Jelen se vrátil ke kořenům a vychutnal si Vlčí srdce

6 minut
Rozhovor s Jindrou Polákem
Zdroj: ČT24

Po debutovém Světle ve tmě přišla skupina Jelen s druhou deskou Vlčí srdce. Kapela se od svého debutu rozrostla na sedm členů a vedle kytar, akordeonu a foukací harmoniky je na novém albu slyšet třeba taky banjo nebo trubka. Držitelé Ceny Anděl za loňský rok v kategorii Objev stihli album už pokřtít i doprovodit dvěma videoklipy. Do 3. prosince ho prezentují na turné. V rozhovoru ho představil i frontman Jelena Jindra Polák.

Deska Vlčí srdce má být hlavně o návratech ke kořenům. V čem a k jakým?

Už text titulní písničky Vlčí srdce je o civilizačním nánosu a kontrastu s tím zvířecím, co žije v nás. Deska je vlastně o návratu ke kořenům na všech stupních - vracíme se ke kořenům populární hudby, zpíváme o návratu k přírodě, o tom, odkud přicházíme. 

Jste autorem většiny textů na nové desce, o čem jste je psal?

O návratech ke kořenům. Že zapomínáme, odkud pocházíme, že se trochu ztrácíme v tom, jaká doba teď je, a zapomínáme, co je důležité.

Často se o Jelenovi píše, že víc než tuzemský folk jeho skladby připomínají třeba anglické Mumford & Sons. Sedí to?

Dělá nám to radost, ale nevím, my škatulky moc neřešíme. Hrajeme, jak to cítíme. Pro nás je důležitá písnička, český text, a aby si ho lidé zpívali.

Máte dojem, že to je to, co k vaší kapele připoutalo tolik fanoušků?

Asi ano. Myslím, že poslední dobou je tendence hodně zpívat anglicky, podřizovat se moderním trendům, ale myslím, že je tady dlouhá písničkářská tradice a k ní my se vracíme a na ni odkazujeme. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 15 hhodinami

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 19 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...