Samoa skočí v čase o den dopředu, chce povzbudit ekonomiku

Apia – Ostrovní stát Samoa plánuje skok v čase. Datum posune o den dopředu, aby se ocitl na západní straně mezinárodní datové hranice. Chce tak usnadnit obchod s Austrálií a Novým Zélandem. Stát Samoa už přitom jednou náhlou změnu data zažil. Před 119 lety se posouval opačným směrem. Tenkrát se snažil posílit obchod se Spojenými státy a Evropou.

Nyní je Samoa 21 hodin za Austrálií a 23 hodin za Novým Zélandem, po posunu bude hodinu před Wellingtonem a o tři hodiny před Sydney. K posunu by mělo dojít podlé plánů vlády státu Samoa 29. prosince.

Za vším hledej obchod

Tamní vláda si od změny času slibuje další pozitivní impulz pro obchod s Austrálií a Novým Zélandem. Ty jsou totiž nyní největšími obchodními partnery ostrovního státu. „Při obchodování s Novým Zélandem a Austrálií ztrácíme dva pracovní dny v týdnu,“ vysvětlil premiér Tuilaepa Sailele Malielegaoi. „Když je tady pátek, na Novém Zélandu je sobota a když my jdeme v neděli do kostela, v Sydney a Brisbane už se obchoduje,“ dodal.

Změna času má být v krátké době už druhou změnou, která má vylepšit ekonomickou pozici země. Samoa už předloni změnila stranu, po které jezdí auta na silnici. Nyní se jezdí vlevo, podobně jako v Austrálii a v Japonsku, aby se mohla dovážet levnější auta.

Samoa byla léta poslední zemí, nad kterou zapadalo slunce

Samoa a sousední Americká Samoa ležely západně od mezinárodní datové hranice až do roku 1892, kdy je jeden americký obchodník přesvědčil, aby se posunuly na východní stranu, a tedy o den dozadu, což bylo výhodnější pro obchodní lodi z Evropy a Spojených států. Samoa se díky tomu dlouho propagovala jako poslední místo na Zemi, nad nímž každý den zapadá slunce.

Propagaci v cestovním ruchu ale pomůže i nová změna času. Podle premiéra by nově mohlo souostroví nabízet například dvojí oslavu narozenin nebo dvojí svatební výročí se stejným datem, ale ve dvou různých dnech. Člověk se mezi datovými pásmy přemístí za hodinu, aniž opustí souostroví Samoa. Datová hranice se totiž nyní posune mezi Samou a Americkou Samou.

Samoa se musela vypořádat se změnou strany silnice, po které se jezdí.
Zdroj: ISIFA/EPA/Samoa Observer

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
včera v 11:34

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
včera v 06:18

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
24. 4. 2025

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Antimonopolní úřad definitivně zamítl rozklad EDF proti tendru na Dukovany

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti průběhu tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, informoval předseda ÚOHS Petr Mlsna. KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. EDF nechtěla rozhodnutí komentovat.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Německá vláda snížila odhad letošního růstu hospodářství, počítá se stagnací

Německá vláda znovu snížila odhad letošního růstu německého hospodářství. Nyní počítá s nulovým růstem, tedy se stagnací, oznámil dosluhující ministr hospodářství Robert Habeck. Hlavním důvodem je podle něj obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na konci ledna německá vláda odhadovala letošní růst na 0,3 procenta, loni v říjnu ještě na 1,1 procenta. Pokud se výhled potvrdí, nezaznamenalo by Německo hospodářský růst tři roky po sobě.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Minimální mzda by mohla vzrůst o osmnáct set korun

Minimální mzda by mohla příští rok vzrůst o 1800 korun měsíčně na 22 600 hrubého. Podle nové prognózy ministerstva financí to spočítala ČT. Vláda loni schválila zákon, podle něhož má nejnižší možný výdělek do roku 2029 postupně vzrůst na 47 procent toho průměrného. ODS a TOP 09 to vnímají jako jeden z největších koaličních kompromisů, který musely udělat.
23. 4. 2025

Třinecké železárny posouvají plán na dekarbonizaci

Hutní podnik Třinecké železárny dokončí stavbu elektrické obloukové pece, která je klíčovým prvkem pro změnu v technologii výroby oceli, nejdříve v roce 2030 místo plánovaného roku 2028. Firma na její výstavbu nemá peníze a dotace, které by získala, nestačí. Jednat chce proto s českou vládou a s Evropskou unií o zajištění podpory. Třinecké železárny jsou posledním výrobcem oceli v tuzemsku.
23. 4. 2025Aktualizováno23. 4. 2025
Načítání...