Před soudem stanul první bankéř obžalovaný kvůli sazbě LIBOR

Londýn – V britské metropoli začal soud s Tomem Hayesem. Bývalý obchodník bank UBS a Citigroup byl jedním z hlavních aktérů podvodů s mezibankovní úrokovou sazbou LIBOR. Za nezákonné machinace mu hrozí až deset let vězení.

Do podvodného kolotoče naskočilo v letech 2006 až 2010 celkem 21 obchodníků z velkých světových bank a makléřských firem. Jako první stanul před soudem pětatřicetiletý Tom Hayes. „Tento případ je o nepoctivém upravování bankovních sazeb za účelem dosažení zisku. Motiv byl prostý – chamtivost,“ prohlásil státní zástupce Mukul Chawla.

Hayesovi hrozí až deset let za mřížemi. Proces by měl trvat nejdéle tři měsíce; soud se zaměří hlavně na obchodníkovo působení v tokijských pobočkách UBS a Citigroup. Sám finančník prohlásil, že se cítí nevinen.

Londýnská sazba LIBOR (London Interbank Offered Rate) odráží situaci na mezibankovním trhu a po celém světě ovlivňuje obchody za biliony dolarů. Denně ji počítala Britská bankovní asociace na základě informací, které obdržela od bank (pod vlivem skandálu byla loni agenda spojená s tvorbou sazby přesunuta na burzovní společnost NYSE Euronext).

„Manipulovat lze tak, že do výběru hodnot konkrétní bankéř nahlásí číslo, které si domluvil se svým parťákem z jiné banky,“ vysvětlil investor Radim Dohnal. Takto upravené hodnoty mohly mít dopad na širokou veřejnost. Od sazby LIBOR se totiž odvíjejí úrokové sazby spotřebitelských úvěrů, kreditních karet nebo třeba hypoték.

2 minuty
Před soudem stanul první bankéř obžalovaný kvůli sazbě LIBOR
Zdroj: ČT24

Rozsáhlé manipulace s referenčními sazbami vyšly najevo v roce 2012. Se sazbou LIBOR přitom manipulovaly i některé banky. Například UBS a Deutsche Bank už se k nekalým praktikám přiznaly, a tak zaplatí miliardové pokuty.

O manipulaci s mezibankovní sazbou se nedávno spekulovalo také v Česku. Tuzemská obdoba londýnské sazby označovaná jako PRIBOR (Prague Interbank Offered Rate) mohla být podle někdejšího náměstka ministra financí Martina Prose (ČSSD) uměle nadhodnocována. Pros proto dopisem požádal Českou národní banku o prověření celého případu. Ta reagovala, že o podezřeních nemá žádné informace, a požádala Prose, aby svá tvrzení doložil.

Jelikož jednal Pros bez vědomí ministra financí Andreje Babiše (ANO), ztratil jeho důvěru a minulý týden byl odvolán. Podle Babiše poškodil pověst tuzemského bankovního trhu.

PRIBOR je důležitou úrokovou sazbou pro český peněžní trh. Za tuto sazbu si totiž komerční banky navzájem poskytují úvěry. Má tedy dopad na výši úroků hypotečních úvěrů, dluhopisů a dalších půjček.

„Spousta firemních úvěrů je přímo navázána na sazbu PRIBOR. Banka například poskytne úvěr za sazbu PRIBOR plus nějakou přirážku. Také určitá část hypoték – tzv. variabilní hypotéky – je úročena přímo od PRIBORu. Jejich sazby se tedy mění s tím, jak se mění sazba PRIBOR,“ objasnil hlavní ekonom GE Money Bank Petr Gapko.

Výši sazby PRIBOR určuje Financial Markets Association of the Czech Republic (nazývaná také „Český Forex Klub“), a to na denní bázi na základě dat pocházejících z šesti komerčních bank (Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, UniCredit Bank, Raiffeisenbank a Expobank).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
12. 5. 2025

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
11. 5. 2025

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
11. 5. 2025

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
10. 5. 2025
Načítání...