Takřka „za pět minut dvanáct“ se dnes schází tripartita

Praha - Odbory a zaměstnavatelé chtějí dnes vládě předložit připomínky k vládním reformám a především k návrhu státního rozpočtu na příští rok. Mají k tomu poslední příležitost, neboť ve středu bude nejdůležitější zákon roku Nečasův kabinet schvalovat a pak ho pošle do Poslanecké sněmovny. Tripartita měla o výhradách k rozpočtu jednat už ve čtvrtek, kvůli nevolnosti Miroslava Kalouska byla ale schůzka přerušená a odbory požádaly o nový termín k jednání.

Den před schvalováním státního rozpočtu dnes přicházejí vládě oficiálně sdělit svá proti zástupci odborů a zaměstnavatelů. Oběma stranám shodně vadí příliš optimistický odhad růstu ekonomiky ve výši 2,5 procenta. Ten se podle nich nenaplní. Vláda se tak například podle zaměstnavatelů vystavuje tomu, že bude muset ve schváleném rozpočtu příští rok škrtat na výdajové straně více, než počítá nyní. „Budeme chtít po vládě, aby připravila určité alternativní scénáře pro případ, že by růst nebyl 2,5 procenta,“ podotkl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Jan Wiesner, předseda Konfederace podnikatelských a zaměstnavatelských svazů

„Ty jednotlivé programy, které byly vládou schváleny, nekorespondují s tím, co je dneska v rozpočtu. Jde to vzájemně proti sobě, ať už se to týká bydlení, nebo dopravní infrastruktury.“

Odbory i zaměstnavatelé dále kritizují i nízké proinvestiční zaměření rozpočtu, například menší výdaje pro Státní fond dopravní infrastruktury. Jak odbory, tak zaměstnavatelé minulý týden předložili vládě svá stanoviska. „Měla by jasně říct, co z toho našeho je ochotná brát, co si myslí, že u nás není úplně opodstatněné,“ řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.

Přehnaný je podle odborů také odhad růstu spotřeby domácností. Vládě navíc vyčítají některé typy daní a jejich neefektivní výběr pro stát. Zástupci vlády si argumenty přeberou, už teď ale přiznávají, že se je do rozpočtu zřejmě zahrnout nepodaří. Znamenalo by to celý rozpočet předělat a změnit jeho deficit.  

Jaromír Drábek, ministr práce a sociální věcí

"Určitě není myslitelné, aby vláda nějakým zásadním způsobem přepracovávala rozpočet co do jeho struktury. Ty práce na rozpočtu probíhají od dubna, května a není možné strukturu změnit za týden.

Rozpočet má i klady, zdůrazňují zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé nicméně nechtějí vládu jen kritizovat, zdůrazňují i klady návrhu rozpočtu na příští rok. „Jednou z velmi důležitých věcí je, že se vládě skutečně daří plnit svůj poměrně ambiciozní program snižování deficitu,“ upozornil Špicar. „Pokud bychom ztratili kontrolu nad veřejnými financemi, tak už bychom se o tom, jak by měl rozpočet vypadat, nebavili v rámci tripartity, ale bavila by se o tom vláda se zástupci Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. To by určitě nebylo dobře,“ dodal.

Návrh rozpočtu na příští rok připravený ministerstvem financí počítá se schodkem 105 miliard korun při příjmech 1,084 bilionu a výdajích 1,189 bilionu korun. Návrh zohledňuje zvýšení snížené sazby DPH v příštím roce z deseti na 14 procent a počítá s platností dalších reformních zákonů připravených koaliční vládou.

Kromě výše deficitu zaměstnavatelé oceňují také výši výdajů na školství a na vědu a výzkum, se kterými návrh počítá. Vláda musí podle zákona předložit návrhu rozpočtu sněmovně do konce září.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Paliva dál zdražují. Benzin o padesátník, nafta o 65 haléřů

Pohonné hmoty dál zdražily o desítky haléřů, tempo růstu cen v uplynulém týdnu zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,74 koruny, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. Nafta je dražší o 65 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 36,15 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Benzin byl naposledy dražší loni na začátku září, nafta loni v polovině srpna. Růst cen bude podle analytiků pokračovat i v příštích dnech.
07:35Aktualizovánopřed 15 mminutami

Podnikatelé od Trumpa očekávají náskok v AI, obchodní válku ne

Donald Trump opět úřaduje v Bílém domě a strhává na sebe pozornost celého světa. Ve středu pohrozil Rusku sankcemi, pokud se brzy nedomluví s Ukrajinou na příměří. Číně vyhrožuje cly, ekonomických dopadů se obává i Evropa. O možných dopadech Trumpova prezidentství na ekonomiku a náskoku USA v oblasti umělé inteligence hovořili v Událostech, komentářích podnikatelé Zbyněk Frolík, Dalibor Dědek a ředitel asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.
před 2 hhodinami

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 3 hhodinami

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 14 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 15 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
včera v 07:00

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
včera v 06:30

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
včera v 06:15
Načítání...