Zlaté stuhy označily nejlepší tvůrce dětských knih

Praha - Zlatou stuhou byli podvacáté oceněni nejlepší autoři, ilustrátoři a překladatelé dětských knížek. Odborná porota vybírala z několika stovek titulů. Ceny byly rozdány v kategorii výtvarné, literární a překladové; navíc bylo uděleno ocenění za nakladatelský počin a celoživotní přínos. Jednu Zlatou stuhu si odnesla i Česká televize.

Cena za nejlepší knihu pro děti patří Radku Malému za knížku Listonoš vítr. Autorovo poetické pásmo veršů s přírodní tematikou letos bodovalo i v soutěži Magnesia Litera. V literárních kategoriích dostala cenu také Iva Procházková za knihu Uzly a pomeranče, která je určena starším dětem; obě knížky vydal Albatros. Renáta Fučíková a Daniela Krolupperová mají cenu za knihu Historie Evropy - obrazové putování, jež byla podle poroty nejlepší v kategorii literatura faktu pro děti a mládež, knihu vydal Práh.

Nakladatelství Arbor vitae vydalo obsáhlou publikaci Loutka a moderna autorů Marie a Pavla Jiráskových, která doprovodila stejnojmennou výstavu. Letos zvítězila v soutěži Nejkrásnější české knihy roku a ve Zlaté stuze dostala cenu v kategorii kritika a teorie umění pro děti a mládež.

Ve výtvarné části Zlatých stuh byly uděleny tři ceny. Za výtvarný počin roku porota označila autorskou knihu Martina Raudenského nazvanou Darmo mluvit. Knihu vydala Fakulta umění a designu UJEP, v jejíchž dílnách vznikala. Má podobu obrazového eseje a také již sesbírala několik cen.

Z knih pro mladší děti porotu po výtvarné stránce nejvíce zaujal Králík Fiala. Kniha vydaná nakladatelstvím Edice České televize, byla nominována i v literární části. Příběhy Ivana Binara ilustrovala Eva Sýkorová-Pekárková. „Skutečnost, že naše kniha získala hned dvě nominace z celkových třiceti šesti a posléze i cenu za ilustrace, nás samozřejmě velmi těší. Je to prestižní ocenění kvality, které zároveň pomáhá čtenářům, aby se lépe orientovali v záplavě dětských knih, které u nás každoročně vycházejí,“ poznamenala k úspěchu České televize hlavní redaktorka Edice ČT Jitka Saturková.

Zlatou stuhu za překlad dostali Drahoslava Janderová (Pes paličák, Baobab) a Martin Škapa (Každý je na něco chytrý, Portál). Cenu za nakladatelský počin si odnesly dva tituly - Hrůzostrašné pohádky pro malé strašpytlíky od Jiřího Žáčka s ilustracemi Adolfa Borna (Slovart) a kniha Píšu a sešit mi leží na kolenou (Deníky 1940 až 1946) autorky Hany Bořkovcové (Albatros Plus).

Králík Fiala
Zdroj: ČT24/ČT

Zlatou stuhu vyhlašují a pořádají Česká sekce IBBY (International Board on Books for Young People), Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů a Památník národního písemnictví. Vítězové vzešli z 36 nominací, které se tradičně vyhlašovaly v dubnu v rámci Veletrhu dětské knihy v Liberci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Při procesu s nacisty byl důkazem i film. Archivy hledali dva američtí bratři

Nový film Norimberk s Russellem Crowem v kinech obrací opět pozornost k norimberskému procesu. Médium filmu souvisí s ostře sledovaným soudem ale i jinak – záběry promítané v soudní síni posloužily tehdy jako důkaz. Část z nich na zpravodajské misi v poválečné Evropě nasbírali bratři z hollywoodské rodiny.
před 1 hhodinou

„Vážený soudruhu prezidente.“ Historik zkoumá příběhy skrz normalizační dopisy Hradu

