Nečas: Čínské investice získáme díky průmyslové tradici v ČR

Varšava - Česko má podle premiéra velkou šanci získat díky své průmyslové tradici podíl na deseti miliardách dolarů (187,5 miliardy korun), které plánuje Čína investovat ve střední a východní Evropě. Český předseda vlády Petr Nečas se takto vyjádřil po jednání s čínským premiérem Wen Ťia-paem ve Varšavě. Středoevropský region se 100 miliony potenciálními spotřebiteli je pro Čínu zajímavou oblastí, zdůraznil Nečas.

Peking hodlá v regionu investovat do infrastruktury, nových technologií a zelené ekonomiky, prohlásil dnes Wen na úvod jednání s představiteli 16 středoevropských a východoevropských zemí. Čína chystá vyslat do oblasti odborníky, kteří by hledali společné investiční a další projekty, dodal.

Z donedávna levné manufaktury na evropské zboží se v době finanční krize stává klíčový investor. Nabídku Pekingu si přijeli vyslechnout zástupci zhruba 450 evropských podniků. „Dohodli jsme se především na tom, že máme zájem na rostoucí vzájemné obchodní výměně. Máme velkou šanci uspět,“ doplnil Nečas.

„Čínské firmy se při investování rozhodují stejně jako kterékoli jiné. Na prvním místě je ekonomická racionalita,“ míní analytik Patria Finance David Marek. Podle něj budou hledět na poměr mzdových nákladů a produktivity práce, dostupnost pracovních sil s potřebnou kvalifikací, přítomnost subdodavatelských firem a kvalitu infrastruktury. Tomu bude odpovídat sektorové a regionální umístění případných investic. Dodal, že by mohly směřovat například do strojírenství nebo výroby elektroniky a IT oblasti.

Petr Nečas

„Tím, že jsme zemí se silnou průmyslovou tradicí a také s tradicí inovativního podnikání, tak tady máme velkou šanci uspět. Bude to především záležitost aktivity českých firem.“

Klíčové jsou dobré politické vztahy

Čína chce v regionu stavět hlavně velké dopravní projekty nebo solární či větrné elektrárny, klimatizace a další úsporné technologie. Miliardové investice ale mají důležitou podmínku a tou jsou dobré vztahy. „V tuhle chvíli jsou to všechno jenom úvahy, protože velké čínské investice se odvíjejí od, řekněme, kvality politických vztahů,“ vyjádřil se prezident Česko-čínské komory Jan Kohout.

Na jednání s čínským protějškem se shodli na společném zájmu o zvýšení obchodní výměny. „Já jsem se především snažil podpořit vzájemný obchod, ale také vzájemné investice. A v tomto případě i investice českých firem v Číně,“ dodal Nečas. Podporu prý vyslovil například investicím mladoboleslavské Škody nebo firmy PPF v Číně. „Naší prioritou v Číně je získat celonárodní licenci pro spotřebitelské financování, tak abysme mohli obsluhovat všechny čínské provincie,“ vysvětlil ředitel pro komunikaci PPF Milan Tománek.

Wen Ťia-pao
Zdroj: Alik Keplicz/ČTK/AP

Před jednáním se středoevropskými politiky Wen zdůraznil, že Peking je připraven usnadňovat této oblasti účast na výstavách a veletrzích pořádaných v Číně. „Čína bude spolupracovat se zeměmi střední a východní Evropy s cílem otevřít vzájemně trhy a zvýšit obchodní výměnu do roku 2015 na 100 miliard dolarů,“ vysvětlil čínský premiér.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
před 23 mminutami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 2 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 10 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 18 hhodinami

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
včera v 08:30

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
28. 3. 2025

Americká cla dle firem negativně ovlivní český export. Německo volá po urychleném jednání

Chystaná americká cla budou mít podle zástupců tuzemského průmyslu negativní dopad na český export, zejména na dodavatele dílů. Podle automobilky Škoda Auto lze kromě toho navíc očekávat i další nepřímé efekty pro evropský automobilový trh v čele s přílivem vozů z Číny. Česko loni dle dat Svazu průmyslu vyvezlo do USA stroje a dopravní prostředky za 71 miliard korun. Negativně vnímají americká cla také ministři států EU.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Dovoz plynu z Ruska do EU loni vzrostl, tvrdí analýza

Dovoz ruského plynu do Evropské unie se loni zvýšil o osmnáct procent, a to navzdory plánu bloku dodávky fosilních paliv z Ruska do roku 2027 postupně ukončit. Podíl na růstu měly hlavně Itálie, Česko a Francie, uvádí ve své analýze institut Ember. Co se ale týče ropy, tuzemský provozovatel ropovodů Mero uvedl, že Česko poprvé v praxi využije nově rozšířený ropovod TAL, jímž by měly ve druhé polovině dubna dorazit první zvýšené dodávky neruské ropy.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025
Načítání...