NERV: ČR by se měla připravit i na rozpad eurozóny

Praha - Národní ekonomická rada vlády (NERV) doporučila vládě kvůli krizi neřešit nyní přijetí eura, ale podpořit stabilizaci eurozóny nebo připravit scénář na nejhorší možný vývoj, tedy rozpad eurozóny. Pokud by k němu došlo, měla by mít vláda v záloze rozpočtová i jiná opatření. Premiér Petr Nečas (ODS) věří, že k vyřešení krize pomůže kromě fiskální disciplíny také snaha o podporu konkurenceschopnosti evropských zemí.

Národní ekonomická rada vlády Nečasovu kabinetu radí, aby dál pokračoval v reformách i krocích, které sníží zranitelnost ekonomiky vůči vnějším šokům. Potřeba je podle ní také zvýšit pružnost pracovního trhu a zamezit zneužívání sociálních dávek. I když je podle člena NERVu Vladimíra Dlouhého Česko podle makroekonomických ukazatelů jednou z nejstabilnějších ekonomik v regionu, nesnižuje to její zranitelnost. Měla by se proto připravit i na nejhorší možný scénář.

„Jednoznačně konstatujeme, že ze všech možných scénářů vývoje evropské měnové unie je pro Českou republiku nejhorší ten, který by vedl k rozpadu eurozóny a následné hluboké recesi. Nesdílíme nějaké alarmistické názory, že by to byl v uvozovkách konec světa, ale opravdu ekonomické dopady by byly velmi tvrdé,“ upozornil Dlouhý. Počítat se musí také s hlubší destabilizací bankovního sektoru v Evropské unii. Evropský bankovní sektor by mohl poškodit především odpis části řeckého dluhu, o kterém se nyní v Bruselu jedná.

Vladimír Dlouhý

„Národní ekonomická rada vlády v žádném případě nechce říci, že katastrofa je za dveřmi, ale domníváme se, že máme doporučit vládě, aby se na to připravila.“

Dluhová krize má hluboké kořeny

NERV se s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) shoduje v tom, že příčiny krize jsou hluboké a časově spadají před rok 2008, kdy se svět poprvé otřásl pod údery finanční krize. „Nejde o klasickou měnovou krizi nebo, jak se říká, krizi eura,“ prohlásil Dlouhý. „Jedná se především o rozpočtovou, posléze dluhovou krizi generovanou nepřiměřenými nároky jak obyvatel evropských zemí, tak obecně nároky veřejných rozpočtů. Táhne se to už od 70. let minulého století,“ dodal.

Kalousek vidí základ pro problémy také v tom, co dostala Evropská unie do vínku. „Základní problém, který byl vložen na samém začátku do kolébky eurozóny, je problém jednoho regulátora. Každý prostor se společnou měnou musí mít dva regulátory – jednoho regulátora privátních peněz, což je centrální banka, a jednoho regulátora veřejných peněz, což je buď ministerstvo financí, či vláda,“ zdůraznil ministr.

Petr Nečas

„Naše vláda sleduje aktuální vývoj velmi pozorně. Tou situací se zabýváme hodně do hloubky, protože ji nepovažujeme jen za věc, která se týká eurozóny. (…) Jsme malou proexportně orientovanou ekonomikou se silnou provázaností ve všech aspektech s ekonomikou eurozóny. Z tohoto pohledu všechno, co se děje v eurozóně, má dopad na českou ekonomiku.“

Eurozónu zřejmě čekají velké změny

Podle Kalouska musí nyní eurozóna vyřešit skutečnost, že bude v budoucnu vypadat jinak. „Nikdo neví, jak,“ podotkl ministr. Mohla by být menší s přísnějšími pravidly a posílenými sankcemi za jejich nedodržování. Mohlo by ale také dojít k vytvoření fiskální unie a vzniku, podle Kalouska tolik potřebného, druhého regulátora.

