Meda Mládková věnuje svou sbírku nadaci

Praha - Sběratelka a mecenáška umění Meda Mládková věnuje Nadaci Jana a Medy Mládkových rozsáhlou uměleckou sbírku, která je nyní umístěna v Sovových mlýnech v Praze. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), kterého Mládková požádala o zajištění všech dědických náležitostí, má soubor středoevropského moderního umění hodnotu více než 100 milionů korun.

Mládková, která v září oslaví dvaadevadesáté narozeniny, má americké občanství. V případě jejího úmrtí by tak její majetek mohl připadnout USA. Podle Pospíšila by se to týkalo také části sbírek, které jsou vystaveny v Muzeu Kampa. Konkrétně sbírky středoevropského umění, kterou Mládková shromažďovala se svým manželem Janem. „Rozhodla se, že sbírku, která je v současné době v Sovových mlýnech, daruje nadaci,“ řekl Pospíšil s tím, že se na přání Mládkové stal členem správní rady nadace. „Je to od ní obrovské gesto, velkorysý krok. Díla tak zůstanou českému národu,“ zdůraznil.

Sbírka je svou strukturou zcela unikátní

Sbírka obsahuje české, slovenské, polské, maďarské a jugoslávské umění především šedesátých a sedmdesátých let. Některé kolekce jsou rozšířeny také o mladší autory. Nejrozsáhlejší je kolekce českého a slovenského umění, která obsahuje soubory obrazů, soch, objektů, kreseb a grafických listů od významných představitelů generace nastupující koncem padesátých a počátkem šedesátých let.

Podle ředitele nadace Jiřího Lammela v ní je například práce Krajina s věčnem od Karla Malicha, kterou teoretici umění označují za jednu z nejdůležitějších plastik českého umění 20. století. Dále sbírka obsahuje černobílé struktury od Zdeňka Sýkory, jednoho z nejvýznamnějších českých výtvarných umělců, nebo sochy celosvětově uznávané polské sochařky Magdaleny Abakanowiczové.

Rozloučení s malířem Zdeňkem Sýkorou, který zemřel 12. července ve věku 91 let, uspořádalo 20. července pražské Museum Kampa. Na jeho počest připravilo výstavu z jeho díla. Na snímku sběratelka, mecenáška umění a provozovatelka muzea Meda Mládková (vlevo) a manželka Zdeňka Sýkory Lenka.
Zdroj: Vít Šimánek/ČTK

Další část umění, které je v muzeu na Kampě vystaveno, již na konci 90. let Mládková věnovala hlavnímu městu. Jde především o soubor děl Františka Kupky a Jiřího Koláře. Nadace za to dostala na 99 let do užívání Sovovy mlýny.

Přežije-li kultura, přežije národ

Mládková žila dlouhá léta v zahraničním exilu, vždy se ale cítila být českou vlastenkou. Za vlastní si vzala heslo „přežije-li kultura, přežije národ“. Spolu s manželem Janem se věnovali shromažďování výtvarných děl českých autorů 20. století. V USA také zorganizovala řadu výstav českých a slovenských umělců. Nákupy prý manželé financovali z peněz Jana Mládka a z prodeje domu ve Washingtonu.

Mládková by ráda muzeum na Kampě rozšířila o Werichovu vilu. S Prahou 1 se již před lety nadace dohodla na budoucí smlouvě, nikdy ale nebyla uzavřena. Novému vedení radnice se některé pasáže ze smlouvy nelíbí, nájem vily chce například zkrátit ze 40 let na 15. Mládková s tím nesouhlasí. Do parku na Kampě také chtěla umístit sochy, vedení městské části se ale postavilo proti.

