Studie: Čím víc červeného masa jíme, tím dřív umíráme

Harvard - Poslední studie Fakulty veřejného zdraví z prestižní americké univerzity v Harvardu nevyznívá pro milovníky červeného masa příliš slavně. Ukázalo se, že přílišná záliba v tomto pokrmu může zkrátit život. Výzkum trval několik desetiletí a zúčastnilo se ho přes 120 tisíc lidí pracujících ve zdravotnictví. Mezi červené maso zahrnujeme vepřové a hovězí, mezi bílé pak kuřecí a ryby.

Co nám hrozí

  • o 13 % větší šance na úmrtí na srdeční choroby nebo rakovinu
  • u fanoušků uzenin a salámů je to až o 20 procent

„Čim víc červeného masa účastníci výzkumu jedli, tím víc to mělo spojitost s předčasným úmrtím nebo úmrtím kvůli konkrétním příčinám, jako byla rakovina, srdeční nemoci nebo i cukrovka 2. typu. Když se hovězí peče při vysokých teplotách, dostávají se do něho další dusičnany, sodík a další přísady, které neprospívají zdraví,“ říká Maudene Nelsonová, odbornice na stravování z Kolumbijské univerzity.

V Argentině nechtějí o výsledcích průzkumu ani slyšet, hovězí je součástí kultury

V Argentině zvedla severoamerická studie vlnu nesouhlasu mezi odborníky i laiky. Na skot a zvyky si Argentinci sáhnout nedají. „Tahle potravina je součástí naší stravy kvůli naší kultuře a zvykům,“ tvrdí Cecilia Palermová, odbornice na výživu ze střediska Favaloro.

Co nám červené maso přináší: Cenný zdroj bílkovin, železa, zinku a vitaminu B12.

Odborníci tvrdí: Jezte maximálně 750 gramů syrového červeného masa týdně.

New York souhlasí s Argentinou, steaků se kvůli studii nevzdají. Stejně jsou na tom i Češi, těm to posvětilo i ministerstvo zdravotnictví, které vidí problém především v nevhodném jídelníčku a nezdravém životním stylu.

„Propagujeme v rámci Programu zdraví XXI. zásadních 10 kroků k pevnému zdraví. Je to o tom, požívat pečivo, chléb, těstoviny, nahrazovat tučné maso a masné výrobky např. částečně i rybami a luštěninami a popřípadě i netučnou drůbeží,“ říká Vlastimil Sršeň, tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Průměrný Čech sní za rok na 85 kilo masa, drůbežáři na to nestačí

Průměrný Čech sní ročně na 30 kilo drůbeže a ryb, červeného (vepřového a hovězího) dvakrát tolik. Domácí produkce potom Čechům nestačí, za rok 2011 se k nám dovezlo z ostatních zemí maso za celkem 19,5 miliardy korun.

3 minuty
Nebezpečné hovězí?
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl roku. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
před 1 hhodinou

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
před 11 hhodinami

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
před 12 hhodinami

Američané se zásobili před cly, čínská ekonomika díky tomu vzrostla

Hrubý domácí produkt (HDP) Číny podle Pekingu v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl. Ve srovnání s předchozím kvartálem o 1,2 procenta, meziročně pak o 5,4 procenta. Data jsou ovlivněná tím, že se čínští exportéři připravovali na nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa a na zavedení amerických cel, upozornila zahraniční zpravodajka ČT Barbora Šámalová.
před 21 hhodinami

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
15. 4. 2025Aktualizováno15. 4. 2025

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
15. 4. 2025

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
14. 4. 2025
Načítání...