První klapka: Nikolaev natáčí Příběh kmotra Mrázka

Praha - Scénou popravy dnes začíná ve Voděradských bučinách u Jevan natáčení filmu o Františku Mrázkovi nazvaného Příběh kmotra. V hlavních rolích nového snímku režiséra Petra Nikolaeva se objeví Andrej Hryc, Filip Kaňkovský a také ústřední postava Marko Igonda. Scénář tohoto filmového projektu je inspirován bestsellerem Jaroslava Kmenty Kmotr Mrázek. Natáčet se bude i napřesrok, premiéra se má uskutečnit na podzim 2012.

Podle producenta Davida Raucha vylíčí tento film příběh člověka, pro kterého nic nebylo problémem. „Peníze vnímal jako něco, pro co se stačí jen sehnout. V našem filmu budeme sledovat jeho neuvěřitelnou jízdu během tří posledních dekád až do chvíle, kdy se stal pro systém, jež vytvořil, problémem, žádajícím definitivní řešení,“ uvedl.

Příběh kmotra tak bude nejen o Františku Mrázkovi, kterého považovalo mnoho lidí za milého a veselého člověka, ale i o české společnosti posledních dvaceti let. Scénář popisuje jeho vzestup a konec, posun od kšeftaře s hodinkami po šedou eminenci české politiky operující a tahající za nitky v nejvyšších patrech společnosti. Na druhou stranu miloval svojí rodinu, fotbal a působil na mnohé jako milý kluk ze sousedství.

9 minut
Rozhovor s Petrem Nikolaevem
Zdroj: ČT24

Větší část filmu bude podle Nikolaeva vycházet ze skutečných událostí, hlavní postavy filmu však mají z právních důvodů jiná jména. „Právě díky vymyšleným jménům si můžeme dovolit naplno vyslovit hypotézy, které jsou naznačeny v knihách Jaroslava Kmenty Kmotr Mrázek,“ vysvětluje Nikolaev s tím, že hlavní postava, kterou ztvární Marko Igonda, ponese jméno František Vedral. „Marko Igonda mě zaujal i pro jiné role, ale neměl jsem zatím možnost mu dát příležitost. Myslím si, že je to člověk, který se může stát hvězdou prvního řádu,“ dodává.

Kontroverzní podnikatel František Mrázek byl považován za šéfa českého podsvětí. Patřil k nejvlivnějším lidem v Česku, měl kontakty u policie. Před pěti lety ho neznámý pachatel zastřelil na parkovišti před sídlem jeho firem. Podle policie šlo o nájemnou vraždu.

Petr Nikolaev má na kontě snímek Lidice, který letos v kinech zhlédlo přes půl milionu diváků, a dále například filmy Kousek nebe a Jménem krále. Po absolutoriu pražské filmové fakulty odešel do Francie, kde žil devět let. Živil se jako prodavač zmrzliny, lepič plakátů, malíř pokojů a hlídač dětí. Později režíroval vzdělávací pořady a učil na soukromé filmové škole. Od roku 1992 žije v Praze. Natočil mimo jiné i filmy Báječná léta pod psa podle knihy Michala Viewegha a snímek …a bude hůř, který pojednává o českém undergroundu v období totality.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 2 hhodinami

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
14:34Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 7 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
včeraAktualizovánovčera v 17:18
Načítání...