Slovenština v Abbey Road? Fór Mira Žbirky právě vyšel

Ve studiích Abbey Road nahrávali Beatles, Pink Floyd nebo Amy Winehouseová. Při přípravě svého posledního alba se k nim přidal i zpěvák Miro Žbirka. Anglicko-slovenské dvojalbum Miro, které vydal 18. září, připravoval na slavné londýnské adrese dva roky.

Původně měl Žbirka v Londýně nahrávat jen jednu píseň jako dárek k narozeninám. Nakonec ale v Abbey Road vzniklo rovnou dvojalbum. „Na každém místě toho studia byla pravděpodobně natočená nějaká nesmrtelná píseň. A potom tam točíte vy. To je hrozně zavazující,“ připustil zpěvák, že to nebylo nahrávání jako každé jiné. 

Abbey Road proslavili v šedesátých letech Beatles. Přechod před studiem se dostal i na přebal jejich stejnojmenné desky. Po něm poslední dva roky přicházel do studia taky Žbirka. Texty pro jeho nové album napsal Pete Brown, textař kapely Cream a autor jejího největšího hitu Sunshine of Your Love. „Nepracuje za peníze, dělá jen věci, které ho nějakým způsobem baví,“ říká o Brownovi Žbirka.

2 minuty
Miro Žbirka na Abbey Road
Zdroj: ČT24

Britské album nakonec doplnila ještě jeho kratší slovenská verze. Otextoval ji převážně Žbirka sám, dvě skladby jsou dílem Kamila Peteraje. „Cítil jsem, že by to přece jen byl fór, kdyby se v Abbey Road zpívalo slovensky,“ okomentoval nápad Žbirka. Dvojjazyčně zazní mimo jiné i titulní píseň k dopingovému dramatu Andrey Sedláčkové Fair Play.

Z tuzemských hudebníků pracovala ve slavných studiích před dvěma lety také skupina Android Asteroid. Umožnila jí to veřejná sbírka.  Nahrávání v Londýně je v porovnání s českými studii více než třicetkrát dražší. Zatímco v Česku si lze studio pronajmout průměrně za 10 tisíc korun za nahrávací den, v Abbey Road zájemci zaplatí 350 tisíc.

Žbirka se do Abbey Road ještě plánuje vrátit. Předtím chce ale své nové album představit fanouškům - na turné, které odstartuje přesně za rok. 

Srovnejte slovenskou a anglickou verzi jedné písně:

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 15 hhodinami

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 19 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...