V průběhu normalizace registrovalo oddělení stížností prezidentovy kanceláře stovky tisíc dopisů. Nejvíc jich bylo doručeno prezidentovi Ludvíku Svobodovi v roce 1969. Dopisy odrážejí běžné problémy společnosti, jako jsou bydlení, sociální zabezpečení, cestování do zahraničí a školství. Ve své knize „Vážený soudruhu prezidente“ nabízí historik Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Tomáš Vilímek desítky příběhů odhalujících jak úsměvné, tak tragické stránky života za normalizace.
před 7 hhodinami

Czech Press Photo vyhrála fotografie horníka z dolu OKD

Nejlepší fotografií 31. ročníku Czech Press Photo byl vyhlášen snímek ze série s názvem „Práce horníků na dole ČSM – Sever (OKD)“ Lukáše Kaboně z Deníku. Uspěl v konkurenci téměř 300 fotografek a fotografů, kteří do soutěže zaslali 5250 fotografií. „Zavírání dolů v České republice představuje uzavření významné etapy průmyslové historie a proměnu vztahu společnosti k životnímu prostředí. Těžba uhlí po desetiletí formovala krajinu i životy lidí, často s negativními dopady přesahujícími hranice Moravskoslezského kraje. Uzavření posledního černouhelného dolu ve Stonavě je symbolickou tečkou za érou hlubinné těžby na Ostravsku. Fotografovi Lukáši Kaboňovi se podařilo tento přelomový okamžik zachytit s věcnou přesností a silnou výpovědní hodnotou,“ uvedla porota. Ceny se letos udělovaly v devíti kategoriích. Oceněné fotografie budou k vidění v Nové budově Národního muzea od 11. května do 30. listopadu 2026.
před 17 hhodinami

Archeologové v Itálii objevili ztracenou Vitruviovu baziliku

Archeologové v Itálii našli pozůstatky více než dva tisíce let staré veřejné budovy, jejíž návrh připisují starověkému římskému architektovi Vitruviovi, známému jako otec architektury. Pozůstatky starověké baziliky našli archeologové v centrálním italském městě Fano severovýchodně od Říma.
včera v 10:28

Zemřel italský módní návrhář Valentino Garavani, bylo mu 93 let

Italský módní návrhář Valentino Garavani a zakladatel značky Valentino zemřel ve věku 93 let, informovala tisková agentura ANSA. Zesnul v pondělí pokojně ve svém římském sídle obklopen blízkými, oznámila v prohlášení Nadace Valentina Garavaniho a Giancarla Giammettiho, který byl Valentinovým dlouhodobým společníkem a obchodním partnerem.
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026

Sluhu dvou pánů v Ústí hraje žena a komentuje současnost

Činoherní studio v Ústí nad Labem sáhlo po osvědčené komediální klasice. Nastudovalo commedii dell’arte Sluhu dvou pánů. Titulní roli vychytralého sluhy Truffaldina ale hraje netradičně žena – Marie Machová.
19. 1. 2026

Jihočeské divadlo je první veřejnou kulturní institucí v Česku

Jihočeské divadlo se jako první scéna v zemi stalo takzvanou veřejnou kulturní institucí. Ta oproti příspěvkové organizaci umožňuje víceleté plánování i financování z více zdrojů. Právě divadla často argumentují tím, že obsluhují diváky celého kraje, proto by se na jejich financování nemělo podílet jen město, v němž sídlí.
19. 1. 2026

Nejvíc nominací na Českého lva má Franz, dvojí šanci na cenu mají Trojan i Geislerová

Patnáct nominací na cenu Český lev za rok 2025 získal snímek Franz, který polská režisérka Agnieszka Hollandová natočila v české koprodukci o spisovateli Franzi Kafkovi. S třinácti nominacemi následuje drama Sbormistr, o další dvě méně obdržel snímek Karavan. V hereckých kategoriích mají po dvou nominacích Anna Geislerová, Elizaveta Maximová a Ivan Trojan. Vítězové budou oznámeni 14. března v přímém přenosu České televize.
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026
Načítání...