Památky a levné pivo – za tím jezdí turisté do Česka

Praha – Pražský hrad, Karlův most nebo tradiční české výrobky – to jsou klasické motivy, které zahraniční turisty na Česku lákají nejvíc. Podle svých slov se k nám jezdí hlavně pobavit, dobře se najíst a uhasit žízeň pravým českým pivem. Jak Česko vnímají cizinci a kvůli čemu sem vlastně jezdí, zjišťoval průzkum agentury CzechTourism. Předcházela mu reklamní kampaň, která cizince prostřednictvím billboardů, televize nebo internetu zvala do Česka.

Samotné studie se zúčastnilo bezmála 4,5 tisíce respondentů z Německa, Polska, Velké Británie a Itálie. Právě tyto státy spolu s Ruskem tvoří pětici nejvýznamnějších zdrojových destinací pro turisty mířící do Česka. „Kampaň obecně říká, že čím dále od hranic, tím o nás zcela logicky vědí potenciální zahraniční turisté méně,“ shrnul výsledky průzkumu Mojmír Mikula, ředitel odboru výzkumů, trendů a inovací v CzechTourism.

Každý národ je ale jiný. Třeba Němci jezdí do Česka nejradši za levnými nákupy. S tím je také spojena také řada předsudků německých turistů, kteří v České republice, zjednodušeně řečeno, vidí hlavně chudou zemi levných cigaret a sádrových trpaslíků. Naproti tomu Poláky lákají hlavně vyhlášené tuzemské lyžařské areály. „Střední třída Poláků přijíždí do českých hor ve velkém množství a v tuto chvíli si jich všichni hoteliéři a provozovatelé služeb v příhraničních regionech velmi váží,“ zdůrazňuje Mikula.

Profil zahraničních turistů v ČR (zdroj: ČT24)

Mojmír Mikula, CzechTourism:

„Byla zde úvaha, že když sem přijdou mladí britští turisté na pivo a pobavit se, tak si později, až budou mít rodiny, uvědomí, že to tady bylo hezké a přijedou sem s rodinami. Naše průzkumy říkají, že to není pravda, že když se Britové dostanou do středního věku a mají rodiny, tak jedou s dětmi k moři.“

Nejhorší povědomí o České republice mají podle průzkumu Britové. V posledních letech sem přijížděli hlavně na tzv. Stuck Parties – skupina většinou mladých lidí se dohodne a vyrazí do země, kam létají nízkonákladové aerolinky a kde je levná zábava. „Britové se v současné době přesouvají dále na východ, jezdí do Bratislavy a pobaltských států, a my bychom chtěli, aby Prahu navštívila jiná skupina britských turistů, protože účastníci Stuck Parties dělají z Prahy velmi levnou destinaci, a to si Praha nezaslouží,“ míní Mikula.

Cestou k úspěchu je podle něj cílení na konkrétní segmenty potenciálních turistů. „Třeba brankář Petr Čech je ve Velké Británii velkou celebritou. Můžeme zkusit vyhledat, kde trénoval v České republice, a navést cestovní kanceláře, aby zkusily Brity oslovit s tímto produktem – po stopách Petra Čecha v ČR,“ navrhuje Mikula. Konkrétně ve Velké Británii se ale CzechTourism zatím intenzivně zaměřuje především na svatby na českých zámcích a hradech, které se mezi mladými Brity staly hitem.

Na reklamní kampaně pro zahraniční i domácí turisty vydává CzechTourism zhruba osmdesát procent svého rozpočtu - ročně asi 300 milionů korun včetně příspěvků z fondů Evropské unie.

Podle čísel, která v tomto týdnu zveřejnil Český statistický úřad, se loni v tuzemsku zastavil propad turistického ruchu. Za celý rok se v českých hotelech ubytovalo na 6,34 milionu cizinců, což je meziročně o pět procent víc. Na druhou stranu ale o něco klesl počet domácích turistů.

Posezení u piva
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Paliva dál zdražují. Benzin o padesátník, nafta o 65 haléřů

Pohonné hmoty dál zdražily o desítky haléřů, tempo růstu cen v uplynulém týdnu zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,74 koruny, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. Nafta je dražší o 65 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 36,15 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Benzin byl naposledy dražší loni na začátku září, nafta loni v polovině srpna. Růst cen bude podle analytiků pokračovat i v příštích dnech.
07:35Aktualizovánopřed 44 mminutami

Podnikatelé od Trumpa očekávají náskok v AI, obchodní válku ne

Donald Trump opět úřaduje v Bílém domě a strhává na sebe pozornost celého světa. Ve středu pohrozil Rusku sankcemi, pokud se brzy nedomluví s Ukrajinou na příměří. Číně vyhrožuje cly, ekonomických dopadů se obává i Evropa. O možných dopadech Trumpova prezidentství na ekonomiku a náskoku USA v oblasti umělé inteligence hovořili v Událostech, komentářích podnikatelé Zbyněk Frolík, Dalibor Dědek a ředitel asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.
před 3 hhodinami

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 4 hhodinami

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 14 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 15 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
včera v 07:00

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
včera v 06:30

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
včera v 06:15
Načítání...