Skořicové krámy vtáhnou do rodiště polského Franze Kafky

3 minuty
Po půlstoletí vyšel nový překlad Skořicových krámů
Zdroj: ČT24

Po více než půlstoletí se nového českého překladu dočkala povídková sbírka Skořicové krámy, která patří k nejznámějším knihám Bruna Schulze. Polský židovský spisovatel a výtvarník v ní zobrazil haličské maloměsto na přelomu devatenáctého a dvacátého století.

Své rodné město vykreslil Schulz ve Skořicových krámech bohatým jazykem. Květnatě vylíčil své dětství i proměny svého otce. „Nezapře, že chtěl být výtvarným umělcem daleko víc než spisovatelem. Knihu doprovázejí i jeho kresby, které ale nejsou původně určené jako ilustrace,“ podotýká básník a autor nového překladu Petr Motýl.

Bruno Schulz se narodil v roce 1892 v Drohobyči, tehdy ležící v rakousko-uherské monarchii. Později město připadlo Polsku, Sovětskému svazu a dnes se nachází na území Ukrajiny. Schulz pracoval jako učitel kreslení. Skořicové krámy byly jeho prvotinou, ve světě je kniha známá i pod názvem Ulice krokodýlů.

„Jsou v ní nejrůznější motivy od nostalgie, hledání ztraceného času, vyvolávání městečka, ve kterém autor žil celý život, až po morbiditu a hnus. Ve velké rovnováze to drží židovská tradice,“ míní Motýl.

Bruno Schulz
Zdroj: Wikimedia Commons (public domain)

S Kafkou sdílel pohled na svět

Bruno Schulz se svou snoubenkou také přeložil Proces Franze Kafky. Právě k pražskému německému spisovateli bývá často přirovnáván. „Oba autory spojuje, že pod velmi tenkou slupkou skutečnosti vidí fantasmagorický, pokřivený, úplně jiný svět, do kterého se dá velmi snadno vstoupit,“ říká Motýl.

Za druhé světové války nacisté v Drohobyči zřídili ghetto. Schulz plánoval utéct, byl ale zastřelen německým vojákem. Chystaný román nazvaný Mesiáš už nedokončil. „Údajně ho Bruno Schulz považoval za to nejlepší, co napsal, ale ztratil se,“ dodal překladatel.

Přetrvaly ale malby, které Schulz vytvořil pro dětský pokoj velitele SS. Fresky objevili až dokumentaristé v roce 2001, brzy poté byly přesunuty do jeruzalémského památníku Jad vašem – podle některých odborníků neprávem a za pomoci úplatků. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
10:44Aktualizovánopřed 8 mminutami

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
včera v 08:00

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025
Načítání...