Mečiar jde do kin. Film odkrývá soukromí a kauzy slovenského expremiéra

3 minuty
Dokument mapuje kauzy Vladimíra Mečiara
Zdroj: ČT24

Když on dovedl svou zemi k samostatnosti, jí zbývaly tři týdny do pátých narozenin. Když se emotivně loučil v televizi písní S pánom bohom, byla ještě na prvním stupni. Přesto, nebo možná právě proto to byla mladá slovenská dokumentaristka Tereza Nvotová, kterou Vladimír Mečiar pustil nejdále do svého soukromí.

Dokumentární film nazvaný prostě Mečiar budil na Slovensku očekávání dávno před ohlášenou premiérou. Nyní vstupuje do slovenských kin, brzy se představí také v Česku.

Vypráví o bývalém trojnásobném slovenském premiérovi, který stál v roce 1992 u rozpadu Československa a vzniku samostatné Slovenské republiky, a o dění na Slovensku za jeho vlád. Ve filmu vystupuje nejen sám Mečiar, ale i někdejší český premiér Petr Pithart či hudebník a někdejší poslanec Federálního shromáždění Michael Kocáb.

Právník z maloměsta

Pamětníci vzpomínají, jak se Mečiar objevil mezi aktivisty z hnutí Veřejnost proti násilí (slovenská obdoba Občanského fóra). Po pádu komunistického režimu se do konkurzu na ministra vnitra přihlásil coby neznámý právník z maloměsta. Snímek zachycuje jeho raketový vzestup, rozdělení Československa, průběhy jeho vlád i odchod do ústraní.

Dokument přitom otevírá kontroverzní témata tehdejší doby: divoká privatizace, prorůstání organizovaného zločinu do politiky, ovládnutí složek státní moci. Odkaz doby, které se na Slovensku říká „mečiarismus“, si podle autorky vláčí země jako břímě dodnes.

Vinnetou, E.T. a Mečiar

„Když mi bylo deset, nejčastěji jsem si s kámoškou hrávala na Vinnetoua, E.T. mimozemšťana a na Mečiara. Tehdy mi moc nedocházelo, že je skutečný. Byl ale všude kolem. V telce, na plakátech, v debatách rodičů a v našich hlavách,“ vzpomíná režisérka Tereza Nvotová.

„Teď, když jsem už velká, zajímá mě, kdo to ve skutečnosti byl, kde se vzal a co udělal s námi a naší zemí? Protože mám pocit, že podobná story se dnes odehrává všude možně po světě,“ pokračuje Nvotová.

Po hraném filmu Únos, jenž mapuje pozadí únosu syna bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče, jde v poslední době už o druhý film, který se vrací ke sporným událostem Mečiarovy éry.

Nový dokument zároveň vstupuje do kin v roce, kdy Slovensko žije kauzou zrušení sporných amnestií, které Mečiar vyhlásil v době, kdy dočasně vykonával i funkce hlavy státu.

Mezinárodní premiéry se dočká koncem října na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. V českých kinech se potom představí začátkem příštího roku.

Slovenská režisérka a herečka Tereza Nvotová natočila například dokument Ježíš je normální. Na jaře debutovala na poli hraného filmu, když uvedla drama Špína, které otevřeně vypráví o sexuálním násilí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Gospodinov a Filipenko. Hosty Světa knihy spojuje svoboda

Jedním z hostů třicátého Světa knihy Praha je běloruský novinář spisovatel Saša Filipenko, hlasitý kritik režimu Aleksandra Lukašenka. Na knižní veletrh a literární festival přijel rovněž první bulharský držitel Mezinárodní Bookerovy ceny Georgi Gospodinov.
16. 5. 2025

Za pokus o vraždu spisovatele Rushdieho dostal útočník 25 let vězení

Za pokus o vraždu spisovatele Salmana Rushdieho americký soud na 25 let poslal do vězení útočníka Hadiho Matara, informuje agentura AP. Matar, který má americké a libanonské občanství, na známého autora zaútočil nožem v srpnu 2022 v neziskovém vzdělávacím centru na západě amerického státu New York a zasadil mu více než deset ran. Rushdie v důsledku útoku oslepl na jedno oko.
16. 5. 2025Aktualizováno16. 5. 2025

Hotel Strindberg je kulisou pro komplikovanost vztahů

Postavy z nejvýznamnějších her švédského klasika Augusta Strindberga svedl dohromady současný australský dramatik Simon Stone. Potkávají se v jeho hře Hotel Strindberg v české premiéře na jevišti Národního divadla Brno.
16. 5. 2025

Soukromá lekce od dalajlamy, říká Richard Gere o dokumentu Moudrost štěstí

Je pohledem dalajlamovi přímo do očí, poznamenávají tvůrci dokumentu Moudrost štěstí. Snímek o tibetském duchovním vůdci se promítá i v českých kinech. Produkoval ho hollywoodský herec Richard Gere, dalajlamův dlouholetý podporovatel.
16. 5. 2025

Finále Eurovize bude bez české účasti

Ve švýcarské Basileji ve čtvrtek proběhlo druhé semifinále mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Publiku se představil i český zástupce, zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, který ale do finále nepostoupil. Vítěz bude zvolen v sobotu.
15. 5. 2025Aktualizováno15. 5. 2025

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
15. 5. 2025

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
15. 5. 2025

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025
Načítání...