Poslední sbohem Martinu Štěpánkovi

Praha - Osobnosti českého divadla, politiky a emigrace se dnes po poledni přišly do Velké obřadní síně strašnického krematoria rozloučit se svým kolegou - hercem, novinářem a bývalým ministrem kultury Martinem Štěpánkem. Vedle rodiny a přátel se památce herce poklonily už před obřadem desítky lidí. Martin Štěpánek, charakterní herec a v emigraci spolupracovník Svobodné Evropy, spáchal ve svých 63 letech 16. září sebevraždu.

Pohřbu se ve zcela zaplněné smuteční síni zúčastnil na pozvání rodiny i premiér Petr Nečas. Během skromného půlhodinového obřadu jako jediný předstoupil s projevem. Na Martina Štěpánka zavzpomínal nejen jako na dobrého politika, ale i jako na svého přítele a férového člověka, který si vždy stál za svými názory. „Chtěl zůstat pánem svého osudu až do posledního okamžiku,“ uvedl s tím, že neví, zda je Štěpánek v nebi hereckém, novinářském, nebo politickém.

Vzpomínky na Martina Štěpánka

Ondřej Černý, ředitel Národního divadla: Jsem z toho smutný, protože mám pocit, že odcházejí ti, kteří by odcházet neměli, a zůstávají ti, kteří by odejít mohli. Pro mě byl Martin člověk, který přišel zpátky do této země a přinesl sem zvláštní typ rytířskosti a přirozeného občanského étosu a mnohdy narážel. Tento občasnký étos, který on v sobě měl, bychom měli nést dál.

Petr Nečas, premiér: Když Martin Štěpánek chtěl vyjádřit obdiv nějakému výjimečnému člověku, říkal o něm, že je kompaktní osobnost. V jeho ústech to znamenalo, že se jedná o všestrannou, mnohorozměrnou, leč přitom velice celistvou povahu. Pro mne takovým kompaktním člověkem byl samotný Martin Štěpánek.

Poklonit se Štěpánkově památce přišla také manželka exprezidenta Václava Havla Dagmar. Samotného smutečního aktu se ale nezúčastnila. Přišli také zástupci prezidentské kanceláře. Prezident Václav Klaus, který je v současné době na pracovní návštěvě Spojených států, manželce zesnulého herce kondoloval už minulý týden, uvedl, že měl rád Martina Štěpánka nejen jako významného umělce, který v českém divadelním světě zanechal hlubokou stopu, ale také jako člověka, občana a politika.

"Pro mě byl zajímavý, trošku exot, protože přicházel z uměleckého světa,„ zavzpomínal na Martina Štěpánka i Petr Brod, jeho kolega ze Svobodné Evropy. “V kantýně Svobodné Evropy jsme my, kteří jsme se zabývali spíš každodenní politikou, sedávali u stejného stolu s ním, s Karlem Krylem nebo s Karlem Moudrým, atmosféra pro nás byla velice zajímavá, protože jsme nahlíželi do jiného světa, do uměleckého. A také do světa, který souvisel s tím, že on poměrně nedávno odešel z Československa, takže měl ještě živou zkušenost z vlasti, kterou já, protože jsem odešel v roce 1969, neměl."

Na poslední cestě doprovodili Martina Štěpánka také svobodní zednáři, k nimž herec patřil. Přímo u rakve s velkou kyticí bílých růží provedla skupina mužů v bílých rukavicích malý rituál - poklepáním na rakev „propustili svého bratra“.

Martin Štěpánek se narodil 11. ledna 1947 v Praze. V roce 1969 absolvoval Divadelní akademii múzických umění, pak byl čtyři roky v Národním divadle a další tři roky v pražském Činoherním klubu, odkud dostal z politických důvodů výpověď. Na přelomu 70. a 80. let hrál na jevišti pražského Divadla na Vinohradech, kde do své emigrace v roce 1981 ztvárnil 16 rolí. Po přesídlení z Mnichova do Prahy v roce 1994 na tomto jevišti během pěti let v dalších pěti inscenacích hostoval.

V září roku 2006 přijal Štěpánek nabídku premiéra Mirka Topolánka (ODS) na funkci ministra kultury v jeho menšinové vládě. První dny v úřadu však strávil v nemocnici, kde se podrobil chirurgickému zákroku, při němž mu lékaři odebrali z krku mandli a jednu uzlinu. Chodil na ozařování, nálezy byly negativní a zdálo se, že zhoubnou chorobu překonal. Byl znám svou zálibou ve střelných zbraních a právě zbraň se mu nakonec stala osudnou, když se 16. září 2010 zastřelil ve své pracovně v bytě v Praze na Vinohradech.

