Recenze: Pravdivý obraz Serge Gainsbourga na základě lží

Když v roce 1991 zemřel Serge Gainsbourg, celá Francie plakala, neboť tato země miluje své prokleté básníky. Gainsbourg patřil mezi ty nejslavnější, přestože Francouze provokoval i několikrát urazil, což se mu povedlo hlavně parodií Marseillaisy v rytmu reggae. Byl ale skandalista a provokatér stejně jako skvělý hudebník a umělec. Do české distribuce právě přichází pozoruhodný film o jeho životě pod názvem Serge Gainsbourg: Je t´aime (Gainsbourg (Vie Héroïque).

Příběh kontroverzního umělce natočil jako svůj celovečerní debut režisér Joann Sfar, který je autorem oblíbených komiksů. Tato jeho původní profese film velmi ovlivnila. Režisér totiž jakoby bravurní kreslířskou technikou lehce spojuje reálné prvky života s nereálnými představami. Umělecká fantazie se tak zhmotněle prolíná s životem a naopak. Tento přístup nejenom přináší možnost filmovým jazykem odhalit skrytý svět hlavní postavy, ale zároveň dodává filmu působivou a originální atmosféru.

Originální režijní rukopis podtrhuje také střih, jenž je ovšem obsažen už ve scénáři. Tak jako v komiksu je významová esence konkrétní situace zachycena v jednom okně, ve filmu se odehraje v jedné scéně. Například, když Gainsbourg přichází za Juliette Gréco, v jedné sekvenci se odehraje seznámení, vznik písně i konečný rozchod. Takto jsou vlastně koncipována všechna životní setkání hlavního hrdiny, ať už je to s milenkami, uměleckými souputníky či dokonale vykreslená rodina. Forma obrázkového kaleidoskopu, obohacená o filmově působivou poetiku, je základním stavebním prvkem filmu. Není zapotřebí nic vysvětlovat, dohrávat a předehrávat.

Režisérovi nešlo o zachycení pravdivého života umělce, ale o jeho životní postoj. Sám k tomu řekl: „Znám detaily Gainsbourgova života stejně dobře jako pihy na vlastním těle, ale rozhodně jsem nechtěl natočit realistický nebo pseudodokumentární film. Ten film je plný lží, protože lži miluju. Gainsbourg bývá prezentován jako gauner, miláček nebo sexem posedlá osobnost, já z něj stvořil bohatýra,“ říká režisér.

3 minuty
Reportáž Maria Kubaše
Zdroj: ČT24

Český divák se konečně může díky tomuto filmu seznámit s bohémem Gainsbourgem, kterého většinou znal jen jako autora tehdy skandální písně Je t’aime… moi non plus. Nejprve ji prý nazpíval se svou tehdejší milenkou, hvězdnou Brigitte Bardotovou, ale po rozchodu na její přání udělal novou variantu – sólovou. Do roka nahrál stejný song se svou další životní partnerkou, opět herečkou, Jane Birkinovou. V jejich verzi se píseň stala nesmrtelnou, přestože ji v několika zemích kvůli silně erotickému zabarvení zakázali.

  • Serge Gainsbourg: Je t´aime autor: ČT24, zdroj: Wikipedia
  • Serge Gainsbourg: Je t´aime autor: ČT24, zdroj: Wikipedia

Serge Gainsbourg měl ovšem záběr širší, kromě toho, že byl nadaným kreslířem, hudebně obsáhl mnohé žánry. Od jazzu přeběhl k blues, zkusil funk a nechal se inspirovat latinskoamerickou hudbou. Šíře jeho záběru se ukázala především v hitech, které složil pro cizí interprety, pro svůj vlastní repertoár zůstal věrný francouzskému šansonu, byť v originálním uchopení.

Působivost filmu podtrhují i výborné herecké výkony v čele s Ericem Elmosninoem, který vypadá i hraje tak, jako kdyby byl sám alter egem skutečného Gainsbourga. Bardotovou hraje modelka Laetitia Casta, v roli Birkinové se připomene Lucy Gordonová, která krátce po natáčení spáchala sebevraždu. Zpěvačku Juliette Gréco představuje Anna Mouglalisová, básníka Viana Philippe Katerine a tvůrce filmu Joann Sfar se tu objeví jako písničkář a básník Georges Brassens.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začíná Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začíná tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujme Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
před 2 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
včera v 08:00

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025
Načítání...