Asterix a Obelix, sliční padesátníci, zpívají a tančí

Paříž - V patnácti zemích, včetně České republiky, a ve tří a půl milionovém nákladu vyšel dnes 34. díl komiksu o galských hrdinech Asterixovi a Obelixovi u příležitosti 50. výročí od zveřejnění prvního příběhu v časopise Pilot. Pro milovníky těchto kreslených příběhů připravilo divadlo na Champs-Elysées v Paříži na večer překvapení. V podobě muzikálového představení uvádí nový příběh s názvem Narozeniny Asterixe a Obelixe, zlatá kniha.

Nový příběh by se mohl přirovnat i k jakési galské kronice. Kreslíř Albert Uderzo, který od smrti druhého spolutvůrce Reného Goscinnyho v roce 1977 připravuje další díly sám, se rozhodl do toho posledního vložit všechny významné postavičky, jež Asterix a Obelix na svých putováních potkali, aby se k výročí svým osobitým způsobem vyjádřily. „Příběh je o tom, jak Galové uspořádali Asterixovi a Obelixovi oslavu k padesátým narozeninám,“ prozradil Stanislav Kadlec z nakladatelství Egmont.

K výročí vznikl i muzikál

2 minuty
Reportáž Jiřího Svobody
Zdroj: ČT24

Francouzský operní skladatel Frédéric Chaslin, který příběhy o Asterixovi a Obelixovi odmalička obdivuje, se rozhodl jim vzdát hold formou představení v Théatre des Champs-Elysées. Půjde o muzikál s operními prvky, v němž je kladen důraz na působivou dekoraci, kostýmy a kde vystupuje velké množství účinkujících.

Asterix a Obelix a jejich galská vesnice v inscenaci opět v plné síle vzdoruje Caesarovi. V představení zazní i klasický francouzský hudební repertoár s úryvky z děl George Bizeta, Julese Masseneta, Charlese Gounoda, Hectora Berlioze, Paula Dukase, Emmanuela Chabriera, Maurice Ravela, Clauda Debussyho, Gabriela Fauré, Jacquese Offenbacha a dalších. Skladatel Frédéric Chaslin tak chtěl vytvořit určitou hudební bránu do světa vážného repertoáru, kterou by mohli projít mladší návštěvníci představení a nenásilnou formou by se tak seznámili s nejpopulárnějšími melodiemi tohoto, pro ně ještě dosti vzdáleného, žánru. Tvůrci doslova říkají, že jde o nenáročný a zábavný úvod do klasické hudby pro celé rodiny a pro zasvěcené připomenutí hudebního francouzského dědictví.

Příběhy o Asterixovi a Obelixovi jsou srozumitelné všem

Na základní jednoduchý příběh navazují různé situace, které vesměs podtrhují kladné vlastnosti obyvatel vesnice oproti 'záporákům' z Říma. Asterix žije okolo roku 50 před Kristem ve smyšlené vesničce v Galii. Jeho nerozlučným přítelem je místní silák Obelix, který má nadliskou sílu. Jako malé dítě spadl do lektvaru se zázračným nápojem připraveným Panoramixem a stal se tak nepřemožitelným silákem. Jejich vesnice je jediná, kterou si dosud nepodmanil Julius Caesar a jeho římské legie. Většina příběhů se točí okolo toho, že Římané chtějí galskou vesničku dobýt. Za tímto účelem se Římané snaží Galy různými způsoby přechytračit. Takové pokusy obvykle zmaří Asterix a jeho přítel Obelix.

Asterix jako hrdina francouzských komiksů vznikl v roce 1959. Autory byli René Goscinny (příběhy) a Alberto Uderzo (kresba). Asterixovy příhody byly přeloženy do mnoha jazyků včetně latiny a starověké řečtiny. Na světě se jich prodalo přes 325 milionů. Komiks, který je nejpopulárnější v rodné Francii, byl několikrát úspěšně zfilmován. Francouzi ukázali, že jsou na své hrdiny patřičně hrdí už v roce 1965, kdy vyslali do vesmíru svoji první družici s názvem Asterix.

