Přímá úměra Festivalu spisovatelů: menší granty - kratší program

Praha - Festival spisovatelů Praha musel přerušit jednání s některými hosty, které chtěl pozvat k účasti na 23. ročníku, a zkrátit týdenní program na dva dny. Důvod? Snížení finanční podpory od pražského magistrátu.

Tématem letošního ročníku, který se uskuteční 17. a 18. dubna, je zrození národů. Připomene 20 let od rozpadu Československa, ale také 95 let, které v květnu uplynou od podpisu Pittsburské dohody, na jejímž základě vyhlásil v říjnu 1918 Tomáš Garrigue Masaryk nezávislost Československa. Pořadatelé Festivalu spisovatelů Praha plánují druhou část letošního ročníku uspořádat v říjnu v Pittsburghu.

Na tamním setkání slíbili účast spisovatelé Edgar Lawrence Doctorow, Michael Cunningham či Ed Sanders, ČR bude reprezentovat Eda Kriseová a ekonom Tomáš Sedláček. Do Prahy by měla přijet americká historička Mary Heimannová - autorka knihy Československo, stát, který selhal; alžírský prozaik Mohammed Moulessehoul píšící pod pseudonymem Yasmina Khadra či český spisovatel Vladimír Körner.

Zámořskou část přehlídky financuje americká strana, připomínají pořadatelé. Festival žádal podporu od města jen na pražskou část. Ale zatímco loni Praha akci podpořila sumou 3,5 milionu, letos jí přidělila jen 300 tisíc korun.

Festival nemá pro Prahu „prakticky dopad“, Praha na festival ale dopad má

Praha letos na grantech rozdala asi 300 milionů korun, což je více než loni, protože do grantového systému se dostaly i peníze, které se dříve rozdělovaly formou partnerství. To Praha omezila, protože podle radního pro kulturu Václava Novotného (TOP 09) se touto cestou k významným finančním prostředkům dostávaly i organizace, jejichž kulturní přínos je sporný.

Z těchto peněz se ale financovaly i kulturní projekty, jako třeba Festival spisovatelů. Jeho viceprezidentka Vlasta Brtníková citovala přesedu grantové komise Jiřího Lišku, který dle stenozáznamu z jednání pražského zastupitelstva uvedl, že festival „nemá pro Prahu prakticky dopad“. Poukázala také na to, že z 300 milionů korun Praha na literární projekty poslala 2,78 milionu korun, tedy méně než jedno procento.

Organizátoři se proti rozhodnutí města odvolali, na březnovém jednání zastupitelstva by se měli podle Brtníkové dozvědět výsledek. Situaci s pořádáním tradiční akce, která přiváží do Prahy literáty z celého světa, komplikuje i fakt, že ministerstvo kultury dosud neoznámilo výsledky svých grantů. Termín odsunulo z konce února na neurčito. „Pokud budou grantové komise zasedat v březnu a dostaneme peníze v dubnu, můžeme je ministerstvu rovnou vrátit,“ obává se Brtníková.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Návrat vnuka. Americký umělec oživuje českou rodinnou historii

Jeho předci uprchli do Spojených států, když museli za druhé světové války čelit nacistické perzekuci. Teď se americký grafik a výtvarník Noah Breuer do Česka vydává na návštěvu a při své tvorbě vychází právě z rodinné historie. „Tohle je vlastně návrat jejich vnuka s uměleckými díly, která odkazují k Česku a k Vídni,“ podotkl umělec v Událostech, komentářích.
před 31 mminutami

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
před 13 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025
Načítání...