Pivaři nemají svatého Martina, tak si vymysleli Den českého piva

Praha – Více než 800 hospod a restaurací se dnes společně s malými i velkými pivovary zapojí do prvního ročníku oslav Dne českého piva. Pivovarníci tak chtějí v předvečer svátku svatého Václava vytvořit novou tradici oslavy „národního nápoje“ Čechů. Přiznávají, že se inspirovali u tradičních a v posledních letech stále populárnějších oslav spojených s otevíráním mladého svatomartinského vína.

Pivovary navařily sváteční speciály, hospody připravily svým hostům sváteční menu a minipivovary exkurze, při kterých se budou moci fanoušci zlatavého moku dozvědět zajímavosti o výrobě svého oblíbeného nápoje. Jak uvedl prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jana Šuráň, do akce se zapojí téměř polovina z více než 60 členů svazu.

Minipivovarů v tuzemsku v posledních letech rychle přibývá, jejich počet se již pohybuje okolo 190 a do konce roku by měl překonat 200. „Minipivovary dávají našemu pivovarnictví úplně jiný rozměr. Náš spotřebitel může poznat neuvěřitelnou škálu chutí a variací pivního nápoje,“ vysvětluje výkonný ředitel svazu Vladimír Balach.

„České pivovarnictví prodělalo obrovskou revoluci. Můžeme říct, že začíná posilovat loajalita spotřebitelů k regionálním pivovarům a myslím si, že se nachází vyrovnaná symbióza mezi velkými regionálními pivovary a minipivovary,“ říká výkonný ředitel Českomoravského svazu minipivovarů Vladimír Balach.

Vladimír Balach také již dříve připustil, že pivovarníci se při přípravě projektu inspirovali mimo jiné u tuzemských vinařů, jejichž Svatomartinské víno a s ním spojené gastronomické akce mají marketingový úspěch. Nápady nicméně výrobci piva hledali také v zahraničí, například v Irsku. Tamní svátek svatého Patrika je totiž také spojen s konzumací piva.

Pivovarníci se snaží přilákat do hospod víc lidí

Pivovarníci mimo jiné doufají, že nově vytvořený svátek pomůže nalákat Čechy zpět do hospod a zastaví tak pokles spotřeby piva v Česku. „Důvodem je změna životního stylu, ale i ekonomické důvody,“ podotkl Balach.

Na pivní byznys je navázáno poměrně dost lidí. Jen v  pivovarech jich pracuje zhruba 7 tisíc. V restauracích pak pivo točí či nosí dalších zhruba 17 tisíc lidí.

  • Ročně se v Česku podle odhadů pivovarníků prodá pivo zhruba za 48 miliard korun. Češi ale pivo pijí stále méně - roční spotřeba na osobu za poslední tři roky klesla o 10 litrů. Každý Čech v průměru vypije 144 litrů piva za rok. Průměrná spotřeba je 0,4 litru na osobu na den.
  • Stále víc se pije pivo lahvové, případně z plechovek. Naopak „na točené“ do hospod a restaurací, které měly v minulosti na prodejích piva největší podíl se chodí stále míň.
  • Důvodů je několik - nedostatek času, změna životního stylu a hlavně ekonomická situace. Zatímco půllitr dvanáctistupňového piva v restauraci stojí v průměru třicet korun, v lahvi je o třetinu levnější.

Prodej piva v Česku

  • 2009 51 procent (restaurace)
  • 2013 43 procent (restaurace)
  • Zdroj: Český svaz pivovarů a sladoven

Cena dvanáctistupňového piva

  • V restauraci 30 korun
  • V obchodě 10 korun
  • V Litovli se znovu učí vařit pivo. Po 39 letech se sem vrátil učební obor pivovarník-sladovník. Tříletý obor, který měl na Hané tradici už od 40. let, v roce 1974 přesunuli do Plzně, od té doby tady kvalitní sládci chyběli. V Česku jsou podobné obory už jen v Českých Budějovicích a v Praze. Zájem o vaření piva ale stále roste.
  • Díky pivovarským školám by se během několika let mohl otočit současný trend - zatím je totiž v Česku víc minipivovarů, než vyučených sládků. Pivo pak vaří i laici a tím může trpět kvalita.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
před 7 hhodinami

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 14 hhodinami

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
včera v 05:30

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
12. 5. 2025
Načítání...