  • Asterix a Obelix autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1193/119262.jpg
  • Asterix a Obelix zdroj: Wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1192/119109.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

„Vyčištění“ Postoloprt stálo život stovky Němců. Na vyšetření nebyl zájem, říká Padevět

Těsně po konci druhé světové války, na začátku června 1945, zavraždili českoslovenští vojáci v Postoloprtech minimálně 763 civilistů. Bez soudu byli postříleni a pohřbeni v masových hrobech německy mluvící obyvatelé. Ačkoliv byla dva roky poté zřízena vyšetřovací komise, odsouzen nikdo nebyl. K událostem se v nové knize vrací spisovatel Jiří Padevět.
před 3 hhodinami

Seriáloví tvůrci oznámili, kdo budou noví Harry, Hermiona a Ron

V titulní roli seriálového Harryho Pottera i jeho nejbližších kamarádů se objeví neokoukané tváře. Tvůrci chystané série jako představitele mladého kouzelníka vybrali Dominica McLaughlina, Hermionu si zahraje Arabella Stantonová a Rona Alastair Stout.
před 9 hhodinami

Z basy do divadla. Dobrovolníci doprovází za kulturou vězně i seniory

Dva odsouzení z věznice v Jiřicích nedávno mohli zajít do divadla. Díky platformě Snížit kultuře práh, jejíž snahou je umožnit návštěvu kina, koncertu nebo galerie sociálně znevýhodněným osobám, kteří by si jinak takovou návštěvu nemohli dovolit. Platforma vybudovala a rozšiřuje databázi institucí, které volné vstupy nabízejí.
včera v 16:45

Obrazem: Walt Disney Východu. Výstava přibližuje Jiřího Trnku

Průkopník animovaného filmu Jiří Trnka natáčel s loutkami, ilustroval i maloval. Svou poetikou okouzlil celý svět a ovlivnil několik generací filmařů. Jeho tvorbu teď připomíná výstava v pražské Galerii Villa Pellé s názvem Trnka – Příběh legendy.
včera v 16:00

Kvíz: Lassie i Dášeňka. Jsou vaše znalosti psích hrdinů pod psa?

Už čtvrtstoletí se uděluje cena Palm Dog za nejlepší herecký psí výkon ve filmu. Vítězem aktuálního ročníku, vyhlašovaného v rámci festivalu v Cannes, se stal islandský ovčácký pes jménem Panda za islandské rodinné drama Ástin sem eftir er (volně přeloženo Zbývající láska). Pandu v její nejlepší roli zatím mohli vidět jen festivaloví diváci, na rozdíl od jiných psích – nejen filmových – hrdinů. Ověřte si v kvízu, jestli vaše znalosti nejsou pod psa.
včera v 14:14

Výstavy ve Sladovně ukazují svět Malého prince i jak skartovat emoce

Galerie Sladovna v Písku otevřela tři nové výstavy. Dvě z nich – Plešouni a Malý princ – vycházejí z tvorby výtvarnice Elišky Podzimkové, třetí pod názvem HRAna SEBE o odvaze objevovat připravila Hana Železná. Výstavy jsou interaktivní a propojují umění a hru.
26. 5. 2025

Macbeth v Opavě připomíná, jak nebezpečné je zneužití moci

Slezské divadlo v Opavě uvedlo nové nastudování jednoho z nejslavnějších dramat Williama Shakespeara. Režisér Vladimír Morávek vložil do více než čtyři století staré tragédie Macbeth obraz dnešního světa. Ukazuje, jak touha po moci plodí zlo.
26. 5. 2025

Cena pro íránského režiséra v Cannes vyvolala diplomatickou přestřelku

Írán si předvolal francouzského chargé d'affaires v Teheránu na protest proti vyjádřením Paříže na adresu íránského režimu. Kritická slova francouzského ministra zazněla v souvislosti s letošním vítězem filmového festivalu v Cannes. Hlavní cenu převzal v sobotu politicky stíhaný íránský režisér Džafar Panahí.
26. 5. 2025
Načítání...