Studentské práce v Jihlavě: textil a oděv, šperk a sklo

Jihlava - Oděvní kreace, sklo a šperky představují studenti liberecké univerzity ve dvou patrech Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě. Své semestrální práce zde představují studenti oboru textil a oděv a také oboru šperk a sklo. "Textil v galeriích nebývá prezentován, je to nový pohled, který přitáhne jistě nové návštěvníky," doufá Daniel Novák z Oblastní galerie. Svými výtvory chtějí mladí návrháři a designéři zaujmout nejen pedagogy, ale také veřejnost - jejich modely jsou prodejné. Návštěvníci si budou moci udělat radost originálním kouskem oděvu nebo šperku do prvního března.

Studenti třetího ročníku katedry designu dostali jako zadání pro svou semestrální práci téma „buňka“. Jak ji ve svých dílech ztvární, bylo na nich. Výsledkem jsou čtyři desítky modelů v pestrém i klasickém černobílém provedení v jihlavské Oblastní galerii.

„Zabývala jsem se viry. V mých oděvech probíhal proces odpuzení viru po vypuknutí nemoci,“ prozradila svou inspiraci jedna ze studentek Petra Effenberková. „Buňku tvoří malé části, a proto jsem používal ve své kolekci tvarů písmen a zapojoval jsem je do oděvu,“ uvedl její spolužák Antonín Soukup.

Každý model je prací jen jednoho studenta - od nápadu přes návrh, výběr materiálu, střih, ušití až po prezentaci díla.

Vedle textilu a oděvů je v galerii k vidění také výstava šperků a skla studentů z Jablonce nad Nisou. Obsahuje i vitráže a plastiky ze skla. Nápadů měli mladí designéři a návrháři mnoho, jedinou vrásku na čele jim dělá aktuální otázka, zda najdou po studiu uplatnění v textilním a sklářském průmyslu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

„Vyčištění“ Postoloprt stálo život stovky Němců. Na vyšetření nebyl zájem, říká Padevět

Těsně po konci druhé světové války, na začátku června 1945, zavraždili českoslovenští vojáci v Postoloprtech minimálně 763 civilistů. Bez soudu byli postříleni a pohřbeni v masových hrobech německy mluvící obyvatelé. Ačkoliv byla dva roky poté zřízena vyšetřovací komise, odsouzen nikdo nebyl. K událostem se v nové knize vrací spisovatel Jiří Padevět.
před 12 hhodinami

Seriáloví tvůrci oznámili, kdo budou noví Harry, Hermiona a Ron

V titulní roli seriálového Harryho Pottera i jeho nejbližších kamarádů se objeví neokoukané tváře. Tvůrci chystané série jako představitele mladého kouzelníka vybrali Dominica McLaughlina, Hermionu si zahraje Arabella Stantonová a Rona Alastair Stout.
před 18 hhodinami

Z basy do divadla. Dobrovolníci doprovází za kulturou vězně i seniory

Dva odsouzení z věznice v Jiřicích nedávno mohli zajít do divadla. Díky platformě Snížit kultuře práh, jejíž snahou je umožnit návštěvu kina, koncertu nebo galerie sociálně znevýhodněným osobám, kteří by si jinak takovou návštěvu nemohli dovolit. Platforma vybudovala a rozšiřuje databázi institucí, které volné vstupy nabízejí.
27. 5. 2025

Obrazem: Walt Disney Východu. Výstava přibližuje Jiřího Trnku

Průkopník animovaného filmu Jiří Trnka natáčel s loutkami, ilustroval i maloval. Svou poetikou okouzlil celý svět a ovlivnil několik generací filmařů. Jeho tvorbu teď připomíná výstava v pražské Galerii Villa Pellé s názvem Trnka – Příběh legendy.
27. 5. 2025

Kvíz: Lassie i Dášeňka. Jsou vaše znalosti psích hrdinů pod psa?

Už čtvrtstoletí se uděluje cena Palm Dog za nejlepší herecký psí výkon ve filmu. Vítězem aktuálního ročníku, vyhlašovaného v rámci festivalu v Cannes, se stal islandský ovčácký pes jménem Panda za islandské rodinné drama Ástin sem eftir er (volně přeloženo Zbývající láska). Pandu v její nejlepší roli zatím mohli vidět jen festivaloví diváci, na rozdíl od jiných psích – nejen filmových – hrdinů. Ověřte si v kvízu, jestli vaše znalosti nejsou pod psa.
27. 5. 2025

Výstavy ve Sladovně ukazují svět Malého prince i jak skartovat emoce

Galerie Sladovna v Písku otevřela tři nové výstavy. Dvě z nich – Plešouni a Malý princ – vycházejí z tvorby výtvarnice Elišky Podzimkové, třetí pod názvem HRAna SEBE o odvaze objevovat připravila Hana Železná. Výstavy jsou interaktivní a propojují umění a hru.
26. 5. 2025

Macbeth v Opavě připomíná, jak nebezpečné je zneužití moci

Slezské divadlo v Opavě uvedlo nové nastudování jednoho z nejslavnějších dramat Williama Shakespeara. Režisér Vladimír Morávek vložil do více než čtyři století staré tragédie Macbeth obraz dnešního světa. Ukazuje, jak touha po moci plodí zlo.
26. 5. 2025

Cena pro íránského režiséra v Cannes vyvolala diplomatickou přestřelku

Írán si předvolal francouzského chargé d'affaires v Teheránu na protest proti vyjádřením Paříže na adresu íránského režimu. Kritická slova francouzského ministra zazněla v souvislosti s letošním vítězem filmového festivalu v Cannes. Hlavní cenu převzal v sobotu politicky stíhaný íránský režisér Džafar Panahí.
26. 5. 2025
Načítání...