavců se pomalu dostává dovnitř. Plní se i parkoviště. A brzo se zaplní i místa pro postižené. Odhadem polovina aut však potřebné oprávnění nemá.

Dopravní policista z Mělníku Martin Lehký sem občas jezdí. O tomhle problému mu pověděl kamarád - vozíčkář. Ten tady několikrát nenašel volné místo, na tom užším se mu těžko vystupuje. Každý, koho zde policie přistihne bez oprávnění, se musí připravit na jednání s městským úřadem. 

Ze zkušenosti lidí vyplývá, že respekt řidičů k místům pro handicapované klesá.  

Trend se zhoršuje. Může za to několik faktorů. Jednak je to možná nedůsledná kontrola a zmírnění sankcí. A potom představa, že těch parkovacích míst je moc, což někde i platí, třeba u velkých obchodních řetězců.
Václav Krása
předseda Národní rady osob se zdravotním postižením

Od roku 2007 se za porušení zákona už nedává zákaz řízení. Tehdy změnu podporovali i handicapovaní - názor nezměnili. Hlavní problém je podle nich jinde.

„Myslím, že by měla být i kontrola ze strany správců parkovišť. Ta nikde není, protože si lidé nechtějí dělat problémy, “ říká Krása.  

A je tu ještě jeden zádrhel. Při kontrole s policisty narazili reportéři ČT na několik modrých kartiček, které však lidem z parkujících aut nepatří. A to se prokazuje o dost hůř. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Praha zavede ombudsmana pro veřejný prostor, rada reagovala na petici k osvětlení

Praha zavede funkci ombudsmana, který bude řešit stížnosti obyvatel na veřejný prostor. Ve čtvrtek to schválili zastupitelé po dlouhé diskusi o petici proti postupu města při výměně veřejného osvětlení. Magistrát také nechá aktualizovat koncepci veřejného osvětlení, k čemuž vznikne pracovní skupina, ve které zasednou zástupci města a jeho organizací a odborníci z relevantních oborů. Výměna osvětlení bude pokračovat s využitím svítidel s o něco teplejším světlem, zdaleka však ne takovým, jaký petenti požadovali.
před 7 hhodinami

Odborný ústav vyšetřuje manévr portugalského letadla u Křivoklátu

Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚOZPLN) vyšetřuje jako vážný incident lednový manévr letadla portugalského dopravce, při kterém se letoun poblíž Křivoklátu ve velké rychlosti dostal nízko nad zem. Pilot Airbusu A320neo na lince z Lisabonu do Prahy srážce s terénem zabránil, napsala Mladá fronta DNES (MF Dnes).
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Ukradený Pilát se po sedmnácti letech vrátil do Římova

Do Římova na Českobudějovicku se vrátila ukradená socha Piláta Pontského. Originál zmizel před sedmnácti lety z kaple, která je součástí křížové cesty. Památkáři a policisté vypátrali původní dřevěnou sochu až ve Španělsku.
před 10 hhodinami

V pražské zoo se potvrdila ptačí chřipka

U uhynulých ptáků v pražské zoologické zahradě byla potvrzena ptačí chřipka, informovala ve čtvrtek Státní veterinární správa (SVS). Inspektoři zjistili výskyt nákazy poté, co zoo nahlásila postupný úhyn několika ptáků v některých expozicích. Veterináři ve spolupráci se zoologickou zahradou přijmou mimořádná veterinární opatření s cílem zabránit šíření nákazy. Zoo v důsledku opatření dočasně přesunula ptáky z otevřených venkovních expozic do zabezpečených prostor.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Soud odmítl vymezení vysokorychlostního koridoru na nové trati Praha–Brno

Krajský soud v Praze odmítl vymezení vysokorychlostního koridoru na plánované nové trati Praha–Brno. Na návrh sedmi středočeských obcí zrušil část dokumentu Zásady územního rozvoje Středočeského kraje, který dva koridory vysokorychlostní železnice vymezuje. Hlavním důvodem bylo nedostatečné posouzení vlivu stavby na vodní nádrž Vrchlice, která slouží jako zásobárna pitné vody pro 60 tisíc obyvatel celého Kutnohorska a části Čáslavska.
před 11 hhodinami

Padl další rozsudek v kauze Stoka. Obžalovaný dostal tři roky vězení

Krajský soud v Brně ve čtvrtek uložil v korupční kauze Stoka Samanu el-Talabanimu souhrnný trest tři roky vězení a peněžitý trest 800 tisíc korun. Soud schválil jeho dohodu o vině a trestu, kterou uzavřel se státním zástupcem. Trest je mírnější, než který mu soud uložil v roce 2022. Jde o poslední, jedenáctou schválenou dohodu v kauze údajného ovlivňování zakázek v městské části Brno-střed. Rozhodnutí je pravomocné. Kauza jako taková ještě ale nekončí.
před 14 hhodinami

V pátek má být i deset stupňů, pak se citelně ochladí

Česko čekají v závěru týdne rozdílné teploty, zatímco v pátek se budou nejvyšší denní teploty šplhat k deseti stupňům Celsia, o víkendu se budou pohybovat kolem nuly. Noční teploty klesnou při vyjasnění a sněhové pokrývce až k minus devíti stupňům. V sobotu bude déšť i v nižších polohách přecházet ve sněžení, vyplývá z týdenní předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 20 hhodinami

Strážců přírody je málo. CHKO shánějí dobrovolníky

Správy chráněných krajinných oblastí na jihovýchodě Moravy hledají nové dobrovolné strážce přírody. Nejvíce chybějí na Pálavě a v oblasti soutoku Moravy a Dyje. Na starost mají především kontrolu toho, zda návštěvníci dodržují pravidla. Podílejí se ale také na údržbě stezek nebo péči o cenné lokality. Strážců přírody je v českých národních parcích a chráněných krajinných oblastech dlouhodobě nedostatek, zatímco neukázněných turistů dle správ přibývá.
před 21 hhodinami
Načítání...