Návštěvníci Divadla na Vinohradech mohou památku herce Martina Štěpánka uctít v předsálí divadla, kde krátce po jeho úmrtí vzniklo pietní místo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlatou palmu získal v Cannes Džafar Panahí, který svůj film natočil tajně

Zlatou palmu na sobotním zakončení festivalu v Cannes získal íránský režisér Džafar Panahí za film It Was Just an Accident (Byla to jen náhoda). Cenu za nejlepší mužský herecký výkon si odnáší brazilský herec Wagner Moura, nejlepší herečkou je Francouzka Nadia Mellitiová. Během neděle se ještě uskuteční projekce filmů, které se neodehrály kvůli sobotnímu masivnímu výpadku elektřiny. Ten postihl vedle Cannes i zbytek jihovýchodní Francie.
před 12 hhodinami

Cannes hlásí obnovení dodávek elektřiny

Francouzské město Cannes, kde právě probíhá filmový festival, oznámilo obnovení dodávek elektřiny po rozsáhlém výpadku. Departement Alpes-Maritimes se s výpadkem potýkal od sobotního rána a desítky tisíc domácností zůstaly bez proudu. Úřady pracují s možností, že blackout zapříčinil úmysl.
včeraAktualizovánovčera v 18:10

Mercury měl utajenou dceru, tvrdí nová biografie

Zpěvák Freddie Mercury z britské kapely Queen měl utajenou dceru, kterou zplodil v devětadvaceti letech s manželkou svého známého. V nové biografii o zpěvákovi s názvem Love, Freddie (S láskou, Freddie) to tvrdí žena, která jako důkaz poskytla deníky svého údajného otce. Napsal to v sobotu web listu The Guardian. Žena pracující jako lékařka si před veřejností přeje zůstat utajena.
včera v 16:34

Springsteen versus Trump. Střetly se rozdílné idoly amerických dělníků

Americký prezident Donald Trump a rocková hvězda Bruce Springsteen jsou oba sedmdesátníci a sousedé z New Jersey, oba oslovují bílou dělnickou třídu, a přesto je dělí vzájemná averze. Muzikant Trumpovu vládu nedávno onačil za zkorumpovanou a neschopnou, vrcholný politik zase rockera zesměšnil videem, v němž ho srazí k zemi golfovým míčkem.
23. 5. 2025

Kasárna Karlín znovu otevřou

Pražské volnočasové centrum Kasárna Karlín po roce znovu otevře. Provoz startuje v úterý 27. května, sdělil ČT24 provozovatel prostoru Matěj Velek. Zatím půjde o provizorní režim se stany s občerstvením a toaletami na nádvoří, v plánu je ale plnohodnotné fungování. To zakázal stavební odbor Prahy 8, protože bylo v rozporu se zákonem. Provoz neodpovídal územnímu plánu, ten však město loni v prosinci změnilo. Centrum slibuje větší ohled na sousedy, co se hluku týče.
23. 5. 2025

Premiéra Karavanu vrátila po třiceti letech český film do soutěže Cannes

Čeští tvůrci po letech vstoupili do soutěže filmového festivalu v Cannes. Režisérka Zuzana Kirchnerová na prestižní přehlídce uvedla ve čtvrtek světovou premiéru snímku Karavan s Annou Geislerovou v hlavní roli. Snímek vznikl v česko-slovenské koprodukci i za přispění České televize.
23. 5. 2025

Památky hyzdí nechtěná mementa. Turisté sprejují penisy či ryjí jména

Peruánské město Chan Chan ze seznamu památek UNESCO navštíví měsíčně tisíce lidí. Mezi nimi byl i neznámý vandal, který v polovině května na několik set let starou zeď nasprejoval penis. Nutkání smrtelníků přidat ke kulturnímu dědictví i svou nepatrnou stopu musí čas od času odolávat snad každá světoznámá památka.
23. 5. 2025

Cruise účtuje s Mission: Impossible. Ta první skončila v Praze ostudou

Umělá inteligence se rozhodla ovládnout svět, ale naštěstí je tu ještě Ethan Hunt. V osmém a údajně závěrečném filmu ze série Mission: Impossible se i v českých kinech od 22. května pustí do Posledního zúčtování. Účty si v hlavní roli opět přišel vyřídit Tom Cruise, který se do „nemožné mise“ poprvé pustil před třiceti lety při natáčení v Praze. Ale nejspíš na něj nevzpomíná rád.
22. 5. 2025
Načítání...