Posílení koordinace fiskálních politik a dohledu napříč unií je vedle zlepšení fiskální disciplíny nutným krokem také podle premiéra Nečase. „Má-li eurozóna fungovat dál, tak tyto prvky se prostě musí prohloubit, to je realita, se kterou se musí počítat,“ míní Nečas. Krom toho je podle něj třeba posílit také konkurenceschopnost Evropy. K tomu by mimo jiné přispělo dokončení jednotného evropského trhu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Americký soud pozastavil platnost Trumpových cel

Americký federální obchodní soud pozastavil platnost cel, která prezident Donald Trump začátkem dubna uvalil na řadu zemí světa včetně Evropské unie. Podle soudu je zavádění cel pravomocí Kongresu. Bílý dům se proti rozhodnutí odvolal a jeho mluvčí zpochybnil autoritu soudu. Sídlo prezidenta má nyní deset dní na dokončení procesu zastavení tarifů. Cla budou do rozhodnutí odvolacího soudu vybírána dál, upřesnil amerikanista Jiří Pondělíček.
02:26Aktualizovánopřed 4 mminutami

Stát musí více investovat a inovovat, soudí šéf Hospodářské komory

Podíl investic na celkových výdajích státu dlouhodobě stagnuje. Je nutné investice navýšit, Česká republika musí být konkurenceschopná. Na čtvrtečním 37. celostátním sněmu Hospodářské komory v Praze to uvedl její prezident Zdeněk Zajíček. Stejně jako se podnikatelé neustále přizpůsobují novým trendům, i stát by měl modernizovat a inovovat, míní Zajíček.
před 1 hhodinou

Prodloužení nabídky KHNP na dostavbu Dukovan není jisté

Prodloužení nabídky jihokorejské firmy KHNP na stavbu jaderných bloků v Dukovanech není jisté, společnost bude muset případný požadavek české strany posoudit, zvážit okolnosti a poté se rozhodne. Aktuální nabídka platí do konce června.
11:10Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump způsobuje cly chaos, míní Švejnar

Americký prezident Donald Trump pozastavil padesátiprocentní cla na dovoz z Evropy, nejpozději 9. července se uvidí, co bude dál. Způsobuje obrovský chaos tím, že jednoho dne cla uvalí, druhý den je oddálí, pro některé země dá vyšší, pro některé nižší, uvedl v Interview ČT24 ekonom a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku Jan Švejnar. Cla budou mít podle něj velice silný negativní efekt na USA, protože se zvednou ceny a nastane inflace. V tomhle si myslím, že se Trump strašně přepočítává, dodal Švejnar. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 22 hhodinami

Liberty Ostrava chce koupit jediná firma, správce jedná o navýšení ceny

Závaznou nabídku na koupi zkrachovalé huti Liberty Ostrava podala jen společnost SPV Nova Hut. Jejím majitelem je někdejší ministr vnitra Martin Pecina, který deklaruje svou vůli podnik dál provozovat. Nabídnutá částka je ale podle insolvenčního správce Šimona Petáka příliš nízká. Proto chce, aby ji zájemce navýšil, řekl ve středu mluvčí insolvenčního správce Michal Štefl. Výši nabídky neupřesnil. Z jeho vyjádření ale vyplývá, že hrozí i ukončení provozu huti.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Tři dny před termínem není vybraná ani polovina sumy za daň z nemovitosti

Do termínu zaplacení vyměřené daně z nemovitých věcí zbývají už jen necelé tři dny. Na účet Finanční správy ale zatím přišlo jen 43 procent očekávané částky pro letošní rok. Ta se pohybuje kolem 23 miliard korun. Daň vyšší než pět tisíc korun mohou poplatníci uhradit ve dvou splátkách během roku. Více než devadesát procent lidí už daň platí bezhotovostně a dá se očekávat, že toto číslo letos ještě vzroste.
včera v 16:41

Podpis dohody k Dukovanům do konce mandátu vlády není jistý, připustil Fiala

Uzavření finální smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech se do konce mandátu současné vlády možná nestihne. Záležet bude na rozhodování soudu. V rozhovoru na Radiožurnálu to v úterý připustil premiér Petr Fiala (ODS). Termín zprovoznění prvního reaktoru v roce 2036 ale podle něj zatím ohrožen není. Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček označil finále tendru za neskutečnou blamáž a mezinárodní ostudu.
27. 5. 2025Aktualizováno27. 5. 2025

Kupka chce, aby se na železnici stavělo levněji, přizval proto španělské firmy

Česko podle serveru Zdopravy.cz staví úsek vysokorychlostní tratě mezi Brnem a Přerovem za vyšší cenu a uzpůsobený na nižší rychlost než jinde v Evropě. Snížení ceny si ministr dopravy Martin Kupka (ODS) slibuje od projektů PPP, které podle něj do tuzemska přivedou zahraniční kapitál i další nabídky. To dle něj povede k tomu, že se české firmy o zakázky „poperou v ostřejší konkurenci“. V Interview ČT24 Kupka řekl, že kvůli tomu do Česka přizval španělské firmy, aby mohly nastavit vlastní cenovou hladinu. Pořad moderoval Daniel Takáč.
27. 5. 2025
Načítání...