J. K. Tyl dostal k dvoustým narozeninám výstavu o divadle

Praha - Památník národního písemnictví přichystal k dvoustému výročí narození českého dramatika a prozaika Josefa Kajetána Tyla výstavu. Jak už její název - J. K. Tyl a české divadlo první poloviny 19. století - napovídá, zaměřuje se především na Tylovu divadelní činnost. Organizátoři se snažili vytvořit prostory, které by evokovaly skutečné dobové divadelní prostředí. Jeho součástí jsou i předměty, které Tyl nebo herecká společnost, v níž působil, používali.

„Nejvzácnější věci, které na výstavě máme, jsou kabát a dřevěný kufřík. Jsou součástí sbírek divadelního oddělení Národního muzea a dárce o nich tvrdil, že patřily přímo Tylovi. Také tu jsou kostýmy, které byly přímo součástí Tylovy herecké společnosti,“ uvádí kurátorka výstavy Michaela Kuthanová.

Hravý Tyl pro mladé

Organizátoři výstavy koncipovali výstavu tak, aby Tyla představili především mladší generaci. „Připravili jsme doprovodné programy - komentované prohlídky spojené s interaktivními dílnami, literárními, hereckými i výtvarnými,“ vypočítává Kuthanová. Vyhlášena bude také literární soutěž na téma „divadlo a já“.

V Památníku národního písemnictví bude výstava pro veřejnost otevřena od 27. listopadu 2008 do 31. ledna 2009.

J. K. Tyl a české divadlo

Tyl (1808-1856) se pro divadlo nadchl už jako student, kdy se přátelil s V. K. Klicperou. Místo dokončování studií na filozofické fakultě se přidal na dva roky k Hilmerově kočovné divadelní společnosti. I když se načas k stal spořádaným úředníkem, divadlu se věnoval pořád.

Vytvořil také malé Kajetánské divadlo (1834-37) a v necelých čtyřiceti letech se stal dramaturgem českých her ve Stavovském divadle. Tyl přeložil, upravil nebo podle cizích předloh napsal přes padesát her. Jeho Král Lear je vůbec první český veršovaný překlad ze Shakespeara. Češi si ale Tylovo jméno spojují nejvíce asi z jeho hrou Fidlovačka.

Roku 1851, po politicky napjatých letech, v nichž se angažoval i Kajetán, byl český soubor Stavovského divadla rozpuštěn. Tyl odešel k Zollnerově kočovné společnosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zemřel herec Richard Chamberlain

Ve věku 90 let zemřel americký herec Richard Chamberlain, informuje list Variety. Proslavil se zejména v minisériích Šogun a Ptáci v trní.
Právě teď

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
včera v 11:00

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
včera v 09:00

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025

Minisérie Adolescent pomáhá dospět rodičům

Minisérie Adolescent o třináctiletém chlapci obviněném z vraždy spolužačky se zdá být víc než jen diváckým hitem. Britský premiér Keir Starmer mluví o nebezpečných mladých mužích sledujících internet, rodiče zjišťují, proč emoji červené pilulky ohrožuje jejich děti.
27. 3. 2025

Prahu miluju, říká Bill Skarsgård. Tentokrát v ní uváznul při natáčení V pasti

I do českých kin se chystá americký thriller V pasti s Anthony Hopkinsem a Billem Skarsgårdem v hlavních rolích. Remake argentinského snímku 4x4 tvůrci představili osobně i v Praze, producentsky se na něm podílel mimo jiné český filmař Petr Jákl.
27. 3. 2025

Izraelští osadníci podle aktivistů napadli a zranili oscarového palestinského režiséra

Izraelští osadníci v pondělí na okupovaném Západním břehu Jordánu napadli a zbili Hamdána Ballála, jednoho z režisérů dokumentárního filmu Žádná jiná země, který letos získal Oscara, píše agentura AP s odkazem na židovské aktivisty, kteří byli svědky incidentu. Palestinský režisér byl poté zadržen izraelskou armádou, propuštěn byl v úterý.
25. 3. 2025Aktualizováno25. 3. 2025
Načítání...