Úrokové sazby na spořicích účtech dál klesají

3 minuty
Události: Úrokové sazby a spoření
Zdroj: ČT24

Úrokové sazby na spořicích účtech dál klesají. Ze všech bank, které Česká televize oslovila, nabízejí pětiprocentní úrok za určitých podmínek už jen dvě. Investiční poradci upozorňují, že zejména na dlouhodobé spoření tyto produkty vhodné nejsou.

Podle průzkumu STEM/MARK mají lidé své peníze hlavně na běžných a spořicích účtech, a to i jako dlouhodobou investici. Na to však podle ekonomů tyto produkty vhodné nejsou. „Ideální varianta využívání spořicího účtu by měla být na krátkodobé rezervy, to znamená běžné výdaje domácnosti krát třeba dva, tři měsíce. Vše ostatní by mělo ležet v lepších produktech. Alternativa spořicích účtů je ideálně fondové řešení, státní dluhopisy s mixem firemních dluhopisů,“ popsal zemský ředitel 4Fin Tomáš Trauške.

Na spořicích účtech jsou totiž úroky nižší a dál postupně klesají. Na pěti procentech už je drží jen dvě banky. Navíc jimi úročí vklady jen do určité výše. Zvláštní podmínky pro získání uvedených úroků mají i ostatní banky. „Spořicí účet nám mnoho nepřináší, on spíš jen zmírňuje znehodnocování peněz vlivem inflace. Pokud tedy chci peníze zhodnotit, musím jít do investičních nástrojů – například akcií či dluhopisů,“ ujasnil výkonný ředitel Portu Martin Luňáček.

Klíčovými faktory pro spoření a investování jsou zejména výše úroku a čas. Kouzlo je totiž v takzvaném složeném úročení, kdy se zhodnocují nejen už vložené prostředky, ale i již připsaný úrok. Například když člověk bude každý měsíc investovat čtyři tisíce korun, které se mu ročně zhodnotí v průměru o sedm procent, za patnáct let bude mít přes milion dvě stě tisíc. Za dvojnásobek času už by ale naspořil téměř čtyřnásobek peněz.

„Pokud mám peníze na cíl, který přijde třeba za pět, deset nebo i více let, určitě se vyplatí peníze zainvestovat. Pokud je ten horizont opravdu dlouhý, tak bych měl sáhnout po akciových investicích,“ radí Luňáček.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Evropské akcie opět klesly kvůli obavám z amerických cel

Evropské akcie na začátku týdne prudce klesají v reakci na rozsáhlá americká cla, jež minulý týden oznámil prezident USA Donald Trump. Index frankfurtské burzy DAX klesl o 4,13 procenta. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 se propadl o 4,54 procenta, a uzavřel tak na nejnižší úrovni od loňského ledna, napsala v pondělí v podvečer agentura Reuters. Dál během dne padala i pražská burza.
10:44Aktualizovánopřed 23 mminutami

EU nabízí USA nulová průmyslová cla, řekla von der Leyenová

Evropská unie chce jednat se Spojenými státy o clech, ale zároveň připravuje seznam možných protiopatření, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle ní Unie Washingtonu nabídla například nulová cla na průmyslové výrobky. První část evropských protiopatření týkající se oceli a hliníku začne podle komisaře pro obchod Maroše Šefčoviče platit 15. dubna, druhá část o měsíc později.
11:48Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Americké burzy zažily divoké otevření

Akcie ve Spojených státech zahájily pondělní obchodování prudkým poklesem, rychlým zpevněním a opětovným propadem. Investoři dál reagují na obchodní spory a dění kolem amerických cel a hledají útočiště ve státních dluhopisech. Širší index S&P 500 ztrácel 4,5 procenta, než poskočil na 5171 bodů. Podle agentury Reuters je tak na cestě k potvrzení, že se nachází v takzvaném medvědím trhu, tedy že od dosavadního maxima už ztratil přes dvacet procent.
16:21Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Pokles cen ropy rezonuje v Rusku. Situaci bedlivě monitorujeme, oznámil Peskov

Ceny ropy jsou velmi důležitým ukazatelem finančního zdraví Ruska. Informoval o tom tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s tím, že situaci kolem nižších cen pozorně sledují hospodářské úřady v zemi. Situaci v globální ekonomice označil za velmi napjatou.
před 5 hhodinami

Průmyslová produkce meziročně vzrostla, stavebnictví stagnovalo

Po čtyřech měsících poklesu se v únoru průmyslová produkce v Česku meziročně zvýšila o 1,5 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,3 procenta. K únorovému obratu přispěly například potravinářský průmysl, výroba strojů nebo výroba elektrických zařízení. Stavebnictví po třech měsících meziročního růstu v únoru stagnovalo. Zahraniční obchod skončil v přebytku přes 35 miliard korun.
09:24Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Pokles trhů Trumpa neznepokojuje, svou politiku přirovnal k léčbě

Americký prezident Donald Trump přirovnal svou politiku zavádění cel na dovoz do Spojených států k léčbě nutné pro ozdravení ekonomiky. Naznačil, že pokles trhů jej neznepokojuje, uvedla agentura Reuters. Základní desetiprocentní clo na dovozy ze zahraničí začaly Spojené státy uplatňovat od soboty. Od středy pak mají začít platit zvýšená cla, která se týkají jen vybraných zemí.
06:00Aktualizovánopřed 12 hhodinami

Část zlatých rezerv Německa je v Americe, někteří politici CDU mají obavy

Mezi německými konzervativci se ozývají hlasy požadující kontrolu, nebo dokonce repatriaci státních zlatých rezerv, jejichž část je uložená ve Spojených státech amerických. Obavy podle serveru Politico vyvolávají kroky americké administrativy. Část německého zlata, umístěná do zahraničí během studené války kvůli hrozbě sovětské invaze, se již v posledních dekádách vrátila do Frankfurtu.
před 12 hhodinami

Americká cla hýbou s trhy, odborníci ale radí nepanikařit

Akciové trhy zareagovaly na nová americká cla a v uplynulém týdnu zaznamenaly nejhorší výsledky od pandemie covidu-19. Například technologický index Nasdaq ztratil přes deset procent. Silnému výprodeji čelily tituly na většině světových burz. Analytici ale varují před unáhlenými rozhodnutími a radí neprodávat v panice. Podle oslovených odborníků může současná nejistota trvat i několik měsíců.
před 13 hhodinami
Načítání...