Dvě vzácné knihy k vidění: Kodex vyšehradský a Budyšínský rukopis

Praha - Téměř tisíc let starý Kodex vyšehradský může po bezmála půlstoletí spatřit veřejnost na vlastní oči, pokud o víkendu zamíří do pražského Klementina. Jen kousek od sídla Národní knihovny, na Hradě, je od 30. ledna vystavena další vzácná knižní památka - Budyšínský rukopis Kosmovy kroniky.

Kodex vyšehradský opustil naposledy trezor koncem roku 1969, kdy byl veřejnosti zpřístupněn v Zrcadlové kapli Klementina. Na stejném místě si bohatě iluminovaný originál budou moci zájemci prohlédnout i tento víkend. Vstup je možný bez rezervace a zdarma, Národní knihovna právem očekává nebývalý návštěvnický zájem.

Kodex vyšehradský

  • je latinsky psaný evangelistář; jde o nejstarší rukopisnou památku, která se pojí s českým prostředím.
  • byl vytvořen nejspíše při příležitosti korunovace prvního českého krále Vratislava II. v roce 1086; proto bývá nazýván i Korunovačním kodexem.
  • získal přídomek „vyšehradský“ podle uložení ve sbírkách Vratislava II. na Vyšehradě, kde panovník sídlil.
  • obsahuje 108 pergamenových listů, přičemž 26 stran je zdobeno obrazy.
  • je v pražském Klementinu trvale uložen již od druhé poloviny 18. století; pouze za druhé světové války byl spolu s dalšími cennými rukopisy převezen na Karlštejn.
  • je od roku 2005 národní kulturní památkou.

Kulturní hodnota nejstarší rukopisné památky spojené s českým prostředím je pochopitelně nevyčíslitelná, cena kodexu se odhaduje na miliardu korun. Jeho vystavení budou provázet velmi přísná bezpečnostní opatření, uložen bude například v obdobné vitríně jako faraon Tutanchamon. 

Kodex vyšehradský na výstavě v Klementinu v roce 1969
Zdroj: Karel Havlíček/ČTK

Dvoudenní výstava představí i faksimile originálu, kterým bude možné listovat. Doplní ji také projekce filmu, který loni v koprodukci s Českou televizí o Kodexu vyšehradském vznikl.

O dva dny déle - od 30. ledna do 2. února - je možné si prohlédnout v Praze také Budyšínský rukopis. Nejstarší dochovaná verze Kosmovy kroniky (ta se dochovala celkem asi v patnácti rukopisech) je dočasnou součástí výstavy Hrady a zámky objevované a opěvované v Jízdárně Pražského hradu. S ním je rukopis také spojen - poprvé se v něm objevuje pověst o věštkyni Libuši, která prorokovala: „… Hrad, jehož pověst se dotkne nebes … mez mu určují vltavské vlny … na severní straně potok Brusnice, na jihu široká hora velmi skalnatá, která se od skal nazývá Petřín.“

Vyobrazení Pražského hradu, praotce Čecha a Lecha v Budyšínském rukopisu Kosmovy kroniky
Zdroj: ČT24/NPÚ

Budyšínský rukopis Kosmovy kroniky

  • vznikl na přelomu 12. a 13. století pravděpodobně v českém prostředí, přesto je psán latinsky na pergamen; obsahuje 73 listů.
  • obsahuje první zmínku o praotci Čechovi, na přední straně rukopisu je vyobrazen i s Lechem, kresba na papíře ale byla do knihy vlepena až dodatečně (postava Lecha se v Kosmově kronice neobjevuje), zřejmě v době, kdy byl rukopis vlastněn husitským kazatelem Václavem Kovandou.
  • byl za třicetileté války odvezen z Čech do ciziny a dostal se do knihovny v Budyšíně; v roce 1952 jej získala Knihovna Národního muzea darem od Klementa Gottwalda, jemuž ho věnoval tehdejší prezident NDR.
  • se plete s Budyšínským rukopisem, sborníkem polemických skladeb proti císaři Zikmundovi Lucemburském, který byl sepsán na počátku 15. století; jeho název je odvozen od místa nálezu - města Budyšína.

Budyšínský rukopis byl v 90. letech restaurován a od té doby vystaven pouze jedinkrát, v roce 2011 v Národním muzeu. Na Hradě jej nahradí starý tisk Kosmovy kroniky z roku 1621, k vidění bude až do konce výstavy 15. března.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
13. 5. 2025

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
13. 5. 2025

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
13. 5. 2025

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
11. 5. 2025
Načítání...