Werichova vila
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

V ateliéru Langhans se nechali portrétovat slavní, připomíná kniha

Dvousvazková kniha System Langhans přibližuje historii ateliéru Langhans, místa, kde se více než sedm desítek let nechávali fotografovat umělci, státníci, vojáci, šlechta i běžní občané. Portrétování u Langhanse patřilo k dobrému bontonu. Publikace vznikla i díky sedmi tisícům portrétů, které kdysi byly pořízeny v tomto ateliéru a později se našly při rekonstrukci domu v centru Prahy.
před 13 hhodinami

Zemřela Jana Synková známá z Ypsilonky a Saturnina

V osmdesáti letech zemřela herečka Jana Synková. Synková patřila k oporám divadla Studio Ypsilon, které zakládal její manžel Jan Schmid. Nezapomenutelná ale zůstává i její role tety Kateřiny, kterou ztvárnila ve filmu Saturnin a stejnojmenném televizním seriálu.
28. 12. 2024Aktualizováno28. 12. 2024

Nový film o Robbiem Williamsovi přibližuje zpěvákův život svérázně

Životopisný film Better Man přibližuje vzestupy i pády zpěváka Robbieho Williamse svéráznou formou. V kinech se začal promítat od čtvtka. „Williams je v celém filmu znázorněn jako opičák. Je to proto, že popisuje sám sebe, jak se cítil během svojí kariéry – jako cvičená opice,“ vysvětluje Marta Žurková z Vertical Entertainment. Sám Williams řekl, že se umělci obávají, že si kvůli životopisnému filmu zničí reputaci. „Já to tak nemám,“ tvrdí. V minulosti otevřeně mluvil třeba o svém milostném životě i závislostech na alkoholu nebo drogách.
27. 12. 2024

V Chagallově světě neplatila logika

Obrazy malíře Marca Chagalla se vznášejícími se postavami a podobně fantaskními motivy viděl snad každý. Přesto existuje ještě jiný, složitější Chagall. Chagall za Chagallem, kterého představuje na aktuální výstavě vídeňská Albertina.
27. 12. 2024

Stíhání herce Baldwina definitivně skončilo

Soudní proces s hercem Alecem Baldwinem je definitivně u konce. Baldwin stanul před soudem kvůli obvinění z neúmyslného zabití kameramanky Halyny Hutchinsové během natáčení westernu Rust. Prokurátorka v pondělí upustila od odvolání proti předchozímu soudnímu zamítnutí obžaloby, informovala agentura Reuters.
24. 12. 2024

Premiérové Tři princezny i „staří známí“. Vánoce na ČT patří pohádkám

Na obrazovce České televize patří Vánoce tradičně hlavně pohádkám. Ta štědrovečerní nazvaná Tři princezny je premiérová. Objeví se i starší snímky, například na druhý svátek vánoční diváci uvidí S čerty nejsou žerty. Od prvního uvedení tohoto filmu letos uplynulo čtyřicet let. Neodmyslitelnou součástí pohádek jsou kostýmy, fundus České televize jich eviduje 150 tisíc.
24. 12. 2024

Kniha ukazuje 150 let měnících se Vánoc

Nová kniha Šťastné a veselé – České Vánoce ve vzpomínkách pamětníků ukazuje, že oslavy Vánoc se do dnešní podoby začaly formovat na přelomu 19. a 20. století s příchodem měšťanské společnosti. Za první republiky vznikla i tradice velkých vánočních stromů na náměstích, od začátku spojená s charitou. Nacisté stromy zakázali, komunisté zase chtěli ze svátků odstranit duchovní rozměr. Návrat některých tradic přinesla až sametová revoluce.
22. 12. 2024
DOPORUČUJEME

All I Want for Christmas Is You. Píseň, která Vánoce dělá i kazí

Před třiceti lety se svět dozvěděl, že jediné, co chce americká zpěvačka Mariah Careyová k Vánocům, jsi ty. Píseň All I Want for Christmas Is You se stala moderní koledou a za ony tři dekády o žádném adventu nechyběla v playlistech rádií a nákupních center po celém světě. Figuruje na vrcholu žebříčků nejoblíbenějších i nejnesnesitelnějších svátečních singlů. Co vlastně z této skladby udělalo téměř neotřesitelný vánoční hit?
22. 12. 2024
Načítání...